Rotatif Kredı Faiz Hesaplaması

merhaba arkadaslar,
malum eylul sonu donem faız odemelerı gelıyor. rotatıf kredıde faız hesaplama formulu olan arkadaslardan yardım beklıyorum. mesala 100.000 kredım var 38.000 tl 19 gun sonra odenmıs 30.000 tl 38 gun sonra odenmıs kalan 81.000 tl 51 gun sonra odenmıs bu kredıye aıt faızı nasıl hesaplarım.
tesekkurler

Ynt: rotatıf kredı faız hesaplaması

haklısınız kredı 150.000 tl :-[

Verdiğiniz ödeme günlerinin krediyi ilk kullandığınız tarihten itibaren olduğunu düşünerek

(150.000*faiz oranı*19gün) /360
(kalan tutar*faiz oranı*19gün) /360
(kalan tutar*faiz oranı*13gün) /360

Toplamıdır.

A = Anapara
N = Faiz oranı
T = Zaman

Rotatif faiz formülü : A.N.T/36000

Sizin yazmış olduğunuz formül basit faiz formülüdür.Rotatif faiz formülü diye birşey yoktur, bahsedilen rotatif kredinin dönem sonunda alınan faizine ilişkin basit faiz formülü ile yapılan bir hesaplama şeklidir.

Rotatif kredi, faizi sabit olmayıp dönemlere göre değişen bir kredidir. Rotatif kredi faizi hesaplaması diye ayrı bir formülü yoktur. Bu tarihe kadar % 4,00 bu tarihten sonra %4,50 gibi... Faizi de tarih aralıklarına göre hesaplayacaksınız.

Rotatif = dönüşebilen demektir. Yani belirli bir limit içersinde azalıp çoğalabilen, cari hesap gibi - bakiyesi değişken bir kredi türüdür.
Diğer krediler örmeğin 15/12/2009 vadeli 100,000 usd gibi sabit vadeli türlerdir.
Ya da sabit geri ödeme takistli değişmeyen krediler gibi.
Örneğin taşıt kredisi aylık 2000 tl ödemeli vb....

bülent bey;
Yorumlara verdiğiniz tepkiye hiç bir anlam veremedim.Rotatif kredi formülü diye bir şey olmadığını inanın en az sizin kadar bende biliyorum.Arkdaş rotatif ile alakalı sorduğu için daha anlaşılır bir uslup kullanmak adına bu şekilde yazdım ve sayın nizam beyin de dediği gibi gün ve faiz değişimleri göz önüne alınarak heaplamalar yazdığım formül kurularak yapılır ve devre sonu bulunur.Lütfen yorumlara cevap verirken kendi yanlış anlamalarınızdan dolayı vereceğiniz imalı cevaplardan başkalarının etkilenip konu hakkında gerekli tecrübeye sahip olmayuan arkdaşların yanlış tercihler yapmalarına sebebiyet vermeyiniz.Saygılar

Faiz hesaplama benim en çok zorlandığım konulardan bir tanesi. Araştırdığım birçok alan oldu.
Buradan: link yasak
çok şey öğrendim verdikleri bilgiler çok işime yaradı. Artısı hemde faiz hesaplamayı otomatik yapabiliyorum.

Paylaşmak istiyorum sizlere de.

Bileşik faiz için örnek vermek gerekirse; 2000 Türk lirasının 3 yıl vadeli yüzde 10 faiz oranından bileşik getirisi hesaplanırken, anaparanın ilk yıl sonunda faizi ile beraber ulaşacağı 2200 lira, ikinci yıl faize yatırılan anapara olmaktadır. Bu sefer işlem 2200 lira üzerinden yapılacaktır ve ikinci yılın sonunda 2420 lira anapara olacaktır. Üçüncü yılda ise 2420 lira üzerinden hesaplama yapılacak ve üçüncü yılın sonunda anapara 2662 Türk lirası olacaktır.

Bu işlemi formülize ettiğimizde ise;

Dönem Sonu Ulaşılan Tutar = Anapara * (1 + Dönem Faizi) Tekrarlanan Dönem

Bu formülü yıllık, aylık ve çeyreklik dönemler için revize etmek mümkündür. Şöyle ki;

Yıllık = Anapara * (1 + Dönem Faizi)

Çeyreklik Dönemler = Anapara * [1 + (Dönem Faizi / 4)]4

Aylık Dönemler = Anapara * [ 1 + (Dönem Faizi / 12)]12

Formül ile hesaplama yaparken kafanızın karışma ihtimali yine yüksektir. Yukarıdaki faiz hesaplama aracı üzerinden basitçe bileşik faiz hesaplaması yapabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi: