Puantaj kayıtları zorunlu mudur

batlı

Katkı Sunan Üye
bir yazıda fazla mesainin ispatı için puantaj kayıtları, giriş çıkış anında atılan imzalı belge, elektronik kayıt gibi şeylere gerek vardır yazıyordu. peki işyeri bunlardan herhangi birini tutmak zorunluluğu varmıdır. işveren diyebilirmi ben bunlardan herhangi birisini tutmuyorum diye.

Ynt: Puantaj kayıtları zorunlu mudur

batlı ' Alıntı:
bir yazıda fazla mesainin ispatı için puantaj kayıtları, giriş çıkış anında atılan imzalı belge, elektronik kayıt gibi şeylere gerek vardır yazıyordu. peki işyeri bunlardan herhangi birini tutmak zorunluluğu varmıdır. işveren diyebilirmi ben bunlardan herhangi birisini tutmuyorum diye.

Sayın Formdaşım

Bunlar ispat açısından önemli düzenlemelerdir.Bunları tutmazsanız yarın birgün itilaflı durumlarda ispat edemezseniz .Aynı bedeli tekrar ödemek zorunda kalırsınız

Evet haklısınız üstad.
a-Aylık ücret pusulalarının işcilere imzalatılması ve bir nüshasının teslim edilmesinin yanında
b-Elektronik sistemin kullanılmadığı işyerlerinde günlük puantaj da diyebileceğimiz"günlük imza çizelgeleri"nde günlük iş süresine göre saat in yazılı ve işci ve amiri(yetkili)nin imzalarının bulunması,daha sonra aylık puantaj ın oluşturulması,
c-Sistemin bulunduğu işyerlerinde,günlük durum baz alınarak, aylık puantajın oluşturulması,işcinin ve sıralı yetkililerin imzalarının bulunması,
d-Ayrıca fazla çalışmalar için puantaj düzenlenmiyor ise,aylık puantaj cizelgesine o ay a ilişkin hafta tatili çalışması,fazla çalışma,puantaj da belirtilensede bayram ve genel tatil sütunu açılmalı var ise yapılan çalışmaların miktar oalrak belirtilmesi
uygun olacaktır.
Diğer hususlar(devamsızlık,kısmiler için saat veya iş günleri,disiplin,ücret kesintisi,hastalık izinleri ve diğer izinler)zaten belirtilecek.

puantaj kaydı tutuyorum .ama,
imzalatmak zorunlu değil diye biliyorum.eksik gün bildiirmlerinde, sgk ya gönderdiğimiz formlarda, ek olarak puantaj kaydını göndermemiz gerekiyor, fakat, imzayı zorunlu tutmuyorlar.

ferhat ' Alıntı:
batlı ' Alıntı:
Sayın Formdaşım
Bunlar ispat açısından önemli düzenlemelerdir.Bunları tutmazsanız yarın birgün itilaflı durumlarda ispat edemezseniz .Aynı bedeli tekrar ödemek zorunda kalırsınız
şeref aydemir ' Alıntı:
Evet haklısınız üstad.
a-Aylık ücret pusulalarının işcilere imzalatılması ve bir nüshasının teslim edilmesinin yanında,
Puantaj kayıtlarının tutulması ,imzalanmış olması ,puantaj bilgilerinin içeriğine ilişkin ihtilaf hallerinde ispat açısından mutlak faydalı olacaktır.
İş günlerine ilişkin imza çizelgesi,aylık çalışma süresini gösterir puantaj kaydı tutulmasına yönelik kanun hükmüne rastlamadım,bunlar işin düzenlenmesi ,tarafların günlük,aylık bilgi sahibi olması,ileriye dönük ihtifların önlenmesi,bu sebeble tarafların imzasını taşıyan belge niteliği yanında işverenin ispat yükümünün yerine getirilmesini kolaylaştıran, sonuçları itibariyle işveren lehine sonuçlar doğuran belgelerdir.
Örneğin;
şeref aydemir ' Alıntı:
b-Elektronik sistemin kullanılmadığı işyerlerinde günlük puantaj da diyebileceğimiz"günlük imza çizelgeleri"nde günlük iş süresine göre saat in yazılı ve işci ve amiri(yetkili)nin imzalarının bulunması,daha sonra aylık puantaj ın oluşturulması,
İhtilaf açısından bu durum,fazla çalışma yönünden,günlük iş süresi belirtilen işyerinde,işveren lehine olacaktır.