Rekabet Yasağı hk.

Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
6098 sayılı Borçlar Kanunu
Konu;Rekabet Yasağı
Madde.444-".........başka bir rakip işletmede çalışmak(tan)......."
Madde.445-"..........ve süresi,özel durum ve koşullar dışında iki yılı aşamaz........."
Madde.446-"Rekabet yasağına aykırı davranan işci,bunun sonucu olarak işverenin uğradığı bütün zararları gidermekle yükümlüdür..........."
(not.malum madde hükümleri biliniyor olduğu/gerektiğinde okunabileceği için genelde bu konuda gündeme gelen bir olayın esasına istinaden,tırnak içinde gösterdim)

Öncelikle ifade edeyim ki,kanunlara aykırı olmayan sözleşme hükümleri bağlayıcıdır ancak bu noktada işcinin iktisadi açıdan mahvına neden olacak şart ve bu şarta istinaden sözleşmeye konulan ceza arasında ölçülülük olmalıdır.
Genelde bu konulardaki ihtilaflar,anlaşma olmadığında(ki olmaz) çözüm noktası yargı dır.
(Bu konuda farklı yargı kararları olabilir,bu durum da her bir dava konusu olayın,kendine özgü koşullarından kaynaklanabilir)
 
Son düzenleme:
Üyelik
7 Ağu 2014
Mesajlar
3
Konum
istanbul
Şimdi bir dakika; Bu çalışan bu sözleşmeyi kendi özgür iradesi ile imzalamadımı?. İmzalarkan bu koşulları bilmiyormuydu? İşler iyi iken aylık yüksek paralar alınırken herşey güzel. Sonra iş bozulunca bu nasıl adalet mi deniyor?


İyi o zaman çalışan çalıştığı firmanın tüm müşterilerinin bilgilerine ulaşıcak bunları kopyalayacak haksız rekabete konu oluşacak şekilde yararlanacak. Sonra gidip bunları kendi şirketinde veya rakip sigorta şirketinde kullanacak?


Böyle mi adalet olsun istiyorsunuz?.
mesajıza ithafen ;
işveren hiç bir şekilde kendi aleyhinde bir şey yapmaz. sayın meslektaşım sizde olsa aynısını yaparsınız. çünkü Türkiye şartlarında hak hukuk sizin dediğiniz gibi değil, para itibar üzerine gidiyor. o anda işi kabul etmek üzereyken imzanlanmıştır. fakat yaptırımları sacma sapandır.
kariyerini sigorta üzerine tamamlamış birisi 5 yıl boyunca nasıl engellenebilir.iş veren mi parasını ödeyecek? size soruyorum. hakim hiç mi düşünmücek bunları ?
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ee yani ne yapsın ? Siz işveren olsanız kendi alyehinize sözleşme düzenlermisiniz?
 
Üst