fonradar

Rent a Car Açılışı Hakkında

Üstadlar kolay gelsin. Gerçek kişi bir rent a car işletmesi açılışı için vergi dairesine açılışımızı verdik. Yoklama tutuldu. Fakat araçları daha aktife kayıt etmedik. Sormak istediğim bir kaç sorum var. Yardım ederseniz çok sevinirim. Hayırlı hafta sonları.

1- 2 tanesi mart 2012 de alınmış 3 adet araç var şahsın üstüne kayıtlı. Biz şimdi gider pusulası ile kdv sinden yararlanmadan kayıtlara mı alacağız.
2- Bu araçları aktife girince vergi dairesine de bildirimde bulunacak mıyız?
3-Eğer kiralamak için sıfır araç alırsak kdv sini % 18 olarak indirebilir miyiz?
4-Daha sonra bu araçlardan satacaklarımız olursa kdv si ni % kaç olarak kesmeliyiz?

Şimdiden teşekkürler.

Ynt: Rent a car açılışı hakkında.

Üstadlar yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba ben sizlere tam olarak yapmak istediğimi anlatabileyim ona göre bilgi verebilirseniz birde tavsiyeleriniz tabi ki.

Ben bir araç kiralama işine gireceğim fakat araçlarıma gps takmak vede fatura kesmem için şirket olmak gerekiyor yani işletme açmam gerekiyor fakat dükkan tutmak istemiyorum ben bu işi işimi bırakmadan yapmak istiyorum ilk başta bundan dolayı home office olarak açılabilir mi evimin bir odasını dükkan olarak gösterebilir miyim
(aynı zamanda daha önce bu işi yapmış ve bu işe hakim olan kişilerden de bilgi verme açısından desteklerini bekliyorum)

yardımlarınızı bekliyorum

Sayın smmmmm,

1- Soru olarak Araçları sermaye olarak şirkete koyabilirdiniz. Şimdi Satış sözleşmesi ile uğraşacaksınız. Gider pusulası için bir zorunluluk yok eskidendi kalktı diyebiliyorum ama kesseniz niye kesildi demezler. Asıl olan satış sözleşmesinin olmasıdır.
2- Rent A Car işi olduğundan dolayı, Binek araçların Mtv lerini indirim konusu yapacaksınız. Vergi dairesi ile ileride sorun yaşamamanız için bildirmenizde fayda var.
3- Evet Kdv sini indirim konusu yapabilir. Ötv sinide gider yazabilirsiniz. Vergi dairesine bildirim yaparsanız Rent A Car için kullanılacağını sıkıntı yaşamazsınız hem
4- KDV ile ilgili sıkıntılar var forumda fazlasıyla tartıkmada var benim tavsiyem yüzde kaçtan aldıysan satarkende onu kullan.

Sayın kadir_dr,

Her konuda aynı şeyi yazıp durmuşsunuz. Forumu kirletmekten başka birşey değil. Home office işletme araç kiralayamaz diye bir kanun varmı? Bildiğim kadarıyla yok. Kurabilirsiniz.