Reklam Giderlerinin Indirilmesi

Reklam harcamalarinin, ozellikle yurtdisinda yerlesik yabanci firmalara odenen reklam bedelleri,

1. reklamin verildigi yayin organinin ozelliklerine bakilarak ticari amaca uygun dusup dusmedigi ve/veya
2. verilen reklam tutarinin yuzdesel buyuklugune bakilarak ticari amaca uygunlugu sorgulanmak suretiyle,

yapilmis olan reklam masrafinin kismen veya tamamen indirilemez olduguna kanaat getirilebilir mi?

Ynt: Reklam Giderlerinin Indirilmesi

indirilemez derken kurum vergisi açısından gider olarak kabulunun reddini ifade ediyorsanız

evet

konuyu daha detaylı paylaşırsanız daha geniş paylaşım olabilir.

Evet, bunu kasdediyorum, daha spesifik ornekleyecek olursak, 100 dolar cirosu olan bir firma 20 dolar reklam harcamasi yaparsa bunu tamamen gider olarak gosterebilir mi? Veya bir cocuk televizyon kanalina yetiskin ayakkabi reklami verilse bu gider olarak kabul edilebilir mi? Bunu ozellikle yurtdisinda yerlesik firmalara verilecek reklamlar icin soruyorum. Verilecek reklam tutari icin belli bir ust limit orani var mi? Ornegin cironun % 2'sini asan reklam harcamalarinin bu asan kismi vergiden dusulemez gibi.

Yurtdışına reklam verilebilmesi için yurtdışından gelir elde edilmesi gerekir bence.

Örneğin yurtdışından turist getiren bir turizm şirketinin yurtdışı hizmet gelirinin 1.000.000.-TL olduğunu kabul etsek ve bu hasılatın tamamının hizmet geliri olduğu kabul edilse.

bu hizmeti yerine getirebilmek için katlanılan maliyetler de dikkate alınaraktan reklam giderlerinin gerçekliği irdelenecektir.

1.000.000 TL hasılat için 800.000 TL maliyete katlanıldığı,

yurtdışında reklam tutundurma isim yapma gibi amaçlarla gerçekten 500.000 TL reklam gideri yapılması da fiilen mümkündür.

o yıl gerçekten zarar göze alınmış olabilir.

ödemelerin yurtdışındaki firmaya banka aracılığıyla gönderilmesinin ibrazı,

denetimde piyasada tutundurma amacıyla bu zararın göze alındığı ifade edilse

denetim elemanı kabul eder veya etmez.
mahkemeye gidilir

kazanılır veya kazanılmaz.

giderlerin gerçekliği ve ispatlanabilirliği ile doğru orantılı olarak eleştiri konusu söz konusu olabilecektir.

ama şu orandan fazlası kabul edilmez diye bir oran ben bilmiyorum bugüne kadar da rastlamadım.