resim

Raporu Olup Çalışmak?

Üyelik
8 Ocak 2013
Mesajlar
29
Konum
Ankara
Merhaba arkadaşlar,
Çalıştığım yerde işçilerden birinin 4 günlük raporu var. ama bu adam raporunun son gününde çalışıyor. Ne yapmam gerekiyor. Yasaları az çok biliyorum. Fazla mesai gibi mi girmem gerekiyor. Bilemedim. Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla
 
Üyelik
20 May 2011
Mesajlar
194
Konum
istanbul
rapor süresince sigortalının işyerinde çalışmaması gereklidir. Rapor süresince çalıştığı tespit edilen işçiye SGK geçici iş göremezlik ödeneği ödemez ve Ödenmiş olanı da geri ister.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ek olarak;
Olayınızda işcinin bilgi noksanlığı nedeniyle, işveren baskısı(iradesi) olmaksızın, kendi iradesiyle çalışması sözkonusu ise de,işveren tarafından bu işcinin raporlu olunan sürede takibinin yapılmamış olduğu da söylenebilir,örneğin çalışanımız "işveren beni işe çağırdı"geldim de diyebilir(illaki der demiyorum)bu nedenle ilerisi açısından ve bu rahatsızlığına bağlı olarak tedavisi de gecikebilir,bu defa Hekim raporuna rağmen işverence işcinin çalıştırıldığı tespit olunur ise sgk tarafından yapılan sağlık harcamaları işverenden talep olunabilir.
Hepinizin(her işverenliğin) başına gelebilir,daha çok dikkat etmeliyiz...
 
Üyelik
8 Ocak 2013
Mesajlar
29
Konum
Ankara
Hepinize çok teşekkür ederim. Az çok anladım. Daha fazla bilgi verirseniz almam demem :) Kolay gelsin...
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,224
Konum
Manisa
Ek; sgk o kişi adına ödediği rapor almasını gerektiren sağlık harcamalarının tamamını işv. isteyebilir. Ayrıca rapor almasını gerektiren sağlık sorunu yakın zamanda nükseder veya fazlalaşırsa ona ait paraları da işv. ister.
 

Benzer konular

Üst