Protesto Masrafları!

Senet bankaya tahsile verilmiştir, karşılığı olmadığından dolayı senet protesto olmus banka tarafımıza protesto masrafı kesmiştir. soru1. bu masrafı gider kayıt edebilirmiyim soru2. gider kayıt edebilirsem kayıt ne şekilde olcaktır(masraf müşteriye borçlandırılarak yapılacak yevmiye kaydı). benim görüşüm masraf banka tarafından müşteriye kesilemeyeceği için masrafı gider yazıp dekontla müsteriyi borçlandırarak gelir kaydetmek, fakat farklı görüşler var, direk masrafı 120 - 102 bankalar şeklinde müşteriyede yansıtabilirsin deniliyor. hesap işleyiş şekline uygunmudur. bu konuyla ilgili kanun maddeleri yada yazılar varsa bilgi verirseniz sevinirim.

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

sayın ergül cevabınız için teşekkür ederim,fakat benim sorum senet protesto masrafları borçlu kişiye ait deniliyo bu söylem t.t.k. mu yoksa v.u.k nundamı geçiyo bir bilgim yok.bu nedenden dolayı masrafı gider yazmadan 120(b) 102(a) şeklinde yevmiye kaydı yaparak müşteriye yansıtman gerekli deniliyo. bende tam tersi olduğunu düşünüyom banka masrafı bana yansıttığı için bende bunu bi şekilde kayıtlarıma gider olarak yazıp müşteriye fatura değilde dekontla yansıtmak istiyorum ve yevmiye kaydımıda şu şekilde yapıyorum 770.protesto masrafı(b) 102.banka(a)
dekont sonucunda ise 120.alıcı (b) 679.sair gelir (a)
ikilemde kaldım beni bu konu hk.daha fazla aydınlatırsanız sevinirim.konuyla ilgili kanun yada kararlar varsa belirtmenizi rica ederim

Merhaba,

Senet protesto masrafı, senedi tahsile verene değil, senedin borçlusuna ait bir masraftır.

Senedi tahsile veren tarafından masraf kaydı yapılamaz.

Doğrudan senet borçlusunun borcuna kayıt yapılır ve senet bedeli ile birlikte ondan tahsil edilir.