Raporlu iken fesih..

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla raporlu bir adamı 25. maddeye göre tazminatsız çıkarmak için işçinin kıdemi yani ihbar süreleri ile alakalı bir durum söz konusu mesal kıdemi; 0-6/ 6-1,5 /1,5-3/3 ve üzeri yıl olan bir adamın rapor süresi ne kadar olursa işveren için haklı sebeple fesih olur teşekkürler..
Örneği çalışma süresi 2 yıl olan bir adam ne 25. maddeye göre ne kadar rapor alırsa haklı sebeple fesih olur..

Ynt: Raporlu iken fesih..

MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

I- Sağlık sebepleri:

a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.

b) İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.

(a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.

2 yıl çalışan birinin ihbar süresi 6 hafta,
alacağı rapor süresi ihbar süresi olan 6 haftayı, 6 hafta daha aşıyorsa,kıdem tazminatı ödenerek işine son verilebilir.
Yani 12 hafta+1 gün olduğunda işveren sözleşmeyi feshedebilir.

Merhaba,

İş Kanunu'nun 17'nci maddesinin birinci bendin son fıkrası (a) alt bendinin ayrık halini düzenlemiştir. Buna göre; (a) bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işverenin derhal fesih hakkı belirli bir süreden sonra doğar.

İşçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17'nci maddedeki, bu madde "süreli fesih" düzenlemiştir. İşte 17'nci maddede ki süreleri altı hafta aşmasından sonra işverenin fesih hakkı doğar. Örneğin işi üç yıldan fazla sürmüş işçi için bildirimin süresi, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz haftadır. İşte bu sekiz haftaya altı hafta daha ilave edilir on dört hafta eder. İşverenin fesih hakkı on dört haftanın aşılmasından sonra doğar. Ama on dördüncü haftanın son günü doğmaz. Bu süre aşılacaktır.

Bu sürelere hamile bir bayanın almış olduğu yasal ücretli veya ücretsiz izinlerde dahil midir acaba?

rapor süresinin ihbar süresi + 6 hafta olarak kesintisiz mi olması gerekiyor? yoksa parçalı raporlarda da bu süreler geçerlimidir?

merhaba ben özel hastanede çalışıyorum.Dört ay önce doğum iznine ayrıldım doğum iznim 1 ekimde bitiyor.ancak bana işyerim 2 ay daha üctersiz izin verdi yani zorla istemediğim halde tekrar işe alınıp alınmayacağım konusunda da kesin birşey söylemediler.3.5 yıla yakında sigortalıyım şu anda ne yapmam gerekiyor pek bilemiyorum.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

İlgili ihbar süresinin sonuna 6 hafta ekledikten sonra haklı nedenle derhal fesih yapılabilir. Fakat Kıdem ödemek zorundasınız.

dogan76 ' Alıntı:
İlgili ihbar süresinin sonuna 6 hafta ekledikten sonra haklı nedenle derhal fesih yapılabilir. Fakat Kıdem ödemek zorundasınız.

Merhaba,

Sizin cevabınız sorulan soruyla örtüşüyor mu?

Soruyu tekrar okurmusunuz. Tazminatsız işten çıkartılmadan bahsediyor...

Merhaba,

Soruyu anlayana kadar okudum, ya bende ya da sizde anlaşılmayan bir durum var.

- 3,5 yıl çalışan bir işçininin ihbar bildirim süresi ne kadar?
- 2 aylık süre bu bildirim süresini kapsıyor mu, kapsamıyor mu? Yani tazminatsız çıkarma için yeterli geliyor mu?
- 2 ayın sonunda yine ücretsiz izin verilirse, işveren o zaman bu iki izni toplayıp toplam ihbar süresini aşılacağını düşünerek tazminatsız çıkışını mı verecek, nasıl olacak?

Sn.Aykay

Sayfanın başında Diasporaemoark41 rumuzlu arkadaşın sorusuna cevap vermeye çalıştım.Heralde yanlş anlaşılma oldu...

Ben pek bişey anlayamadım bana daha detaylı anlatabilirmisiniz.Benim tam olarak ne yapmam gerekiyo daha önce böyle bişeyle karşılaşmadım.nereye başvurmam gerekiyo iş yerim tazminat alma hakkım varmı ben iş yerimden çıkarken hiçbir evrak imzalamadım onlarda bana hiçbirşey vermediler.

dogan76 ' Alıntı:
Sn.Aykay

Sayfanın başında Diasporaemoark41 rumuzlu arkadaşın sorusuna cevap vermeye çalıştım.Heralde yanlş anlaşılma oldu...

Merhaba,

İlk sorulan soruya, 3 adet maddeleri ile net ve örnek verilerek yanıtlanmaya çalışılmış. Ve 5. mesajda konu kapanmış ondan sonra bir başka soruya geçilmiş. Bu sebepten dolayı, sizin cevabınız geçte olsa ayrıca zamanında verilen cevapların içerisinde olan bir alıntı yapılarak tekrardan cevaplanmaya çalışılmış. Olsun yine de forma ve sorulara karşı duyarlılığınızdan ötürü size teşekkür ederim.

sebos ' Alıntı:
Ben pek bişey anlayamadım bana daha detaylı anlatabilirmisiniz.Benim tam olarak ne yapmam gerekiyo daha önce böyle bişeyle karşılaşmadım.nereye başvurmam gerekiyo iş yerim tazminat alma hakkım varmı ben iş yerimden çıkarken hiçbir evrak imzalamadım onlarda bana hiçbirşey vermediler.

Merhaba,

- İşveren doğum izninden sonra, size neden ücretsiz izin kullandırmak ister, acaba yerinize personel felan almış olabilir mi? Araştırma imkanınız var mı?

1.5 saat emzirme hakkım var neden olarak bunu gösterdiler işi aksatacağımı söylemişler bunu arkadaşlarımdan öğrendim

sebos ' Alıntı:
1.5 saat emzirme hakkım var neden olarak bunu gösterdiler işi aksatacağımı söylemişler bunu arkadaşlarımdan öğrendim

Merhaba,

Günümüz işletmelerinde, işverenler işe alacağı personeli ince eleyip sık dokuyarak işe almaktadır. Yeri gelir iş ilanlarında şuna bile rastlayabiliyoruz, ".... Başvuran bayanların 5 yıl evlenmeyecek olmasına dikkat edecek...", bu nasıl ki, bay personel aradığında askerlik şartı koşuyorsa bayanlarada bunlar koşulmaya çalışılmaktadır. Aslında burada işverenin çalışacak personelin iş edimini yerine getirirken, kesintisiz olmasına dikkat etmektedir. Sizinde doğum sonrası birtakım yapacağınız (yasal) izinler işveren nezdinde rahstsızlığa neden olacaktır. Kaldı ki bu durum sizin doğum izninize çıkmanıza yakın bir süre öncesinden işletme de sıkıntıyı da beraberinde getirmedi değil. Onun için işveren sizin yerinize alternatif personel bulmuş olabilir. Bunların neticesinde işveren sizi yıldırma politikası uygulayarak, sizi istifaya zorlamaktadır.

Sizin yapacağınız yaklaşım;

- İşveren ile bu konuyu enine boyuna konuşmanız,
- Bunun neticesinde işletme de, sizin çalıştırılmamanız isteniyorsa bütün hakedişlerinizin ödenmesini talep edin. (ihbar, kıdem vs.)