Resen Terk Şirketin Sicilinin Kapatılması

Merhaba arkadaşlar 05.03.2016 tarihinde ltd şirket resen kapanmıştır.
(Şirket faaliyetine başlamadan son bulmuştur basılı evrak fatura vb evrak olmamış) Ana sözleşmede yazan işyeri adresinde başka bir işyeri açılmış, şirket ortağıda kendi adına başka bir adreste iş yapmaktadır. şimdi ne gibi bir yol izlemek mantıklı olur, şirket resen kapandığı için tasfiye sokmak zor vergi memuru yoklama da açılış yapmayacaktır. asliye ticaret mahkemesine dava açsak tasfiye ye sokmak istermi sizce_? yada daha basit bir yöntem uygulanabilirmi

Merhaba
Sorunuzu tam anlayamadım.Daha doğrusu çok açık değil.
Re'sen terk neden olmuş.Faaliyete başlamadan son bulmak derken bundan neyi anlamalıyız.Tescil tarihi nedir,re'sen terk tarihi nedir?
Şirketi tasfiyeye sokmak isterseniz,re'sen terk'i tekrar aktif hale getirmeniz gerekir ki burda;
adres değişikliği,verilmeyen beyanların tamamlanması vb.gibi durumlar ortaya çıkar ki bunuda zaten tercih etmezsiniz.
Önerim şunlar olabilir;
1- Re'sen terk'in sebebini öğrenin
2- Vergi idaresinden ter olduğuna dair bir yazı alın
3- O yazıyla ticaret siciline gidin ve tasfiye işlemine girmeden sonlandırma konusunu görüşün.
4- Son olarakta firma sahipleri bu şirketi devam ettirmek mi istiyor yoksa kapatmak mı? Ona göre hareket edeceksiniz.

Ben geçmişte,özellikle adresinde bulunamayan ve bundan dolayı re'sen terk olan bir firmanın ticaret sicil kaydını tasfiyeye girmeden kapattım.(gerçi maliyeden kapanış kağıdını alırken biraz zorlandım,müdür vermek istemedi,her neyse)

Tahsin Bey merhabalar, bu yazınıza tesadüf rastladım ve size mutlaka sormam gereken bir konu var, [email protected] yada 0545 357 33 73 numaradan lütfen WhatsApp ile ulaşmanız mümkün mü? Ben ve ailemin durumu için önemli bir konu bu.

Vergi Dairesi Tarafından, Resen Terki Yapılmış Şirketin Ticaret Odası Kaydının Silinmesi.
Sermaye şirketlerinin kayıtlarının terkini Ticaret Kanununda açık, başka bir yolla kapatılması mevcut düzenlemede mümkün değildir.

Merhaba
Sorunuzu tam anlayamadım.Daha doğrusu çok açık değil.
Re'sen terk neden olmuş.Faaliyete başlamadan son bulmak derken bundan neyi anlamalıyız.Tescil tarihi nedir,re'sen terk tarihi nedir?
Şirketi tasfiyeye sokmak isterseniz,re'sen terk'i tekrar aktif hale getirmeniz gerekir ki burda;
adres değişikliği,verilmeyen beyanların tamamlanması vb.gibi durumlar ortaya çıkar ki bunuda zaten tercih etmezsiniz.
Önerim şunlar olabilir;
1- Re'sen terk'in sebebini öğrenin
3- O yazıyla ticaret siciline gidin ve tasfiye işlemine girmeden sonlandırma konusunu görüşün.
4- Son olarakta firma sahipleri bu şirketi devam ettirmek mi istiyor yoksa kapatmak mı? Ona göre hareket edeceksiniz.

Ben geçmişte,özellikle adresinde bulunamayan ve bundan dolayı re'sen terk olan bir firmanın ticaret sicil kaydını tasfiyeye girmeden kapattım.(gerçi maliyeden kapanış kağıdını alırken biraz zorlandım,müdür vermek istemedi,her neyse)

Tahsinim bu olmaz. Mumkun degil. Resen terk edileni firmayi sicil bu sekilde kapatmaz. Ya mahkeme karari yada tasfiye olur.

Bu sirket Ticaret Sicilden Kapanmamistir. Sadece sirkete girdigin zaman sag ust kosede ''Serh'' vardir. Tabi bu serh her sirkette degisir. Zira sermaye sirketleri bazen tasfiyeden donebiliyorlar, yada mahkeme karari ile 'ihya'' yapabiliyorlar. O zaman sicil ben seni kapattim diyemez.

Ayrica yukaridaki soruda ''Ana sözleşmede yazan işyeri adresinde başka bir işyeri açılmış, şirket ortağıda kendi adına başka bir adreste iş yapmaktadır.'' demis.

Sirket ortagi baska adreste faaliyette bu mumkun degil. Zaten bu sirket resen kapatildi ise ortagi ile birlikte koda alinmistir. Bu ortak diger sirketlede is yapamaz. Zira T.C'den yakalanir.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar 05.03.2016 tarihinde ltd şirket resen kapanmıştır.
(Şirket faaliyetine başlamadan son bulmuştur basılı evrak fatura vb evrak olmamış) Ana sözleşmede yazan işyeri adresinde başka bir işyeri açılmış, şirket ortağıda kendi adına başka bir adreste iş yapmaktadır. şimdi ne gibi bir yol izlemek mantıklı olur, şirket resen kapandığı için tasfiye sokmak zor vergi memuru yoklama da açılış yapmayacaktır. asliye ticaret mahkemesine dava açsak tasfiye ye sokmak istermi sizce_? yada daha basit bir yöntem uygulanabilirmi

Ana sözleşmede yazan işyeri adresinde başka bir işyeri açılmış, şirket ortağıda kendi adına başka bir adreste iş yapmaktadır. şimdi ne gibi bir yol izlemek mantıklı olur,

En mantikli cevap asagida, yaziyorum.

şirket resen kapandığı için tasfiye sokmak zor vergi memuru yoklama da açılış yapmayacaktır.

Sirketin resen kapanmasinin vergi memuru ile alakasi yok. Sirketi tasfiyeye sokacaksin. Tasfiye karari ve uc ilanini alip dilekce ekinde vergi dairesine vereceksin. Kapanisin olurkende diger firmanin acilisini vereceksin.

Ancak bunlari yapsan bile Vergi Dairesi Muduru senin acilisina izin vermeyebilir yada vermez. Zira ilk firmanin resen kapanmasi kotu olmus. Bu durumda eger izin verilmezse (rusvet falan verme) gidip mudurle konusun. Acilisiniz yapilirsa bazen servis seflerini cagirir ve , yeni is yerinizde tutulan yoklama fisinin uzerine 6 ayda bir yoklama yapilacagini belirten bir serh dusulur. 6 ayda bir yada sende 1 neyse is yeri yoklamaniz, hasilat vb. yoklamalar yapilir.

Siz ayrica Resen kapanan is yerinden dolayi koda girip gitrmediginiz ogrenin, zira resen kapanan isletmeler hic faaliyeti olmasa dahi koda alinirlar.

Tekrar formda goruselim

Son düzenleme:
:) Ferhat abi selamlar,seni seviyorum.
2017 tarihli mesajları tekrar hortlattınız :)
Benim dediğim uygulama vardı.Ama 2013-2014 yıllarında yaklaşık 6-8 ay süreyle uygulandı. İşlemleri bizzat ben yaptığım için gayet iyi hatırlıyorum. 2012 yılında yeni TTK yayınlandıktan sonra kısa süreli böyle bir uygulama yaptılar.Bununla ilgili müracatlar Eminönü merkeze yapıldı.
Hatta geçen yıl Maltepe Ticaret Sicil şefiyle tekrar bu konuyu görüşmüştük.(Başka bir firme içinde yapabilirmiyiz diye) Kendisi de eskiden kısa süreli olarak uygulandığını 6-7 ay sonra da uygulamaya son verildiğini söylemişti.Yani o yıllarda böyle bir uygulama yapıldı.Vergi dairesine de re'sen terk yazısını almak için de bizzat ben gidip daire müdürüyle görüşmüştüm.
Ama şu an böyle uygulama yok.

Ferhat abi selamlar,seni seviyorum.:)
2017 tarihli mesajları tekrar hortlattınız :)
Benim dediğim uygulama vardı.Ama 2013-2014 yıllarında yaklaşık 6-8 ay süreyle uygulandı. İşlemleri bizzat ben yaptığım için gayet iyi hatırlıyorum. 2012 yılında yeni TTK yayınlandıktan sonra kısa süreli böyle bir uygulama yaptılar.Bununla ilgili müracatlar Eminönü merkeze yapıldı.
Hatta geçen yıl Maltepe Ticaret Sicil şefiyle tekrar bu konuyu görüşmüştük.(Başka bir firme içinde yapabilirmiyiz diye) Kendisi de eskiden kısa süreli olarak uygulandığını 6-7 ay sonra da uygulamaya son verildiğini söylemişti.Yani o yıllarda böyle bir uygulama yapıldı.Vergi dairesine de re'sen terk yazısını almak için de bizzat ben gidip daire müdürüyle görüşmüştüm.
Ama şu an böyle uygulama yok.
Ferhat abi selamlar,seni seviyorum.:):)
2017 tarihli mesajları tekrar hortlattınız :):)

Tahsinim gece yazinca boyle oluyor. Yasliligima ver. :)