fonradar

Raporlu Olan İşçinin İzni Yıllık İzninden Düşer mi ?

merhaba

1 gün raporu olan işçi için iş yeri yıllık izninden düşücez primi ödemeyeceğiz diyor böyle bir şey mümkün mü?
raporlu işçiniz gelmediği günü yıllık izninden düşebilirler mi? yardımcı olursanız sevinirim...

merhaba

1 gün raporu olan işçi için iş yeri yıllık izninden düşücez primi ödemeyeceğiz diyor böyle bir şey mümkün mü?
raporlu işçiniz gelmediği günü yıllık izninden düşebilirler mi? yardımcı olursanız sevinirim...

raporlu günler yıllık izinden düşülmez iş kanuna bakınız hatta 31 çeken aylarda raporu hiç işleme alamassınız

Rapor Yıllık izinle mahsup edilemez. 31 çeken aylarda raporu işleme alamazsınız derken gün bazından bakar isek evet 1 gün rapor dikkate alınmayıp sigorta günü 30 gün olarak bildirilecektir. Yani eksik gün beyan edilmeyecektir. Ancak ücret bakımından çalışana 31 değil 30 günlük ücret tahakkuk edilecektir. (çalışan saatlik,günlük usul ile çalışıyorsa tabi)

merhaba

raporlu olunan süre için zaten bir ücret ödemesi yapmayacağınız için, o gün için bir prim de ödemeyeceksiniz zaten, ama kesinlikle yıllık izinden düşemezsiniz,
bırakın raporlu olunan günü düşmeyi,
yıl içinde alınan 1er günlük izinleri de yıllık izinden düşemezsiniz yasaya göre.

merhaba
10 gün rapordan sonra hafta tatili verilir mi

Çalışılmış Gibi Sayılan Haller
iş Kanunu, hafta tatiline hak kazanmak için gerekli olan tatil gününden önce çalışmış olma şartının gerçekleşmesindeki bu şart 63’üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmadır bazı günlerin çalışılmış gibi hesaba katılacağını hükme bağlamıştır.

Bu süreler 46’ıncı maddede şu şekilde sayılmıştır;
- Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri, demektedir.
Kanunun bu maddesine göre örnek verecek olursak 07/07/2014 tarihinde 10 Günlük rapor alan işçinin işbaşı tarihi 17/07/2014 ise 13/07/2014 Pazar günü Raporlu kabul edilip Hafta tatili ücreti ödenmeyecek lakin 20/07/2014 Pazar hafta tatili ücreti ödenecektir diye düşünmekteyim.
Saygılarımla..

merhaba

Sn.üyelerinde belirttiği üzre tabiki DÜŞÜLEMEZ.
İşveren "yıllık izninden düşeceğiz primi ödemeyeceğiz diyor"sa düşsün ve ödemesin!......
işciler çalışmaya devam etsinler,
işcinin bu izinleri kullandığı/kullanmış/kullandırılmış olduğunun ispat yükü işverene ait,
bu durumda işveren düşürdüklerini toplayıp bırakınız son ücret üzerinden ödemek zorunda kalsın.

(İşverenin bu düşüncesi karşısında, acaba bu işyeri esnaf niteliğinde bir işyeri de,işveren 6098/M.422 ve 423 e göre duyduğu ve dilinin döndüğünce bu maddelere dair kendince bir izahatta bulunmak mı istedi diye de düşünmedim değil!..:))

çalışılmış gibi sayılan haller
iş kanunu, hafta tatiline hak kazanmak için gerekli olan tatil gününden önce çalışmış olma şartının gerçekleşmesindeki bu şart 63’üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmadır bazı günlerin çalışılmış gibi hesaba katılacağını hükme bağlamıştır.

Bu süreler 46’ıncı maddede şu şekilde sayılmıştır;
- bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri, demektedir.
Kanunun bu maddesine göre örnek verecek olursak 07/07/2014 tarihinde 10 günlük rapor alan işçinin işbaşı tarihi 17/07/2014 ise 13/07/2014 pazar günü raporlu kabul edilip hafta tatili ücreti ödenmeyecek lakin 20/07/2014 pazar hafta tatili ücreti ödenecektir diye düşünmekteyim.
Saygılarımla..
teşekkür ederim.

Arkadaşlar ben okulda hizmetli olarak işkurda geçtim rapor aldım 10günlük bu yıllık izinden gidermiş birde raporunu benden habersiz izine çevirdiler iş hakkımı fes edecekler ben ne yapmalıyım acil yardımcı olur musunuz rica ediyorum