fonradar

Promosyon Ürünlerin Muhasebeleştirilmesi

a beyaz eşya firması aldığımız mallara göre bize promosyon yani ücretsiz ürün vermektedir.Bu işlemi muhasebeleştirirken promosyon ürünü 157 diğer stoklara atıyorum karşılık olarak 320 satıcılara borç fakat takıldığım nokta bu ücretsiz bir ürün yani her hangi bir ücret ödenmiyor.Bu işlemin muhasebeleştirilmesi konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

buradaki işlem ciro primi dir..karşı taraf size ,sizin de karşı tarafa ciro primi faturası kesmeniz gerekir..

promosyon ürünü alış kayıt:

255
191

320
------------------

320

600
391

prim faturasının verilmesi..

-----------------

En rahat bu promosyon malları bir alt muavin hesap altında iz bedelli olarak muhasebeleştirmeniz.

muhasebe kaydı

Bu konu hakkında görüş bildirmişsiniz teşekkür ederim.Ama anlamadığım olay şu bu mal ücretsiz sadece bedeli gözüküyo kdv yok ve biz bu malı da alınca satıyoruz. Bize malı gönderende büyük beyaz eşya fabrikalarından birisi.Demirbaş olmaması lazım diye düşünüyorum diğer stok olarak veya ticari mal da kdvsiz olarak göstermek gibi düşünüyorum.Ciro primi sayılır fakat onların faturası ayrı kesiliyo aylık firma yetkilisi gelip kesiyo.

sayın demir.38 konu hakkında tam bilgim yok ama bir görüş olarak değerlendirmeniz için;
bu bedelsiz ürünler için ayrı fatura kesilmiyor ve aynı fatura altında bedelsiz olarak geliyor. sizin yapacağınız, normal fatura tutarını ve kdv sini işlemek. bu bedelsiz gelen ürünleride nazım hesaplarda takip edip, elinizde ne kadar bedelsiz ürün olduğunu görmek ve sattığınız zamanda satış bedeli üzerinden faturasını kesmek olabilir, bu durumdada zaten giriş maliyeti 0 olan bir promosyon malı satıp fatura kestiğiniz zaman, satış bedeli kadar karınız olmuş olacak ve haricen prim faturası vs. kesme gereği kalmayacaktır.

sn demir.38

yaptığınız kayıt doğrudur.

Bu işlemi muhasebeleştirirken promosyon ürününü 157. Diğer stoklara atılmasının nedeni; ürünlerin tamamının alındığında promosyon olarak verilecek miktarının bilinmemesindendir.

Ayrıca promosyon ürünü olarak satın alınan, ithal edilen ya da aynı işletmede imal veya inşa edilen malların; ne kadarının aynı dönemde ayrıca bir bedel tahsil edilmeksizin verileceğine kadarının stoklarda kalacağı bilinemediğinden bu mallara ilişkin olarak yüklenilen vergi, öncelikle 191.İndirilecek Katma Değer Vergisi hesabına alınır.
Promosyon adı altında teslim edilen malların; Ticari teamüllere uygun nitelikte ve miktarda olması ve ayrıca bir satışa konu olmayacak şekilde verilmesi, halinde katma değer vergisi hesaplanmaz.

Promosyon ürünleri ile ilgili düzenleme 50 sıra no’lu katma değer vergisi genel tebliğinde düzenlenmiştir.

İnceleyiniz

denetmen2000 arkadaşın vermiş olduğu yanıt doğrudur. burada benim ilave edebileceğim husus nazım hesaplar yerine promosyon ürünleri envanter kayıtlarında takip etmek ve yılsonu envanteri yaparken promosyon olarak verilen ürün satıldı ise zaten satış bedeli gelir olarak yaıtlara girmiş olacaktır. ben bu şekilde uygulama yapıyorum.

cevabım cenetmen ve smmm ile paraleldir sadece biraz daha detay vereceğim.

Bedelsiz promosyon ürünlerinin envanterde (stok modülünde) takibi doğru uygulamadır. (nazım hesaplarda veya dışarıdan takibi açığa satış hissi uyandırır).

Zaten mamul ana mamul ile aynı ise fatura tutarından aynı stok kartına işlersenin mamulun birim fiyatı düşeceği için satış kar değişmeyecektir.

Mamul farklı tutarda ise yine stok modülünde 1.-YTL gibi bir iz değeriyle takip oyokontrolü arttıracaktır.

sayın demir-38
sayın osman erol beyin yazısından bir kısım aktarıyorum.
__________________________ / __________________________

157.DİĞER STOKLAR 100.-
157.01 Promosyon Olarak
Alınan.Ürünler

649 DİĞER OLAĞAN GELİR VE KÂRLAR 100

_________________________ / _________________________

- Bu mal tekrar promosyon olarak verildiğinde de aşağıdaki kaydın yapılması gerekir.

Kod:

_____________________________ / ______________________

760.PAZ.SATIŞ DAĞITIM GİDERLERİ HESABI 100.-

157.DİĞER STOKLAR 100.-
157.01 Promosyon Olarak
Ver.Ürünler
_____________________________ / _______________________