fonradar

Rapor Öncesi 9 Günden Fazla Ücretsiz İzne "DİKKAT"

osmanaga

Katkı Sunan Üye
SGK Uygulamasına göre; hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık niteliğinin ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden 10?uncu günden başlanarak yitirilmiş sayılmaktadır.

Kullanılan ücretsiz iznin 9 günden fazla olması halinde SGK bu nitelikteki ücretsiz izinleri yasal saymayarak sigortalıya iş göremezlik ödeneği vermemektedir.

Örneğin, 01/09/2010-15/09/2010 tarihleri arasında ücretsiz izin alan sigortalının SGK uygulamasına göre sigortalılık niteliği 10/09/2010 tarihinde yitirilmiş olacaktır. Bu sigortalı 16/09/2010 tarihinde doğum öncesi izne ayrılmışsa kendisine iş göremezlik ödeneği ödenmemektedir.

Bu uygulama her yönüyle yanlış olmasına rağmen, sigortalılar mağdur olmamak için 10 günden fazla ücretsiz izin kullanmaları halinde, istirahata ayrılmadan önce mutlaka en az bir gün çalışmalı ve işvereni de en az bir gün prim bildirmelidir. Böylece rapor öncesi bir gün çalışmak suretiyle geçici iş göremezlik ödeneği alabilecektir.

Resul KURT
DÜNYA

Ynt: Rapor Öncesi 9 Günden Fazla Ücretsiz İzne "DİKKAT"

belki önemli bir işim var , izin almam devleti ne ilgilendirir anlamıyorum. yıllardır sigortan ödensin , ama ne o 10 gün ücretsiz izin kullandım diye ödenek hakkımı elimden alsınlar , bu devlet iyice şaşırdı , daha neler çıkacak çok merak ettim :(