fonradar

Riskli Gebelikte İşten Çıkarılma

Merhabalar 27 haftalık hamileyim.24 haftalıkken kanama ve kasılma olduğundan dolayı hastanede kaldım hastaneden çıkınca da doktorum heyet raporu verdi iş yapmam yasak, yatmam dinlenmek gerekiyor. İş yerine heyet raporu öncesi 10 günlük raporunu ve heyet raporum sundum. Bugün müdürüm beni arayarak olduğum pozisyonun boş kaldığını yerime birilerini bulacaklarını çünkü doğuma kadar izinlisin sonra da iznin olacak süreç bizim için uzun boş birakamayiz. Bu sebeple kendi içimizde karara vardık karşılıklı anlaşıp yollarımızı ayirmaliyiz dedi. Bende bu konuyu yüz yüze konusmak gerekli diyerek müsait olduğum zamanda şirkete gideceğimi söyledim. İş yerinde bir yılim dolmadi 8.5 aydır calisiyorum, şirkette 40 çalışan var. Ben iş yerinden hangi haklarımı talep edebilirim? Sonucta raporlu olduğun zaman SSK mı yatirmiyorlar, maaşımı devlet ödüyor. Beni işten cikartarak mağdur ediyorlar. Hamilelikten sonra ki 4 aylık ücretimi ve SSK mı yapmak ile yükümlüler mı? Kıdem tazminatı 1 yıl.dolmadigi icin alamayacağım lakin ihbar tazminatı ve raporlu olduğum süre zarfında ki tüm maaşımı ödemekle yükümlüler mı? İş kanunu bu konu da ne gibi hüküm veriyor haklarım nelerdir?
Konuyla ilgili bilgi rica ederim.
Teşekkürler

"Bugün müdürüm beni arayarak olduğum pozisyonun boş kaldığını yerime birilerini bulacaklarını çünkü doğuma kadar izinlisin sonra da iznin olacak süreç bizim için uzun boş birakamayiz. Bu sebeple kendi içimizde karara vardık karşılıklı anlaşıp yollarımızı ayirmaliyiz" dedi.
merhaba
sözleşmeniz "gebelik"nedeniyle feshedilmeyecek,(bu kesin zira işi bilen bu işveren bunu yapmayacak)
"yolları ayırmak"işteyen işverenin düşüncesi ne olabilir?
olayınızın özetinden, tırnak içindeki ifadeleri önemseyerek kısaca işveren;
anlaşarak yollarımızı ayıralım yani sözleşmeyi feshedelim düşüncesinde,bu "karşılıklı anlaşıp" ifadesinden ilk akla gelen ikale olayı yani anlaşarak sözleşmeyi feshedelim demek istiyor olabilir ya da konuşalım ve ben geçerli bir sebeble sözleşmeyi feshedeyim diyecek olabilir!..ağırlıklı düşüncem işveren "anlaşmalı fesih den yana gibi!
Yapılacak görüşmede ne diyecekler/önerecekler bilmiyoruz.
Eğer işveren işyerine ilişkin bir sebeb bulup (kendince)geçerli bir veya bir kaç sebebe bağlı olarak fesih yapar ise zaten kıdem tazminatı doğmuyor,iş kanunu 17 ci maddeye göre 4 haftalık ihbar tazminatınızı öder,buna karşın siz de bu halde(gebe)iken işe iade davası açsanız,dava sonucu ne olur,ne kadar sürer vs.hikayesi uzun,inat edip katlanmaya değer mi,zaten işveren yolları ayırmaya niyetlenmiş vs.
Şayet anlaşmalı olarak sözleşmeyi feshedelim derler ise şu an ki ve doğum sonrası durumlarınızı düşünerek söylemek gerekirse,bu durum sizin için daha uygun olabilir ANCAK bu tür anlaşmada 4 haftalık ihbar tazminatı + 8 haftalık karşılığı da ücret isteyebilirsiniz(verir veya vermezler bilemem ama anlaşma niyetinde iseler en azından ihbar dan ayrı olarak 4 haftalık ücret vereceklerdir,çünkü onlarda şikayet,dava konularıyla uğraşmak istemezler!)
Not.anlaşmalı feshe ilişkin yazılı sözleşme yapılmalıdır ve 2 nüsha olarak düzenlenmesinde yarar var.