fonradar

Rızaen Kar Beyanı E-Beyanname de nasıl bildirilir?

Merhaba,
Maliye Bakanlığı bilindiği üzere mükelleflerden son birkaç yıldır Rızaen Matrah bildirimi hakkında yazılar yayımlıyor ve zarar eden yada matrahı çok düşük işletmeleri matrahlarını rızaen yükseltmeye davet ediyor.

E-beyanname doldurulurken, rızaen bildirmek istediğimiz matrahı nasıl bir yöntemle kayda alacağız?
İşletme hesap özetini aynen girdiğimizde gelir bildirimi sütunu ile vergi bildirimi sütunlarındaki matrahları bilgisayar otomatik hesaplıyor.

E o zaman, biz işletme hesap özetinde geliri, yada gayri safi hasılatı kafadan yükselerek çıkan matrahı mı yükseltelim? bu konuda bir açıklama bulamadım. Beyannameyi elden verin diyebilirsiniz. Yüksek cirolu bir mükellefi de (100.000-YTL üzeri) elden veremiyoruz biliyorsunuz.

Lütfen bu konuda yorumlarınızı acilen bekliyorum.
Teşekkürler

illa matrah artırmak için normal kayıtlarınızı bozmayın.
bence "diğer kazançlar ve iratlar" bölümünde "isim" kısmına "gönüllü beyan" gibi bir şey yazıp "irat" kısmınada ne kadar matrah artımak istiyorsanız o rakamı yazın. ( e-beyan programı kayıt ediyor.)

Gerçekten zarar ettiyseniz. İtirazi kayıtla veriniz. Aksi takdirde zararınızı mahsup edemezsiniz.

Bizim de bir mükellefimiz rizaen ödeme yapmak istiyor. Geçmiş yıl zararını indirebilmek için beyannameyi ihtirazi kayıtla nasıl verebiliriz. Daha önce hiç vermedim. Dilekçe ile mi bildirmek gerekiyor?

Teşekkürler