fonradar

Pos Uyumsuzluğu Hk.

kalisper_a

Tanınmış Üye
merhaba arkadaşlar aşağı yukarı tüm meslek mensupları mükelleflerine gelen pos uyumsuzluğu yazılarıyla ilgili bilgi sahibidirler,benim sormak istediğim bunu dava konusu yapan arkadaşlar varmı?varsa sonuçları ne paylaşırsanız sevinirim.kolay gelsin

Ynt: Pos Uyumsuzluğu Hk.

eğer yapılan satış karşılığı postan geçirilip belge düzenlenmedi ise kazanma şansınız sıfır. uyumsuzluk başka nedenlerle ise açık bir şekilde ispat edebiliyorsanız v.idaresinden başlayıp mahkemeye kadar gidebilirsiniz.

merhaba arkadaşlar
benimde başımda aynı dert var. vergi dairesinden pos dokumu alabilirsiniz. hangi bankadan hangi ay ne kadar çekildiğini görebilirsiniz. benim başıma gelen, vergi dairesinde bazı rakamlar çok şişirme görünebiliyor. mesela bende x bankasındaki ekstrede 5000 ytl görunuyo. vergi dairesinde aynı ay içinde x bankası 8000 ytl gorunuyo. birde ay sonunda yapılan satışlar bizm beyannamemizde ay içine yazılır ama onlarda bankaya yattığı tarih baz alınıyo. bu tür sorunları tespit ederseniz hemen ispat ederseniz kazanırsınız. ama hatalıysanız kesmemişseniz fatura cezanızı çekersiniz. bizim gibi...

maalesef bakanlık bankalardan hatalı bilgi alıyor ve karışıklık oluyor. siz satışı yaptığınız ayda belge düzenliyorsunuz ama ya ödemeyi anlaştığınız gün kadar sonra alıyorsunuz yada taksitli satış oldu ise hesabınıza geçiş tarihleri yayılıyor. bakanlık hesaba geçiş tarihine göre bilgi aldığı için fark çıkıyor.(eğer uygulamalarını düzeltmediler ise) vergi idaresinden yollanan yazı uyarı amaçlı (bana gelen öyleydi.) belgesiz satış yapılmadığından eminseniz ay ay hangi bankadan ne kadar satış yaptığınızı gösteren ve tüm satışlarınızın belgeli olduğunu belirtir dilekçe verin. bankanın gönderdiği aylık pos dökümleri (gün sonu raporları düzenli alındı ise) en fazla 1 günlük kayma ile veriliyor. bu dökümler ilede dilekçenizi destekleyebilirsiniz.

Bizim ortak bir işletmemiz var. İşyerinde faturalar ortaklık adına çıkıyor ama pos hesabı benim adıma gözüküyor. Benim sahşıma ait başka bir işyerim var ama o işyerinin cirosu ortağı bulunduğum işyerine göre çok düşük. Ama şöyle bir durum var ortalık adına çekilmiş tüm kredi kartları kendime ait işyerinden çekilmiş gibi gözüküyor. Bu durumda sorun çıkarmı acaba. Bilgi veren olursa cevaplarsa çok teşekkür ederim

Hemde çok büyük bir sorun olur. Pos'dan çekip belge düzenlemediğiniz için epey ceza yersiniz. Bankanıza başvurarak biran önce pos ortaklık adına çevirtin.