fonradar

Rapor Parasına Puantaj Engel mi ?

19 martta 32 haftalık dogum raporuna ayrılan personelin mart ayı hariç 120 günü mevcuttur. Mart ayından da 3 gün puantaj usulü çalışmış ve ssk günü olarak 3 gün gösterilmiştir. SGK mart ayında 9 günden fazla, eksik günü olduğu için doğum rapor parasının verilemeyceğini söymektedir. Bu dogru bir uygulamamadır.

19 martta 32 haftalık dogum raporuna ayrılan personelin mart ayı hariç 120 günü mevcuttur. Mart ayından da 3 gün puantaj usulü çalışmış ve ssk günü olarak 3 gün gösterilmiştir. SGK mart ayında 9 günden fazla, eksik günü olduğu için doğum rapor parasının verilemeyceğini söymektedir. Bu dogru bir uygulamamadır.
19 martta doğum iznine ayrılmadan önce işyerinden ayrılma veya geriye dönük 1 yıl içinde 30 günden uzun süreli ücretsiz izin kullanma gibi bir durum mu var?

Son düzenleme:
Hayır yok kerem bey. kasım ,aralık,ocak,şubat 30 ar gün. mart ayında 3 gün çalıştı. 19 martta dogum raporuna ayrıldı. puantaj usulü çalıştıgı için martta kalan 16 günü eksik gün ''puantaj '' nedeni olarak belirtildi.

Kanunda ''Sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartı aranmaktadır. '' ibaresine göre durumu detaylı anlatan bir dilekçe ve rapor ile bağlı bulunduğunuz sgk ya başvuruda bulunun bence. Ortada sanki bi eksik nokta var gibi. Siz 16 günü puantaj - 3 gün zaten çalışmış geri kalan 12 günü istirahat bildirdiniz sanırım. Bu durumda 2 eksik gün sebebi olduğundan Kod 12 Birden fazla seçeneğini seçmişsinizdir e bildirgede. Bu yüzden de sıkıntı olmuştur belki . Açıklayıcı bir dilekçe ile kuruma başvurun derim. Nacizane.

Doğum raporu 19 martta başlıyor. 19 marta kadar olan 3 günlük çalışmasını puantaj esasında bildirge ile bildirilmiş olup, kalan 15 eksik güne ( 12 kod ile birden fazla sebeb) puantaj dedik.

Rapor bildirim ekranından raporu bildirdiniz mi? 19/03 rapor başladı ise temmuz ayında raporu dolması gerekir. Çalışan ya raporun bitişini bekledikten sonra parasını alacak yada siz ara ara rapor ekranından raporu parça parça bildireceksiniz.

raporunu ekrandan girdik. Aylık bildirgesini eksik gün sebebi ile bildirdik. Daha önce yaptıgım Rutin prosedürleri yaptım. Ssk iç genelgesi varmışşş... 10 gün, rapor öncesi boşluk olana rapor parası verilmeyecek diye. Nette , resmi gazete de yok, fakat içerden duydum. Yazıyı alırsam paylaşırım. Mantık sanırım şu ; işten çıkanlara 10 güne kadar bakım hizmeti verilir diye belirtilen maddeye atfen bu bu iç yazıyı yayınlamışlar diye düşündüm. Alo 170 hattı ve bakanlıktan bir memurun bu iç yazıdan haberi yok.

Gaddarlık ve ss subaylığını andıran hareketler bunlar. Malesef sonuç alamayacağız sanırım.

Birde doğum raporlarında en fazla iki parçada ödeme yapıldığını duymuştum. (rapor başlangıcı-doğum ve doğum-rapor bitişi olarak) Bundan kaynaklı ödeme çıkarmamış olabilirler. Nedenide sanırım doğum raporuna ayrıldıktan sonra (kimsenin başına gelsin istemeyiz.) düşük veya ölü doğum olasılığından kaynaklı.

Malesef öyle bir sorunumuzda yok. Direkt olarak ''puantaj olarak çalışılmayan 19 marta kadar ki 15 gün eksiğiniz var'' denerek D.rapor parasını alamazsınız dediler.

SGK 2011/50 sayılı Genelge'sinde Kanunun 9 uncu maddesinin ikinci fıkrası gereğince, hastalık ve analık hükümlerinin uygulanmasında sigortalılık niteliğinin ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden 10’uncu günden başlanarak yitirilmiş sayılacaktır. Ancak, sigortalının ilgili kanunlar gereği ücretsiz izinli olması, greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde, bu hallerin sona ermesini takip eden onuncu günden başlanarak sigortalılık niteliğini yitirmiş sayılacaktır.
4857 sayılı İş Kanununun 53–62 inci maddeleri ile Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde yapılan düzenlemelere dayanan yıllık ücretli izin süreleri hesaplamalarda dikkate alınacaktır. Kanuni zorunluluk dışında gerek toplu iş sözleşmeleri gerekse yönetmelik ve sigortalı işveren arasındaki sözleşme gibi düzenleyici tasarruflarla kabul edilen daha uzun süreli ücretsiz izin sürelerinin kabulü mümkün bulunmamaktadır.
...

Kanunun 67 nci maddesinin beşinci fıkrasına göre, 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara, iş akdi sona ermemiş olmasına rağmen işvereni tarafından bir ay ücretsiz izinli sayıldığı sürelerde ilgililerin genel sağlık sigortası yardımlarından yararlandırılmaları mümkün olup, bu sürede kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlardan yararlandırılmalarına imkân bulunmamaktadır" hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer alan hükümlerden hareketle, puantajın gss yardımları açısından hüküm doğurduğu, mart ayında 3 gün bildirildiği için, 13 mart tarihinde kısa vadeli sigortalılığının sona ereceği şeklinde bir yorumlamaya gidiyorum.

"13 mart tarihi ve sonrasında kısa vadeli sigorta kollarından yararlanamayacağı"

9 günlük sürenin analık sigortası şartları için 30 güne çıkarıldığına dair bir değişiklik hatırlıyorum, bulabilirsem ilgili düzenlemeyi eklerim.

analık sigortasının sona ermesinde 9 günlük sürenin (onuncu günden başlanarak yitirilmiş sayılır) yasal dayanağı 5510 sayılı Kanun'un 9 uncu maddesidir. İlgili sürenin 30 güne çıkarılması ancak yasal düzenleme ile olabilir, şu anda bu yönde bir değişiklik bulunmamaktadır.

Peki size bir şey soracağım . Bu seçtiğiniz puantaj kayıtları eksik gün sebebini personelin ne durumu vardıda kullandınız? Neden devamsızlık yada ücretsiz izin vs seçmediğinizi merak ettim.

Birde şöyle bir yazı buldum ama ;
1.1.2012 tarihinden itibaren herkes için zorunlu olarak uygulanmaya başlayan Genel Sağlık Sigortası’ndaki (GSS) en önemli uygulamalardan biri, kısmi süreli diğer adıyla part-time çalışanların 30 günden eksik sigorta sürelerindeki GSS primlerinin kendileri tarafından 30 güne tamamlanması uygulamasıdır.

Ancak hemen belirtmek gerekirse 30 günden eksik bildirildiği halde GSS primlerini 30 güne tamamlaması gerekmeyen ve gelir tespiti yaptırmasına gerek olmayanlar vardır. Buna göre;

- Eksik gün nedeni ‘puantaj’ olanların, yani aslında tam süreli çalışmakla birlikte ay içinde eksik gün çalışması nedeniyle 30 gün çalışmamış olanların,
vs.... devam ediyor ama buradaki yazıya göre puantaj seçilse bile gss kapsamına girmediği yazıyor.