Raporu Olup Çalışmak?

Merhaba arkadaşlar,
Çalıştığım yerde işçilerden birinin 4 günlük raporu var. ama bu adam raporunun son gününde çalışıyor. Ne yapmam gerekiyor. Yasaları az çok biliyorum. Fazla mesai gibi mi girmem gerekiyor. Bilemedim. Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla

rapor süresince sigortalının işyerinde çalışmaması gereklidir. Rapor süresince çalıştığı tespit edilen işçiye SGK geçici iş göremezlik ödeneği ödemez ve Ödenmiş olanı da geri ister.

Ek olarak;
Olayınızda işcinin bilgi noksanlığı nedeniyle, işveren baskısı(iradesi) olmaksızın, kendi iradesiyle çalışması sözkonusu ise de,işveren tarafından bu işcinin raporlu olunan sürede takibinin yapılmamış olduğu da söylenebilir,örneğin çalışanımız "işveren beni işe çağırdı"geldim de diyebilir(illaki der demiyorum)bu nedenle ilerisi açısından ve bu rahatsızlığına bağlı olarak tedavisi de gecikebilir,bu defa Hekim raporuna rağmen işverence işcinin çalıştırıldığı tespit olunur ise sgk tarafından yapılan sağlık harcamaları işverenden talep olunabilir.
Hepinizin(her işverenliğin) başına gelebilir,daha çok dikkat etmeliyiz...

Hepinize çok teşekkür ederim. Az çok anladım. Daha fazla bilgi verirseniz almam demem :) Kolay gelsin...

Ek; sgk o kişi adına ödediği rapor almasını gerektiren sağlık harcamalarının tamamını işv. isteyebilir. Ayrıca rapor almasını gerektiren sağlık sorunu yakın zamanda nükseder veya fazlalaşırsa ona ait paraları da işv. ister.