fonradar

Ruhsat masrafları

vakkasozkin

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar ben 2-3 temmuz yeterlilik sınavını vererek smmm oldum 1330,00 TL Türmoba yatıracam bunun dışında ruhsat için ne kadar ödeme yapılacak bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Ynt: Ruhsat masrafları

Bağlı bulunacağın odaya göre değişiyor. İstanbul bildiğim kadarıyla en fazla alan oda halen...

deeper_blue ' Alıntı:
Bağlı bulunacağın odaya göre değişiyor. İstanbul bildiğim kadarıyla en fazla alan oda halen...
İstanbul diğer odalara göre en ucuzlardan bir tanesi olarak biliyorum. Ben hatırlamıyorum ne kadar ödediğimi 1910 civarı olabilir. Diğer odalar (anadoludakiler) 2500 civarı idi.

sınav sonuç kağıdınızda nereye ne kadar yatıracağınız yazıyo ayrıca istanbulsmmm sitesinden ÜYE GİRİŞİ derseniz gerekli evrakları tutarları bulabilirsiniz

Eğer son 1 yıl yada süresini bilmiyorum çalşmadıysanız ssk bildirgesiyle gidip Üye aidat ve Oda Kayıt ücreti olan 580 TL'nin yarısını 290 TL ödüyorsunuz.

bankaya 1330 yatırın gerisini ( 580 TL ) odada Kredi kartı ve Nakit olarak tahsil ediyorlar.

İstanbul odası en uygun odalardan birisi.

Geçen dönem biz ruhsatları alırken karşılaştırmıştık.

Denizli, Antalya, Ankara, İzmir, Tekirdağ vb el yakıyor istanbulu 2ye 3e katlayan odalar var.

yıldız25 ' Alıntı:
sınav sonuç kağıdınızda nereye ne kadar yatıracağınız yazıyo ayrıca istanbulsmmm sitesinden ÜYE GİRİŞİ derseniz gerekli evrakları tutarları bulabilirsiniz

Eğer son 1 yıl yada süresini bilmiyorum çalşmadıysanız ssk bildirgesiyle gidip Üye aidat ve Oda Kayıt ücreti olan 580 TL'nin yarısını 290 TL ödüyorsunuz.

bankaya 1330 yatırın gerisini ( 580 TL ) odada Kredi kartı ve Nakit olarak tahsil ediyorlar.
Mart-2011 de tamamına 6 taksit yaptırmıştım.

arkadaslar ben de sıze bırsey sormak ıstıyorum 15 gun ıcınde yatırın dıyorlar bu ucretı fakat bır yaptırımları yokmus ne zaman yatırırsak bu parayı olur dedı turmob takı gorevlı.. sımdı ben ruhsatı en gec ne zamana kadar alabılırım dıye sordum zaman soyleyemem dıye acayıp bır cevap verdı bır daha yıneledım yıne cevabı bellı bır sure soyleyemem dedı??? sımdı ne zamana kadar vakıt var almasak sorun olur mu odadan da aradıgımda 2009 da hakkını alan bırı yenı aldı ruhsatını dedı laf arasında kısaca sorun yok dedı.. sımdı oda aıdatı vs var ben kullanmayacahgım ıcın ruhsatımı suan almasam gerıye donuk aıdat vs alırlar mı yoksa aldıgım tarıhten ıtıbaren mı baslar aıdatlar bılgısı olan varsa yardımcı olursa sevınırım :)) sımdıden tesekkur ederım..

elbetteki ruhsat aldığınız tarihten itibaren başlar.sebebi resmi olarak ruhsat alındıktan sonra ünvanınız olur ruhsatını almamış kişiler meslek mensubu olamayacağı için haliyle geçmişe dönük borçlandırılmalarıda imkansız.bildiğim kadarı ile sınavlarını veren meslek adayları belirli bir tarihe kadar ruhsat alma mecburiyetinde değiller.türmob ve odaların bir an önce ruhsatlandırmak istemelerinin sebebi tamamen duygusal::))bu arada yeni çiçeği burnunda smmm arkadaşlarımı kutlarım inşallah bende aralıkta maliyeti geçebilirsem aranıza katılacam.

Mayıs 2010 itibariyle ruhsat almaya hak kazandım ama şuan fiilen kullanmadığım için almadım, bir müddet daha almayı düşünmüyorum ;)

cevaplarınız ıcın tesekkur ederım arkadaslar :)) gecende mımarlar odasına 10 yıldır kaydı olmayan bı arkadas kayıt olunca gerı donuk butun aıdatları ıstemısler de bızım oda da boyle bırsey yapar mı acaba dıye merak ettım bellı mı olur. e o zaman ben de almayayaım yanı almamak sıkıntı yaratmıyorsa :)))) suan ıcın ne buro acabılırım ne de o unvanı kullnabılecegım bı yerde calısabılırım :)) yanı ne odadan ne de turmobtan yeterlı acıklama da yapmadılar o sebepten oyle ortada kaldı soylenenler sızlerden kesın bılen vardır dıye dusundum tesekkur ederım tekrar..

Sıkıntı olmaz.Kayıt olduğun dönemdeki fiyattan ödeme yaparsın.Sıkıntısı,Ymm süren işlemez.İşsiz olduğun için kayıt olursan aidatın yarısını ödersin. Aidatın yarısını ödediğin için ymm süren işlemez.10 yıl ruhsat için başvurmadım ne olur dersen ? Şu an için hiçbirşey olmaz.10 yıl sonra ruhsatı almak için başvurursun.Ruhsat başvurusu yaptıktan sonra aidatları ödemeye başlarsın.
Ruhsat için başvurdun.Aidatları ödemedin af çıkarsa faizinden kurtulur asıl parayı ödersin.Ölürsen aidat borcun çoğunlukla siliniyor.(Ölürsen Aidat borcun, aidatlarını düzenli ödeyen smmm 'lerin kesintilerinden oluşturulan fondan karşılanıyor.)

Ruhsatı aldıktan sonra, büro açmadan veya ruhsatı kullanmadan bir şirkette çalışıyor olmamız ymm lik için 10 yıl süreden sayılıyor mu?

Serap.ist ' Alıntı:
Ruhsatı aldıktan sonra, büro açmadan veya ruhsatı kullanmadan bir şirkette çalışıyor olmamız ymm lik için 10 yıl süreden sayılıyor mu?
mesleği fiilen yapmadığınız zaman ymm olmak için gereken süreden sayılmaz diye biliyorum. Ruhsatın işliyor olması gerekir.

ymm stajı için odaya mail attım. Gelen cevapta YMM stajının başlayabilmesi için odaya kayıt olup ruhsatın alınması gerektiği yazıyor. Ama şirkette sgk lı çalışmak yeterliymiş. İmza yetkisine gerek yokmuş. (yönetim kurulu üyesi olammak şartıyla)

odadan ziyade türmob yada tesmere danışmanı tavsiye ederim.

staj yaptığım dönemde enaz 3-4 konuda odayla tesmer arasında tutarsızlık yaşadım tabiki

tesmerin dediği oldu.

arkadaslar bu konunun acılması ıyı oldu. ben hıc ymm lık durumunu dusunmemıstım ruhsatı almak konusunda. eger sadece almak sure ıcın yeterlı olacaksa hemen alırım yapmayı dusunmesem de zamanın ne gosterecegı bellı mı olur? bu konuyu ben de ıyıce arastırayım..

İstanbul 1910
Tekirdağ 3265

aradaki fark bu :)

off tekırdag odası uçmus hıc yakıstıramadım :p

arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla ymm süresinin başlayabilmesi için sadece ruhsatı almak yeterli değil. aynı zaman da ruhsatı kullanıyor olmak yani odanın çalışanlar listesine kayıtlı olmak gerekiyor.

Bugün ruhsat başvurumu yaparken gişedeki bayana sordum. Ruhsatımı alıyorum ama çalıştığım şirkette imza yetkimi kullanmayacağım yine de bu süre ymm süresinden sayılıyor mu diye, evet sayılıyor dedi.
Şimdi cevaplar karşısında yine de emin olmadım. Ben de araştıracağım, detaylı araştıran varsa paylaşırsa aydınlanırız hepbirlikte.