Rödevans Geliri

Üyelik
14 Mar 2006
Mesajlar
6
slm,
1-Rödevans geliri Gelir vergisi açısından netür bir kazanç. GMSİ,MSİ mı?
2-GMSİ ise heriki tarafında mükellef olması durumunda fatura düzenlenmesi gerekirmi KDV açısından durum nedir?
3-MSİ ise Stopaj oranı 94. maddenin hangi fıkrasına göre belirleniyor.?
4-GMSİ ise " " "
kısacası Rödevans gelirinin vergilendirmesi nasıldır ve nasıl olmalıdır.
 
Üyelik
26 Tem 2006
Mesajlar
35
sayın asetin67,

rödevans geliri vikipedi internet adresinde bulduğum tanıma göre; "Yabancı dilde "redevance" sözcüğünden dilimize geçmiştir. İmtiyaz hakkı olarak nitelendirilebilir. Daha ziyade yeraltı kaynaklarının işletilmesi ve kar paylarının rödevans şeklinde ifade edilmesinden dolayı, bu tür sözleşmelere rödevans sözleşmesi, imtiyaz payına da rödevans ücreti denilmektedir."

buna göre; rödevans gelirinin g.v.k.'nın 70/5 bendi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. yani gayri menkul sermaye iradı niteliğindedir.

ama sorunuz pek açık olmadığı için vergilendirilmesi açısından pek bir şey söyleyemeyeceğim. çünkü sorunuzda tarafların durumları açıkça belirtilmemiş. (örneğin taraflar hangi vergi mükellefleri)

ayrıca söz konusu gelir türünün hangi gelir kapsamında değerlendirileceği konusunda da tam bir bilgim yok. sadece sözlükteki tanıma göre gmsi niteliğindedir demekteyim.

iyi çalışmalar.
 
Üst