fonradar

Puantaj Usülü Eksik Günler Hakkında

Bir mükellefimize eksik günlerle ilgili resen prim ve ipc çıkarılmış.Kuruma gittiğimizde 2014/mayıs ayında puantaj kayıtlarında 19 mayısın primini ödemediğimiz için resen prim ve ipc çıkartılmış.
15.05.2014 ay içinde işe başladığı tarih.puantaj şu şekilde
15-16-17-20-21-22-23-24-30-31. günler işaretledim 10 gün gösterdim.Haliyle 7 gün eksik gün var.bana dedilerki 19 mayıs tatilini de hakeder 19 mayısın da primini ödemeniz lazım.Dedim bu adam puantaj usulü çalışıyor o gün çalışmadıki neden gösterelim.Hayır hakeder resmi tatiller gösterilecek dedi.
ben de sordum 30 günde 1 gün çalıştı diyelim ayın 2si,bir de 19mayısı da dahil edip 2 gün mü göstereceğim dedi.Evet dedi.Ne alaka bayram tatilinin denk aldığı ayda 3 gün çalıştı diyelim ayrıyetten çalışmadığı halde 4 günlük bayram tatilini de dahil edip 7 günün primini ödeyecekmişiz.Böyle bir şey var mı?Saçma değil mi?

alo 170 i aradım evet doğru dedi 4857 kanunun 47.maddesini okudu. madde 47 şu:
Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü
olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak
çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.
Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.

Bir iş sözleşmesi varsa, çalıştığı günler karşılığında ücret ödeniyorsa,
bayram ve genel tatil günü ücretlerine hak kazanır, bunda nasıl bir anormallik gördünüz anlayamadım.

Bir iş sözleşmesi varsa, çalıştığı günler karşılığında ücret ödeniyorsa,
bayram ve genel tatil günü ücretlerine hak kazanır, bunda nasıl bir anormallik gördünüz anlayamadım.
GEçtiğimiz bayram ayını ele alalım eylül ayı yani puantaj usülü çalışıyor.2015 eylül ayında 16 eylül günü çalıştı.Puantajda 1 gün gösterdim.Eylül ayı ayın16sını diye işaretledim.Ek10 verdim.Sgk diyor ki eylül ayında 22-23-24-25 inde kurban bayramı tatili var o günlerin de primini gösterip ödeyeceksin diyor.Ben niye eylül ayında 1 gün çalışan birini aylık prim hizmet belgesinde 5 gün gösterip 5 günlük prim ödeyeyim.Saçma değil mi?

Arkadaşlar bu konuda benim bildiğim, bir işçiyi hafta içinde bu şekilde puantaj usulü ile çalıştırıyorsanız haftanın içinde 1 gün resmi tatil varsa, diğer günlerde de cumartesi dahil çalıştıysa o tatil gününü de, hatta/belki pazar gününü de vermen gerekir. Yani bir haftaya tamamlanır.
Ancak ayda bir gün çalışmış işçiye tutup da aydaki 4 pazar gününü de vermek, çalışmış gibi göstermek mantıklı değil, zorlama bir düşüncedir.

Son düzenleme:
Denizli Sgk' mı istedi bunu?
İstanbul'da böyle bir şey ile karşılaşmadım bugüne kadar!

Gerçekten çok saçma birşey. İşçi aylık ücrete tabi çalışıyorsa o zaman tamam resmi tatiller işe gelmesede ödenir. Ancak puantaj usulü çalışan ve sadece geldiği günler için ödeme yapılan işçiye resmi tatilleri de ödemek mantıksız. Bir yanlışlık var bunda. Bence bağlı olduğunuz sgk merkezinin müdürü ile bir görüşün ve olayın yanlışlığını anlatın.

Evet bencede görüşün muhakkak, bu şekilde olması doğru değil, MSS1905 konu ile ilgili gelişmeleri bize de bildirirseniz iyi olur, önemli bir konu.

GEçtiğimiz bayram ayını ele alalım eylül ayı yani puantaj usülü çalışıyor.2015 eylül ayında 16 eylül günü çalıştı.Puantajda 1 gün gösterdim.Eylül ayı ayın16sını diye işaretledim.Ek10 verdim.Sgk diyor ki eylül ayında 22-23-24-25 inde kurban bayramı tatili var o günlerin de primini gösterip ödeyeceksin diyor.Ben niye eylül ayında 1 gün çalışan birini aylık prim hizmet belgesinde 5 gün gösterip 5 günlük prim ödeyeyim.Saçma değil mi?
Bu çalışanla aranızda nasıl bir iş sözleşmesi var? Nasıl oluyor çalışma günleri nasıl belirleniyor?

Denizli sgk eksik gün servisiyle görüştük.Alo 170 ile görüştüm.Tanıdık vasıtasıyla sigorta müfettişine sorduk.HEpsi aynı şeyi söyledi resmi tatillerin primi puantaj usulü ayda 1 kere gelmiş olsa bile o ay diyelim 19 mayıs var gösterilecek,30 ağustos var gösterilecek resmi tatil günlerinin primi ödenecek dediler.3 yerden teyit aldık.Hatta Denzizli sgk daki memur bizde teretdüte düştük.Ankara'ya genel müdürlüğe sorduk.Bu şekilde olacak demişler onlara da.Alo 170 4857 kanunun 47.maddesine göre dedi hatta.Orada detaylı olarak puantaj usulünü de kapsar falan yazmıyor kiç yorum bunların ki.

Denizli Sgk' mı istedi bunu?
İstanbul'da böyle bir şey ile karşılaşmadım bugüne kadar!
İstanbuldakilerin bir ton işi vardır bunlarla falan uğraşacak vakitleri yoktur.Bizim burada memur kendine bunları iş ediniyor galiba.Ayrıca 10 işçiyi geçenler ek10 vermiyor onların ne gibi hatalar yaptıkları anca müfettiş geldiği zaman tespit ediliyor.Biz 10 işçinin altında kaldığımızdan ek 10 vermek zorunda olduğumuzdan oradan tespit ediyorlar.10 işçiyi geçip vermeyen hata yapanlar yırtıyor.Olan bize oluyor.

Benim düşünceme göre puantaj yapanlardan eksik günlerine dair gss primi alamıyorlar ya.Karın ağrıları bu yüzden.Puantaj yapanların üstüne gidip.Kısmi süreli iş sözleşmesi yaptırıp kalan eksik günler için işçiden gss primi yatırmasını isteyecekler.Bu olay 2014 dönemi için 2 defa çıktı.Biz yıllardır puantaj yaptığımız mükelleflerimiz var 2011-2012-2013 bu dönemler için böyle bir şey gelmedi.memurun dediği gibi genel müdürlük puantaj yapanları sıkıştırmak için bu yola başvurdu.

Genel tatil ücreti
[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]Madde 47 -
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. [/FONT][/FONT]
[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.
[/FONT]
[/FONT]

Kanun maddesini yukarıya alıntıladım, burada "ulusal bayram ve genel tatil ücretleri" kelimesi geçiyor.

Yani PAZAR günlerine de prim ödenmesini istiyorlar. :alkış: Çok komik!

Benim düşünceme göre puantaj yapanlardan eksik günlerine dair gss primi alamıyorlar ya.Karın ağrıları bu yüzden.Puantaj yapanların üstüne gidip.Kısmi süreli iş sözleşmesi yaptırıp kalan eksik günler için işçiden gss primi yatırmasını isteyecekler.Bu olay 2014 dönemi için 2 defa çıktı.Biz yıllardır puantaj yaptığımız mükelleflerimiz var 2011-2012-2013 bu dönemler için böyle bir şey gelmedi.memurun dediği gibi genel müdürlük puantaj yapanları sıkıştırmak için bu yola başvurdu.

Kanunu hazırlayanlar kendileri, GSS çıktığında kısmi istihdam ve puantaj kayıtlarında ayrıma gidip, birinden almayan birinden alan düzenlemeyi de kendileri çıkardılar. İkisinde de alsınlar GSS'yi o zaman.
Kanunu zorlama bir düşünce ile böyle bir saçmalığa imza atmasalardı keşke. İstedikleri şeyi kanunu düzenleyerek yapabilir çok rahat.

47. maddede "...ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa..." yazmaktadır. Dolayısı ile o günlerin iş günü olması gerekir. Yani normalde çalışması gerektiği halde tatil olması nedeni ile çalışmamışsa o günün ücreti hak edilir. (Çalışılması durumunda ek ödeme durumunu göz önüne alınarak.)
Sizin o günlerin çalışanın iş günü olmadığı dolayısı ile ücret ödemesinin ve ssk kesintisinin olamayacağı yönünde itiraz etmeniz gerekir.

Mayıs 15-16-17-20-21-22-23-24 ünde çalışan işçi 19 mayıs için genel tatil ücretine hak kazanır, 19 mayıs tatil olmasaydı kesintisiz çalışmaya devam edileceği bariz görülüyor bence.
Aynı şekilde bayram tatilinin olduğu eylül ayında sadece 3 gün olan çalışma eylül 22-28-230 ise, bu da aynı şekildedir bence.
Sadece eylül ayının 16sında çalışan kişiye elbette bayram tatil ücreti ödenecek denmesi elbette abesle iştigal olur.

Mayıs 15-16-17-20-21-22-23-24 ünde çalışan işçi 19 mayıs için genel tatil ücretine hak kazanır, 19 mayıs tatil olmasaydı kesintisiz çalışmaya devam edileceği bariz görülüyor bence.
Aynı şekilde bayram tatilinin olduğu eylül ayında sadece 3 gün olan çalışma eylül 22-28-230 ise, bu da aynı şekildedir bence.
Sadece eylül ayının 16sında çalışan kişiye elbette bayram tatil ücreti ödenecek denmesi elbette abesle iştigal olur.

evet senin dediğin mantıklı da memur o ay hangi gün çalıştığı önemli değil ayın birinde bir gün gösterilse bile 19 mayısı aylık prim hizmet listesinde gösterip primini ödeyeceksiniz dedi.özellikle sordum.Isparta'nın böyle bir şeyden hiç haberi yok.Ispartada tanıdık bir memura sorduk olur mu öyle şey ya siz ek10 vermemişsinizdir ceza ondan gelmiştir demiş.Yukarıda arkadaş İstanbul'da böyle bir şeyle karşılaşmadık diyor.Aynı kurumun farklı illerdeki sosyal güvenlik merkezleri arasında farklı uygulamalar yapılıyor nasıl iş bu anlamadık.Ek 10 u verirken söyleyin bari.Bizim lehimize olacak işlerde hata yaparlar pardon derler biz uğraşırız.Bizim aleyhimize olacak şeyler gözlerinden kaçmaz ıncığını gıncığını dıdısının dıdısını inceler ceza çıkartırlar.ben artık böyle şeylerin memurun insiyatife kaldığını düşünüyorum.ters memura düştün mü yandın.

Denizli sgk geçen kurban bayramının olduğu eylül ayında 21.22.23. günler çalışıldı ise 2 kat ücret ödenim ona göre prim ödemeniz gerekiyor çünkü o günler de resmi tatil demiş.bayram 24-25-26-27 si zaten bayram izni olarak gösterildi.21-22-23 ün primi de iki kat yatacakmış çalışıldığı için.O günler idari izinli değil mi.>Resmi tatil değil ki neden iki kat prim ödeyelim.Denizli sgk sapıttı iyice.Bu konu ile ilgili sgk müdürüne çıktık.ben bilmiyorum şefe sor demiş.Şef demiş o güler kamuyu ilgilendirir siz o günlerde çalıştı iseniz iki kat prim ücret ödemenize gerek yok dedi.Memura gittik söyledik şefiniz böyle diyor o günler kamu için idari izinli sayılan günler özel sektörü ilgilendirmez iki kat prim almayız diyor ne diyorsunuz dedik.Olay benim dediğim gibi olacak ben eminim demiş.O zaman hangi kanuna göre konuşuyorsunuz biz bilmiyoruz söyler misiniz?dedim.Sanki söylesek yapacaksınız deyip kestirip atmış.Aynı binada aynı kurum çalışanı faklı faklı şeyler söylüyorlar.Traji komik tarafı müdürün ben bilmiyorum şefe git sor demesi.Nasıl adamların müdür olduğu ortaya çıkıyor.

Son düzenleme:
Denizli SGK'yı 2015 yılının SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ, "Ben bilmem şefe sorun" diyen müdürü yılın SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ MÜDÜRÜ, "Olay benim dediğim gibi olacak, ben eminim :alkış:" diyen memuru da yılın "INCIĞINI GINCIĞINI DIDISINI DIDISINA KADAR ARAŞTIRAN CENGAVER MEMURU" olarak aday gösteriyorum.

Öncelikle bunlardan daha iyi aday gösterebilecekleriniz varsa buyrun?

Yoksa;
Oylama başlamıştır. :alkış: