Re'sen Terk Olan Bir Şirketten Malzeme Ve Fatura Alımı Hk.

Interesting

Katkı Sunan Üye
Sn İlgililer.

Sorum şu.

Bir firmadan mazleme aldık. neredeyse bütün aylar faturası var. 10. ayda fatura sınırı B formuna girdiğinden beyanı verecekken firmanın resen terk olduğu notu yeşil bi şekilde karşımıza çıktı.

Araştırdık 30.09.2018 de resen terk olmuş.

Şimdi kafamıza şu takıldı, resen terk olan bir firmanın faturasını 10. ayda kdv beyanında kullandık.

Biz bu faturaları kdv düzeltmesi vererek kayıtlardan çıkarıp ba bildiriminde de bulunmayalım mı?

Yoksa bu iş karşı tarafın sorunu bizi ilgilendirmez mi diyelim?

Karşı tarafın muhasebesini aradığımızda olayı çözmek için uğraştıklarını söylediler.

Sizce durum nedir?

Teşekkür ederim.

Olayın gerçek mahiyeti esastır. Gerçekten bu mal alımını yaptıysanız ve ödemelerinizi ispat edebiliyorsanız bildirmenizde sıkıntı olmaz.

Faturayı geri çekin,düzeltme verin B formuna dahil etmeyin derim.
Maliye her halükarda faturayı saymayacak, haklıysan, ödeme tevsiki varsa, git hakkını mahkemede ara diyecektir.
tavsiyem bu olur.

Sayın Arkadaşlar,

Maliye resen terk işlemini bazan anlamsız bir şekilde gerçekleştiriyor, adresinde bulamadım ortada yoklar diye resen terk işlemi yapıyor, yeterli araştırma yapılmadan. Elinde hertür bilgi varken (ortaklar hakkında) bunlarla teyitleşme gereği dahi duymuyor. Beyan durumu faaliyet durumu hiç incelenmiyor. Başıma geldi, vergi daresine bir yazı verdim hala cevaplandıracaklar. Ancak karşı inceleme ve benzeri durumlarda verdiğim yazı diğer vergi daireleri tarafından kabul edildi. Vergi dairesi bu tür resen terk işlemi sonrasında ben hata yapmışım demeye çekiniyor (benim kanaatim) çünkü bunlar müdür tarafından da onaylanıyor, ve ciddi eleştiri alacakları için de müracaatları reddediyorlar. Ben işlemleri geri çekmenizi tavsiye etmem. Gerçek ise doğru uygulamaya devam edin. Onların resen terk işlemi TTK açısından yok varsayılmasına sebep olmuyor.