fonradar

Rapor Almış Olan Bir Bayan Erken Doğum Yaptı Önceki Raporu İptal Olurmu?

Rietveld

Tanınmış Üye
Arkadaşlar bir mükellefimizin yanında çalışan bayan rapor almıştı 23.05.2011 - 17.07.2011 arası.Şimdi haber geldi 27.05.2011 de erken doğum yapmış.Şuan ne yapmamız gerekiyor.Doğumdan sonra 8 hafta doğum izni var ama önceki aldığı rapor ne olacak iptal edip hiç çalışamazlık girişi yapmıycazmı? Veya doğumun olduğu tarihe kadarki kısmımı giricez?

Ynt: Rapor Almış Olan Bir Bayan Erken Doğum Yaptı Önceki Raporu İptal Olurmu?

Aynı durumla bende karşılaştım. ilk raporu doğumun olduğu tarihe kadar giriş yaptım. Bunun içinde son 10 günlük kısmı güncellemem gerekti. İkinci raporuda (işgöremezlik belgesindede yazdığı gibi) doğum tarihinden itibaren giriş yapıyorum.
Kolay gelsin.

Doğumdan sonra başka raporu yok ama sadece 27.05.2011 de doğum yaptığı yazıyor başka birşey yok.Bu tarihten itibaren 8 hafta ücretsiz doğum izni olacak.Para almıycak yani.

Artık iptal olmuyor..

Hekim raporuyla ispatlandığı taktirde.. kullanılamayan istirahat süresi.. doğum sonrasına eklenir.. 6111/29 madde.

Siz elinize doğumdan önce gelen raporu sisteme girin..Erken doğum gerçekleştiğinde.. o raporu kapatacak hastane.. ve ikinci bir rapor yazacak.. ikinci raporda da.. birinci istirahatten kaynaklanan izin süresinin ikinci rapora eklendiği belirtilecek..

İptal olan bir durum söz konusu değil.. sadece tarihler değişecek..

doğum raporlarının tek seferde girilmesi gerekmiyor muydu ?
ben mi yanlış biliyorum acaba ?

forwhom ' Alıntı:
Artık iptal olmuyor..

Hekim raporuyla ispatlandığı taktirde.. kullanılamayan istirahat süresi.. doğum sonrasına eklenir.. 6111/29 madde.

merhabalar,

Eşim özel bir firmada SGK lı olarak çalışmaktadır.
Eşim 14 Şubat 2011 de 33 hafta 5 günlük iken devlet hastanesinden rapor aldı.Ancak 15 Şubat 2011 de çocuğumuz dünyaya geldi.
Bu durumda çeşitli yorumlamalar var ve benim kafam karıştı.

1. Eşim erken doğum yaptığı için doğum öncesi hakettiği 8 haftalık sürenin yandığı söyleniyor. Ancak Yeni torba yasasına göre erken doğum yapanların hakları doğum sonrasına ilave oluyor diye birşeyler okuyorum ama emin olamıyorum.Doğrumudur?

2.Eğer eklenebiliyor ise eklenecek süre konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

3.SGK dan doğum parası almak için neler yapmak gerekiyor.Aşağıda belirttiklerimi yapması gerekiyor sanırım?

a. İşyerinin eşimin devlet hastanesinden aldığı raporu giriş yapmalı.
b. Eşim kendi elindeki evrak ve çocuğumun doğum raporu ile SGK ya başvurmalı.
c. Erken doğum dan dolayı doğum öncesi hakettiği süreyi kullanabilmek için SGK ya dilekçe vermeli.

4.İşyerinin giriş yapacağı tarih sanırım

Rapor Başlangıç Tarihi 14 Şubat 2011
Rapor Bitiş Tarihi 14 Haziran 2011

doğrumudur?

5.SGK da gerekli işlemler gerçekleştikten para ne kadar zamanda potanaye yatırılıyor.

bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir ise çok sevinirim...

Şimdiden çok teşekkür ederim...

tek seferde girme zorunluluğu yok. 10'ar günlük parçalar halinde de girilebilir.

parlak1980 ' Alıntı:
doğum raporlarının tek seferde girilmesi gerekmiyor muydu ?
ben mi yanlış biliyorum acaba ?

1. 5510 sayılı kanunun 18/d maddesinde değişiklik olmuştur.. o maddeyi okursanız..sorunuzun cevabını net olarak bulabilirsiniz..6111 sayılı kanunun 29 maddesinde değişiklik yapıldığı duyurulmuştur.

2.Eklenecek süre sabittir..Doğum öncesi alınan 8 haftalık istirahat süreden geriye sayın.. doğum gerçekleştikten sonraki kalan izin süresini.. doğumdan sonraki 8 haftalık sürece ekleyin..

3.Normal şartlarda.. SGK'ya eşinizin aldığı tüm raporlar ulaşacaktır. Doğumdan sonra alınan raporda.. Doktorun.. doğumdan önceki izin süresinin de eklenmesi gerektiğine dair bir not düşmüş.. ve tarihleri ona göre ayarlamış olması gerekiyor..Rapor resmi bir evrak olduğu için ekstra bir dilekçe yazmaya gerek yok..

4.Erken doğumdan kaynaklanan kaybın..doğum sonrası istirahatine eklendiği taktirde.. hemen hemen aynı tarihlerin girişi yapılmalı..

5.Siz işverenle görüşün.. 10'ar günlük periyotlar halinde rapor girişi talep edin.. Benim bildiğim.. rapor girişi yapıldıktan 10 gün içerisinde.. ödeme çıkıyor.. ama bunun en sağlıklı yönü..Postaneden e-devlet şifresi temin edin.. ve ödenek çıkıp çıkmadığını internetten takip edin..boşu boşuna.. "acaba ödeme çıktımı..gidip bakayım" sıkıntısıyla uğraşmayın..

Yardımlarınız ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim...

Merhabalar,

Dün SGK ya gidip işlemleri gerçekleştirdim.

Başıma gelenleri aktarmak istiyorum.

Öncelikli olarak SGK da memur bayan doğum öncesi 8 haftalık süreden bizim faydalanamıyacağımızı söyledi.
ben kendisine Torba yasasından bahsettim.Kendisi yasanın 25.02.2011 de yürürlüğe girdiğini söyledi.Sizin doğumunuz 15.02.2011 de gerçekleşmiş dedi.Dolayısı ile bu haktan yararlanamazsınız dedi.
İşyerinize söyleyin giriş yapsın.

Rapor başlangıç tarihi 14.02.2011
Doğum Tarihi 15.02.2011

Yasa Çıkış Tarihi 13.02.2011 ( 4857/ 74 maddeye ek cümle 13.02.2011-6111/76md.)
Yürürlüğe giriş tarihi 25.02.2011

Rapor bitiş Tarihi 14.02.2011 + 56 gün olarak işlem yaptırdı.

Benim içim rahat etmedi bugün biraqz daha araştırdım.
SGK da memur bayan yanlış işlem yaptırdı ve biz SGK dan eksik para alacağız.
Bu durumda neler yapabilirim?