Prime Esas Kazanç Beyan Talep Formu

sayın üstadlar - arkadaşlar ;

ben 07/11/2008 tarihinde işe başlayan bir mükellefime bağ-kur başlangıcı yaptırdım. mükellefim il müdürlüğüne gidince
kendisinden prime esas kazanç beyan talep formu istenmiş kendiside o esnada doldurup vermiş fakat günlük kazanç turarı
kısmına aylık kazancını yazmış (700,00 tl) müdürlükte bu rakamı günlük kazanç olarak işleme almış ve sistem otomatik
olarak günlük 144,00 tl üzerinden işlem yapmış bu durumu fark ettiğimizde hemen yeni bir talep yaparak düzeltme istedik
düzeltme yapıldı ama yeni talep müracaatı tarihine göre işleme alındı eskiye dönük hiçbir işlem yapmadılar. ben ankara
genel müdürlüğü aradım bana söylenen bu durumda olan çok mağdur vatandaş var fakat hiç bir şekilde yardımcı olamıyoruz
geriye dönük hiç bir işlem yapılamıyor. mükellefim bu ödemeyi yapamıyor ve gecikme zammı işlemeye devam ediyor bu durumda olan arkadaşlar varmı? veya siz değerli üstadlar ne yapmamı tavsiye edersiniz?

şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum

Ynt: Prime Esas Kazanç Beyan Talep Formu

arkadaşlar benim konuma cevap veren olmadı bu durumda olan ve ya budurumu yaşayan arkaşalar varsa ne gibi bir işlem yaptıklarını tarafıma bildirirlerse sevinirim. iyi çalışmalar diliyorum

Ynt: Prime Esas Kazanç Beyan Talep Formu

5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesinde;

"4/1-b kapsamındaki sigortalıların,aylık prime esas kazançlarının,82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınır arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. "

hükme bağlanmıştır.

Kurumca,,sigortalınızın beyan ettiği prime esas kazanç da günlük kazanç kabul edilmiş ve aylık kazanç bulunarak bunun üzerinden prim tahakkuk ettirilmiştir.

Kurumca düzeltme yapılmadığına göre iş mahkemsine dava açabilirsiniz.