Raporlu Olduğu Süre İçinde Kişi Hakkında SGK ya İşe Giriş Bildirgesi Verilebilir mi ?

3 günlük çıkış yaptığımız Geçici Personel hakkında tekrar işe başlatmak üzere işe giriş bildirgesi düzenleyeceğiz. ancak kişi şu an açık istirahatlı. bu kişiye raporlu olduğu süre içinde işe giriş bildirgesi düzenlenebilir mi?

raporun başlangıç tarihi 28/12/2012. Kişiye sözleşmesi sona erdiği için 31/12/2012 de işten ayrılış bildirgesi düzenledik. Bugün de diğer personeli işe başlatıyoruz. ancak bu kişi 16/01/2013 e kadar raporlu. bu kişi raporlu olduğu halde işe giriş bildirgesi düzenlenebilir mi? teşekkürler.

İki kişiden bahsediyorsunuz değilmi. 1. Raporluymuş ama siz çıkartmışsınız. 2. Başlatacağınız şahıs da raporlu. 2. şahıs başka bir işverenden mi raporlu. Raporu devam ediyorsa çıkış da verilmemiştir muhtemelen. Eğer raporlu olduğu yerin sizinle alakası varsa raporun bitmesini bekleyin. Yoksa raporun türüne göre(ağır bir rahatsızlıkla ilgili değilse) işe giriş vermenizde sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Sonuçta kişi çalışabiliyorsa primlerini de yatırmalısınız.

Aynı kişiden bahsediyorum. Kişi Geçici Personel. 1 Mali yılda en fazla 11 ay 28 gün çalışabilirler. Sözleşmeleri 2012 için 31/12 de doldu ve haliyle 31.12.2012 çıkışını verdik. Kişi zaten 28/12 den itibariyle raporlu imiş. Sözleşmeleri gereği de bu statüdeki diğer arkadaşları 04/01/2013 de işe başladı. Bu kişi de raporlu bile olsa işe giriş bildirgesi düzenlenebilir mi?

Bu konuda yasal bir engel olduğunu düşünmüyorum.Kişi raporlu olsa bile sözleşmeden kaynaklı iş çıkışı verilmiş.Raporlu olan bir kişinin işe alınması demek fiilen çalıştırıldığı anlamını taşımıyor bence.Dolayısıyla işe alınıp zaten 16.01.2012 tarihinden sonraki 5 gün içerisinde çalışmadığına dair bildirim girişi yapılması suretiyle durumun aşılabileceğini düşünüyorum.
Aynı firma olmasından ötürü bu durumu yaptım.