fonradar

Ramazan Yardımı

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba, personellerimize Ramazan ayı dolayısıyla yardım yapmak istiyoruz. fakat araştırdıkça kafam karıştı.
ya erzak paketi satın alıp herkese dağıtacağım, ya da şubesi çok olan herhangi bir marketten limit belirleyip kupon satın alacağım ki kişi kendi ihtiyacını alsın.

erzak satın alırsam PEK 'e dahil etmeyeceğimi ve gider olarak gösterebileceğimi biliyorum. (doğruysa tabii)
kupon satın alıp dağıtırsam durum ne olacak? PEK'e dahil edilecek mi, her kupon için gelir vergisi ödemek gerekiyor sanırım, bilgi verebilir misiniz?

Paket verirseniz ayni kupon verirseniz nakdi yardım olur. Ayni/nakti durumuna göre sgk ve vergi kesilme durumlarına bakmalısınız.

Çalışanlara ramazan ayında işyerlerinde iftar yemeği verilmesi halinde gelir, damga vergisi ve sgk primi alınmaz.
Ramazan erzakı olarak paketler dağıtılınca KDV dahil olarak net olarak değerlendirilecek ,brüt tutar bulanacak karşılığında bordo da gösterilerek gelir ve damga vergisi alınacaktır.
Ayni yardım olduğundan SPEK olarak SGK değerlendirilmeyecektir.
Ramazan ayında tutulan oruçlara karşılık nakit para verilmesi durumunda ödemenin net yada brüt olmasına göre işlem yapılarak, SGK SPEK muafiyet sınırı dikkate alınarak çalışanın ücret bordrosunda gösterilir diye biliyorum.

Çalışanlara ramazan ayında işyerlerinde iftar yemeği verilmesi halinde gelir, damga vergisi ve sgk primi alınmaz.
Ramazan erzakı olarak paketler dağıtılınca KDV dahil olarak net olarak değerlendirilecek ,brüt tutar bulanacak karşılığında bordo da gösterilerek gelir ve damga vergisi alınacaktır.
Ayni yardım olduğundan SPEK olarak SGK değerlendirilmeyecektir.
Ramazan ayında tutulan oruçlara karşılık nakit para verilmesi durumunda ödemenin net yada brüt olmasına göre işlem yapılarak, SGK SPEK muafiyet sınırı dikkate alınarak çalışanın ücret bordrosunda gösterilir diye biliyorum.

Doğrusunu öğrendim, bilgi vermek istiyorum.
Ramazan erzakı satın alıp personellere dağıtırsam ayni yardım oluyor, bordroya yansıtılmıyor. Muhasebe açısından gider olarak gösterilebiliyor.
Kupon ya da nakit verirsem bordroda gösterip PEK e yansıtarak tüm kesintilere tabi tutuluyor.
ilginize teşekkür ederim.

Doğrusunu öğrendim, bilgi vermek istiyorum.
Ramazan erzakı satın alıp personellere dağıtırsam ayni yardım oluyor, bordroya yansıtılmıyor. Muhasebe açısından gider olarak gösterilebiliyor.
Kupon ya da nakit verirsem bordroda gösterip PEK e yansıtarak tüm kesintilere tabi tutuluyor.
ilginize teşekkür ederim.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Ramazan erzakları bordroya yansıtılıp üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi olmaktadır. Sgk kesintisinden muaftır.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Ramazan erzakları bordroya yansıtılıp üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi olmaktadır. Sgk kesintisinden muaftır.

PEK'e eklenmiyor ama Gelir ve Damga vergisi verilmesi gerektiğini söylüyorsunuz, doğru mu anladım?