Puantaj Kayıtları Sorunu

Arkadaşlar merhaba, benim bir sorum olacak ;

bir ay öncesine kadar eksik gün bildiriminde puantaj kaydını kullanabiliyorduk, bu şekilde eksik günü olan işçileri genel sağlık sigortasından da kurtarıyorduk, artık sgk eksik günde puantaj kaydını kabul etmediğini söylüyor, sadece inşaat işlerinde bunu kullanabilirsiniz diyorlar, bu konuda bilgisi olan yada başına gelen var mı?

Son düzenleme:
Böyle birşey hiç duymadım.Bence bir yanlışlık var bu konuda.

Yanlış hatırlamıyorsam yaz aylarında bir kanun çıktı.Tek değişen puantaj kayıtlarında işçilerinde imzasının bulunma zorunluluğu olmasıydı.Yani kuruma ereceğiniz puantaj kaydında işçilerin imzası yoksa kurum bunu kabul etmiyordu.Ancak sadece inşaat işlerinde puantaj olabilir diye birşey hiç duymadım ve biryerde okumadım.

Halihazırda bir kurs mükellefimiz var.Bunlar öğretmenleri saatli çalıştırıyor ve her ay puantaj ile bildiriyoruz eksik günlerini.Hiç böyle birşey söylenmedi bana kurumdan.

her ay puantaj ile eksin gün bildirmek işçinin sürekli devamsızlığı gibi bir anlam taşır, bu da olağan akışa uygun değil, normalde bu kısmi süreli çalışmadır (saat esasına göre), o şekilde beyanı gerekir. sürekli puantaj sgk.nın dikkatini çekiyor, kısmi süreliye çevirmelisiniz.

Konu İş Kanunu Mevzuatı bölümünde de paylaşıldı/paylaşılıyor,
Uygun görürseniz ilgisi itibariyle bu bölümde paylaşmaya devam edelim.

Son yaptığım araştırmada,07-puantaj kaydı noktasının, bazı işverenler tarafından , kısmi sürelililer dışında, ay da 30 gün çalışanlarında(işcinin bilgisi dışında) 07 olarak bildirilerek,hak kayıplarına/suistimallere sebebiyet verildiği,bu nedenle Kurum un olayı sıkı takibe aldığı,bu nedenlede suiistimal konusu edilen sgortalılar adına takibe geçildiği,
Ancak,eksik gün bildirim formu vermek zorunda olan işverenler,gerçekten kısmi süreli çalışan işçiler adına düzenledikleri puantaj kayıtlarında,işveren imzası yanında özellikle bu işçilerin imzalarının bulunması halinde(tabiki kısmi süreli iş sözleşmesininde uyumlu olması halinde) sorun çıkmayacağı düşüncesindeyim.

Net sonuca ulaşmak adına lütfen paylaşalım