fonradar

Rezalet!!!!Oda Çıldırmış Olmalı!

Merhaba arkadaşlar,

Bencilce mi düşünüyorum yoksa haklımıyım sizlerede danışmak istedim.

31.12.2009 tarihinde stajım bitti, 2010/1 yeterlilikte 3 ders verdim, 2010/2 için 4 ders bedelini bankaya yatırıp başvuruyu yapım. Sınava 1 hafta kala çok ağır trafik kazasında ağır yaralandım ve rapor alarak sınava giremedim.

2010 yılı sonuna doğru (rapordan 4-5 ay sonra) oda dan raporun kabul gördüğünü ve ileride yapılacak mazeret sınavına katılabileceğimi anlatan bir yazı geldi. 2 yıl içinde bu sınavların verilmesi gerekli olduğundan ve oda yaa güven duymadığımdan 2010/3 döneminde 2 dersten sınav parası yatırdım ( ki belki hemen sınav sonu mazeret olursa kalan 2 taneyi de orda veririm diye) ve geçtim. 2011/1 sınavı geldi hala mazeret yoktu, ona da kalan 2 dersten girdim ve geçtim. Şimdi SMMM yim ve oda dan benim 4 ders için yatırdım 280 TL nin ne olacağını sordum. o para hiçbir şekilde ödenmeyeceğini ve mahsup edilemeyeceğini söylediler; gerekçesi ise 2009/3 genelgesiymiş.

Arkadaşlar anlayamıyorum, nerde kafam basmıyor bilemiyorum? onlar mazeret yaptılarda ben mi girmedim acaba? diyelimki ben onların mazeretini bekledim, 2 sene hakkım dolacak, sonra mazerette verdim verdim veremedim dosya yandı mı olaacaktı ki, bunların nezaman mazeret sınavı yapacağını kim bilebilir? paşa gönülleri nezaman isterse!!

Ne yapmalıyım? 280 TL gitti, ben zaten haksızım mı demeliyim yoksa hayır haklıyım bu onların suçu deyip üzerine mi gitmeliyim?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Rezalet!!!!Oda Çıldırmış Olmalı!

Haklısın dememize gerek yok ama kafam karıştı ,2009/3 genelgede ne yazıyor kardeş merak ettim?

TESMER web sitesinde SMMM 2010 sınavları arasında Mazeret-1'i seçer ve incelerseniz 18 Temmuz'da mazeret sınavı yapıldığını ve bunların 2010/1 ve 2010/2 sınavlarına ilişkin olduklarını (sınav kağıtlarının başlıklarından) görürsünüz.

Mazeretinizin kabul edilip edilmediğini aylar sonra öğrenmeniz pek usule uygun görünmüyor. Bir avukata danışsanız fena olmaz, çünkü bu durum bahsettiğiniz sınav har(a)cını aşan bir sorun olabilir. Bence de rezalet...

arkadasım oncelıkle gecmıs olsun.. yanı anladıgım kadarıyla sen haklısın ıstersen belgelerınle hakkını arama yoluna gıdebılırsın zaten smmm de olmussun ara hakkını bence..

sleepingcat ' Alıntı:
TESMER web sitesinde SMMM 2010 sınavları arasında Mazeret-1'i seçer ve incelerseniz 18 Temmuz'da mazeret sınavı yapıldığını ve bunların 2010/1 ve 2010/2 sınavlarına ilişkin olduklarını (sınav kağıtlarının başlıklarından) görürsünüz.

Mazeretinizin kabul edilip edilmediğini aylar sonra öğrenmeniz pek usule uygun görünmüyor. Bir avukata danışsanız fena olmaz, çünkü bu durum bahsettiğiniz sınav har(a)cını aşan bir sorun olabilir. Bence de rezalet...

Bende ilk başta temmuz 18 de yapılan mazeret için olduğu düşündüm ama bana kabul gördüğü yıl sonuna doğru gelen mektupta bildirildi. şimdi de böyle açıklama gelince benim aklıma oda legal gasp yapıyordan başka birşey gelmiyor.

SerbestMüşavir ' Alıntı:
Haklısın dememize gerek yok ama kafam karıştı ,2009/3 genelgede ne yazıyor kardeş merak ettim?

bana verdikleri yanıt maili şöyle;

Yönetim Kurulumuzun yayınladığı 2009/3 genelgesi gereği, Sınav bedelini yatırıp, sınav basvurusunda bulunmayanların veya basvuruda bulunup,
herhangi bir mazeret nedeniyle, sınava katılmayanların sınav bedelleri iade veya mahsup edilmemekredir.(İlgili genelgeye tesmer.org.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.)

Allegro ' Alıntı:
SerbestMüşavir ' Alıntı:

bana verdikleri yanıt maili şöyle;

Yönetim Kurulumuzun yayınladığı 2009/3 genelgesi gereği, Sınav bedelini yatırıp, sınav basvurusunda bulunmayanların veya basvuruda bulunup,
herhangi bir mazeret nedeniyle, sınava katılmayanların sınav bedelleri iade veya mahsup edilmemekredir.(İlgili genelgeye tesmer.org.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.)

"basvuruda bulunup, herhangi bir mazeret nedeniyle, sınava katılmayanların sınav bedelleri iade veya mahsup edilmemekredir"

bu nedemektir??? bu para gasp etmeye kılıf uydurmaktır bence! mazeret ağır bir kaza sonucu hastanelik olmaksa da mı? ben hastanelik olmuşum, bunlar benim mazeretimi (SSK dan aldığım rapor) dikkate almıyor mu? alıyor, alıyorki beni mazeret sınavına davet edeceklerini söylüyorlar ama gelgörki mayıs gelmiş hala mazeret yok!

Arkadaşım, öncelikle geçmiş olsun. Bu sorun ismmmo Genel Kurulunda dile getirildi.

Ama maalesef aynı tas, aynı hamam. Ya karar alıcılar arasında yer alacaksınız, ya da karar aldırtacak sivil gücünüz olacak.

O zamana kadar stajyerler madden ve manen ezilmeye devam edecektir Maalesef.

http://www.dailymotion.com/video/x9h1xj_ismmmo-staj_news

Mazeret sınavı gelip geçseydi ve siz sınava girmeseydiniz, o zaman genelgenin bu hükmü sizi bağlar, ona bişey diyemezdik. Ama halihazırda bir sınav henüz mevcut değil, olmamış bu aşamada sınav bedelini iade etmemenin gerekçesi bu genelge olamaz.

sedateroglu ' Alıntı:
Mazeret sınavı gelip geçseydi ve siz sınava girmeseydiniz, o zaman genelgenin bu hükmü sizi bağlar, ona bişey diyemezdik. Ama halihazırda bir sınav henüz mevcut değil, olmamış bu aşamada sınav bedelini iade etmemenin gerekçesi bu genelge olamaz.

Aynı fikirdeyim, bedelini ödediğim birşeyin karşılığını almıyorum. Mazeretim olduğu da kabul görmüş hali hazırda, gel görki genelge menelge deyip olay yaratıyorlar.

Bu aşamda ne yapılabilir onu düşünüyorum?

arkadaşlar bende 2010/3 dönem sınavıma mazeretten dolayı giremedim.raporum kabul edildi. ve bana tesmerden bir telefon geldi.mazeret sınavı yerine 2011/1 sınavına gireceksin denildi.bende son hakkım maliyeti ve kaldım.şimdi tek dersten sınav haklarım yandı.benim derdim mazeret sınavı olmadan beni normal sınava aldılar.yapacağım birşey varmı.bu duruma itiraz edebilirmiyim.yapacağım birşey varmı acaba bana yardım edin lütfen

yusufziya ' Alıntı:
arkadaşlar bende 2010/3 dönem sınavıma mazeretten dolayı giremedim.raporum kabul edildi. ve bana tesmerden bir telefon geldi.mazeret sınavı yerine 2011/1 sınavına gireceksin denildi.bende son hakkım maliyeti ve kaldım.şimdi tek dersten sınav haklarım yandı.benim derdim mazeret sınavı olmadan beni normal sınava aldılar.yapacağım birşey varmı.bu duruma itiraz edebilirmiyim.yapacağım birşey varmı acaba bana yardım edin lütfen

Tesmeri arayıp mazeret yerine beni aralıkta yapılaacak sınava alın dedim olmaz dediler, başka birini mazeret yerine 2011/1 sınavına davet ediyorlae telefonla. Bu nasıl bir düzendir, nasıl bir sistem??

mazeret sınavı olmadan beni sınava aldınız diye itiraz etsem birşey çıkarmı acaba

İadeli taahhütlü, listeleri kesinleşmemiş sınava girmekten feragat ettiğinizi, dolayısıyla sınav için ödediğiniz harcın tarafınıza (IBAN NO : xxx ) iade edilmesini talep edin, gelecek olumsuz cevaba karşı isterseniz İdare Mahkemesinde hakkınızı arayın. Ya da başınızın gözünüzün sadakası olsun. Size kalmış...

sedateroglu ' Alıntı:
İadeli taahhütlü, listeleri kesinleşmemiş sınava girmekten feragat ettiğinizi, dolayısıyla sınav için ödediğiniz harcın tarafınıza (IBAN NO : xxx ) iade edilmesini talep edin, gelecek olumsuz cevaba karşı isterseniz İdare Mahkemesinde hakkınızı arayın. Ya da başınızın gözünüzün sadakası olsun. Size kalmış...

paralar öyle önemli miktarda değil, ama insanın zoruna gidiyor. Bu oda kendi hakkı olduğu zaman burnumuzdan fitil fitil getirir ama üyelerinin/stajyerlerinin hakkını savunmaz. Böyle haksızlık olamaz!!!

Allegro ' Alıntı:
sedateroglu ' Alıntı:

paralar öyle önemli miktarda değil, ama insanın zoruna gidiyor. Bu oda kendi hakkı olduğu zaman burnumuzdan fitil fitil getirir ama üyelerinin/stajyerlerinin hakkını savunmaz. Böyle haksızlık olamaz!!!

2008 yılında, 5786 sayılı yasa ile Ticaret lisesi mezunu olup da staj dosyası açtırıp sınav hakları elinden alınan stajyerlere TESMER odalar vasıtasıyla bildirdikleri hesap numarasına sadece dosya bedelini havale etmiş, sınav bedelini (135 TL) göndermemişti. O zaman da ben tartışmıştım. 135 TL ile elalem 9 sınava giriyor, bu çocuklardan niçin tek sınav için 135 TL kesiyorsunuz diye. Malum alamıştık o zaman da parayı. Geri ödemek TESMERin geninde yok. Kodları bozuk :)

Arkadaşlar Tesmerin bana cevabını okur musunuz?

TÜRMOB İnternet Sitemizde yer alan iletişim adresi üzerinden, e-posta ile göndermiş olduğunuz iletide; 2010/2. Dönem SMMM Sınavı?na katılmak üzere başvuru yaptığınız ancak trafik kazası geçirmiş olmanız nedeni ile sınava katılamadığınız belirtilmiştir.

Anılan ileti ile SMMM Sınavı?na 4 dersten katılabilmek üzere yapmış olduğunuz 280 TL tarındaki ?Sınav Katılım Bedeli? ödemesinin tarafınıza iadesi de talep edilmiştir.

Sınav döneminde gerçekleşmiş ve üzüntü ile karşılamış olduğumuz bu trafik kazası nedeniyle katılamadığınız sınav konuları için TESMER Yönetim Kurulumuz kararı ile ek bir sınav dönemi verildiği 27.1.2011/182 sayılı yazımız ile tarafınıza bildirilmiştir. Dolayısı ile geçirmiş olduğunuz üzücü kaza nedeniyle sınav haklarınızın korunmasına ilişkin gerekli tedbirler TESMER Yönetim Kurulumuzca alınmıştır.

2010/2. Dönem SMMM Sınavı başvurunuzun alınması ile birlikte, sınava katılabilmenize yönelik olarak; sınav yeri tahsisi, sınav dokümanı hazırlanması, sınav görevlileri temini v.b. bir çok iş yerine getirilmiştir. ?Sınav Katılım Bedeli? ödemesi de bu işlerin yerine getirilmesi ile ilgilidir.

Sınava katılamamış olsanız dahi, sınava katılımınızla ilgili iş ve işlemler yerine getirilmiş olduğundan ?Sınav Katılım Bedeli?nin tarafınıza iadesi olanaklı değildir. Ülkemizde, farklı kurumlar tarafından gerçekleştirilmekte olan, farklı sınavlar için de uygulama bu şekildedir.

Eğitiminiz ile stajınız sırasında edinmiş olduğunuz bilgi, deneyim, etik tutum ve davranışın sonucu olarak ortaya çıkan mesleki yeterlik ve yetkinliğiniz çerçevesinde; iletinizde yer almış yergi ifadelerini yeniden değerlendireceğinize inanıyor, meslek yaşamınızda başarılar diliyoruz.

TÜRMOB - TESMER

Tesmer enson 17-18.temmuz.2010 tarihinde ek sınav yaptı ve bana raporumun kabul edildiği KASIM.2010 tarihinde bildirildi, bugün itibariyle (10.HAZİRAN.2011) henüz bir ek sınav duyurusu bile yok. Ama bana "sizin sınav için ettiğimiz masraf bedeli" diyorlar. Bu şaka mı? Ben mi kötü niyetliyim?

Allah aşkına biri desinki sen anlamıyorsun adamlar çok haklı, inanın benim kafam basmıyor! Nasıl yapılmayan veya yapılması için bir duyurusu bile olmayan 1 sene geçmiş bir sınav için masraf derler!

Allegro ' Alıntı:
Arkadaşlar Tesmerin bana cevabını okur musunuz?

TÜRMOB İnternet Sitemizde yer alan iletişim adresi üzerinden, e-posta ile göndermiş olduğunuz iletide; 2010/2. Dönem SMMM Sınavı?na katılmak üzere başvuru yaptığınız ancak trafik kazası geçirmiş olmanız nedeni ile sınava katılamadığınız belirtilmiştir.

Anılan ileti ile SMMM Sınavı?na 4 dersten katılabilmek üzere yapmış olduğunuz 280 TL tarındaki ?Sınav Katılım Bedeli? ödemesinin tarafınıza iadesi de talep edilmiştir.

Sınav döneminde gerçekleşmiş ve üzüntü ile karşılamış olduğumuz bu trafik kazası nedeniyle katılamadığınız sınav konuları için TESMER Yönetim Kurulumuz kararı ile ek bir sınav dönemi verildiği 27.1.2011/182 sayılı yazımız ile tarafınıza bildirilmiştir. Dolayısı ile geçirmiş olduğunuz üzücü kaza nedeniyle sınav haklarınızın korunmasına ilişkin gerekli tedbirler TESMER Yönetim Kurulumuzca alınmıştır.

2010/2. Dönem SMMM Sınavı başvurunuzun alınması ile birlikte, sınava katılabilmenize yönelik olarak; sınav yeri tahsisi, sınav dokümanı hazırlanması, sınav görevlileri temini v.b. bir çok iş yerine getirilmiştir. ?Sınav Katılım Bedeli? ödemesi de bu işlerin yerine getirilmesi ile ilgilidir.

Sınava katılamamış olsanız dahi, sınava katılımınızla ilgili iş ve işlemler yerine getirilmiş olduğundan ?Sınav Katılım Bedeli?nin tarafınıza iadesi olanaklı değildir. Ülkemizde, farklı kurumlar tarafından gerçekleştirilmekte olan, farklı sınavlar için de uygulama bu şekildedir.

Eğitiminiz ile stajınız sırasında edinmiş olduğunuz bilgi, deneyim, etik tutum ve davranışın sonucu olarak ortaya çıkan mesleki yeterlik ve yetkinliğiniz çerçevesinde; iletinizde yer almış yergi ifadelerini yeniden değerlendireceğinize inanıyor, meslek yaşamınızda başarılar diliyoruz.

TÜRMOB - TESMER

Tesmer enson 17-18.temmuz.2010 tarihinde ek sınav yaptı ve bana raporumun kabul edildiği KASIM.2010 tarihinde bildirildi, bugün itibariyle (10.HAZİRAN.2011) henüz bir ek sınav duyurusu bile yok. Ama bana "sizin sınav için ettiğimiz masraf bedeli" diyorlar. Bu şaka mı? Ben mi kötü niyetliyim?

Allah aşkına biri desinki sen anlamıyorsun adamlar çok haklı, inanın benim kafam basmıyor! Nasıl yapılmayan veya yapılması için bir duyurusu bile olmayan 1 sene geçmiş bir sınav için masraf derler!

Buarada ben SMMM oldum, onların ek sınavını beklemeden verdim sınavları. Ayrıca bunlar Kasım.2 011 de bana "seni sınav yapıcaz raporun kabul edildi" diye mektup gönderdiler.

geçmiş olsun...

masraf yaptık dedikleri sınav,kaza geçirdiğinde giremediğin sınav.(2010/2.dönem)