zirve

Raporlu İşçinin Zorla Çalıştırılması

Üyelik
10 Haz 2014
Mesajlar
20
Konum
Kocaeli
Arkadaşlar Merhaba,

Raporlu işçi zorla çalıştırılır mı eğer çalıştırılmazsa bunun cezası ve yaptırımı ne olur? Daha önceki forumlara baktım cevabı bulamadım.

Yardımlarınız için Teşekkür Ederim
 

yavuzakbal

Katkı Sunan Üye
Üyelik
6 Haz 2012
Mesajlar
111
Konum
Düzce
Sadece o raporla ilgili yaptıklarını mı yoksa daha önce yaptığı harcamaları da isteyebilir mi?
Çalıştığı günlere ait rapor parasını SGK faiziyle geri alır. Tedavi masrafı varsa geri alır.
Raporluyken çalışan işçinin bu hastalığını çalışması dolayısıyla artması, iyileşmesinin gecikmesi gibi hallerde de SGK kesintiler yapabilir.
 
Üyelik
23 Ocak 2009
Mesajlar
195
Konum
istanbul
Çalıştığı günlere ait rapor parasını SGK faiziyle geri alır. Tedavi masrafı varsa geri alır.
Raporluyken çalışan işçinin bu hastalığını çalışması dolayısıyla artması, iyileşmesinin gecikmesi gibi hallerde de SGK kesintiler yapabilir.

Dayanak paylaşması yapabilir misiniz? Teşekkürler.
 
Üyelik
23 Ocak 2009
Mesajlar
195
Konum
istanbul
5510 sayılı kanunun 21-22.maddeleri ve Sosyal sigorta işlemler yönetmeliği madde 40

Merhabalar,
Dayanakları incelediğimde, geçici iş göremezlikle (istirahat, raporun) ilgili işveren adına yapılacak kesintiler, faizler vb. bahsediyor. Somut olarak,
raporlu bir işçinin SGK mevzuatında ve diğer mevzuatlarda zorla ya da işçinin isteyerek, işverenin ihtiyaç dolayısıyla çalıştırması gibi nedenlerle yasak olduğuna dair bir açıklama bulamadım. Bilgisi olan forum üyelerinin paylaşımlarını rica ederim.
iyi çalışmalar
 
Üyelik
7 Şub 2015
Mesajlar
194
Konum
İstanbul
illa bir yerde raporlu işçi çalışamaz diye yazmasına ne gerek var !
istirahat raporunun mantığı zaten, çalışma dinlen değil mi ?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,766
Konum
ankara
Sgk mevzuatına ilave olarak, iş sağlığı ve güvenliği yönünden de işveren sorumlu tutulur,zira işveren her türlü önlemekle yükümlü,iş kanunu yönünden ise işci çalışmak zorunda değil,çalışmadığı takdirde(gıcıklık yapmaktan başka) işveren ne bir disiplin cezası verme, nede fesih yoluna gidemez.
(para cezası yönünden 6331 e bakmak gerek)
 

Benzer konular

Üst