fonradar

PVC Bölüm Amortisman

merhaba,
iş yerimize pvc den ayrı bir bolum bir oda yaptık bunun amortisman oranı nedir acaba. bina bize ait ve rakam haddin üstünde. iyi günler iyi çalışmalar

Ynt: PVC Bölüm Amortisman

**iş yerimize pvc den ayrı bir bolum bir oda yaptık bunun amortisman oranı nedir acaba. bina bize ait ve rakam haddin üstünde. iyi günler iyi çalışmalar

-Bu yapılan iş özel maliyettir 264 hesapta takip edebilirsiniz.Amortisman oranı ise %20 olup 5 yıldır onuda 268 hesapta takip etmeniz gerekir.Eğer kiracı olsaydınız kira süresi ile eşit şekilde itfa etmeniz gerekirdi

ferhat ' Alıntı:
-Bu yapılan iş özel maliyettir 264 hesapta takip edebilirsiniz.Amortisman oranı ise %20 olup 5 yıldır onuda 268 hesapta takip etmeniz gerekir.Eğer kiracı olsaydınız kira süresi ile eşit şekilde itfa etmeniz gerekirdi
264 Özel Maliyetler : Kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile bu gayrimenkulun kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan, varlıkların tutarları kapsar.

Sayın ferhat,
264 Nolu hesap ancak Kiralanan gayrimenkuller için geçerli bir hesaptır. Diğer tarafdan PVC halinde yapılan Oda Demirbaşlar hesabına alınabilir.Çünkü Binaya ayrı bir eklenti yapılmışdır ve bu eklenti taşınabilir özelliğe sahiptir. Tabi burada sizin olaya bakışınız önem kazanmaktadır. Bu PVC oda yukarıdaki değerlendirmeye göre normal şartlarda binanın müştemilatına girmemektedir. Ancak binanın değer tespiti sırasında hesaba bunuda katarsanız. Binanın müştemilatına gireceğinden yine binalar hesabına alınması sizin faydanıza olacaktır. Diğer tarafdan taşınma özelliği olması ve sizin değer tespiti sırasında bunu müştemilata almamanız halinde Binalar hesabına'da girmeyecektir. Diğer tarafdan PVC Kapı ve Doğrama yaptırsaydınız. Binanın değeri artacağından binalar hesabına girerdi. Bilindiği Üzere VUK 262 maddesinde Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin arttırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamını ifade eder. "denmektedir.
Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere bu PVC odayı Demirbaşlar hesabına alabilirsiniz.

Sayın Mohicans

Öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkürler.Benim düşüncemin ve neden 264 hesap olmasının gereğini zaten siz açıklamınızda yazmışsınız. Tabi burada sizin olaya bakışınız önem kazanmaktadır. Bu PVC oda yukarıdaki değerlendirmeye göre normal şartlarda binanın müştemilatına girmemektedir. Ayrıca binanın değer tespiti sırasında hesaba bence bu PVC oda pek'de göz öünde tutulmaz.Diğer önemli bir husus TDHP hesapların işleyişi ile ilgili dar bir kalıba sıkışmamak lazım yani 264 Nolu hesap ancak Kiralanan gayrimenkuller için geçerli bir hesaptır.

demek bizi ezberciliğe iter diye düşünüyorum.Yine de görüşünüze saygım var.Yukardaki nedenlerden ötürü benim için de özel maliyettir.;)

Bu PVC oda binayı boşalttığınız zaman nasıl sökülüp taşınacak?
Yahut da kiraladığınız ofis binasına alüminyum doğramadan bölümler yaptınız. Bunları diyelim ki 7 sene sonra çıkarken söküp götürebilecekmisiniz . Sökseniz bile bir değeri kalacak mı?

Nasıl yapalım Sayın Güroy,
Öyle kalsın mı! :)
7 yıl sonra Değerinin kalmadığı daha iyi aslında 252 yerine neden 255'e yazdığımızı daha kolay açıklarız.

Valal tercih sizin . Ancak ben olsam madem binaın mal sahibi firma zaten özel maliyet olmaz. Eğer yüksek bir tutar ise bina maliyetine atıp genel amortisman ayırabilrisniz. Yahut da doğrudan gidere atarsınız.

nguroy ' Alıntı:
Valal tercih sizin . Ancak ben olsam madem binaın mal sahibi firma zaten özel maliyet olmaz. Eğer yüksek bir tutar ise bina maliyetine atıp genel amortisman ayırabilrisniz. Yahut da doğrudan gidere atarsınız.
Binalar hesabı konusunda itirazım yok, yukarıda da bu durumu açıklamıştım. Ancak doğrudan gider yazmak pek mantıklı gelmiyor bana, bilindiği üzere İşletmede bir yıldan fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan gayrimenkullerle 269 uncu madde gereğince gayrimenkul gibi değerlenen iktisadi kıymetlerin, alet, edevat, mefruşat, demirbaş ve sinema filmlerinin birinci kısımdaki esaslara göre tespit edilen değerinin, bu Kanun hükümlerine göre yok edilmesi amortisman mevzuunu teşkil eder. denmektedir.
Bu açıklamalara göre bence 255 en uygun hesap gibi duruyor. Ancak Tabiki Binalar hesabınada almak mümkündür. Buda tabi Yorum farkı oluşturuyor. Açıklama yapabildiğiniz sürece tabi! :)

255 hesap sadece masa, sandalye fotokopi makinası dolap vb gibi eşyalar içindir.
Ancak 256 diğer maddi duran varlıklar hesabı olabilir. Burdan amortisman da ayrılabilir.

Tabiki 256 nolu hesapta kullanılabilir. Ancak 255 nolu hesabında kullanılmasında sakınca yoktur. Tabiki kullanıcının tercihine bağlıdır. Kolay gelsin :)