fonradar

Ruhsatta hususi yazan araç giderleri

arkadaşlar şahıs mükellefimizin 2007 yılında almış olduğu bir araç zamanında gidere ihtiyacı olmadığı gerekçesi ile demirbaş tablosuna kayıt edilmemiş.araca ait hiç bir gider bugüne kadar işlenmiyordu.mükellefin zamanla kâra geçmesi ve kdv ödemeleri sebebiyle şimdi aracın giderlerini işlemek istiyoruz.acaba bunun için vergi dairesine bir dilekçe vermemiz yeterlimidir.mükellef su satışı ile uğraşmaktadır.teşekkürler..

Ynt: ruhsatta hususi yazan araç giderleri

GERÇEK KİŞİ anladığım kadarı ile o zaman zaten kendi üstüne olduğundan bir dilekçe ile işyerine aldığını bildirdikten sonra giderleri artık atabilir

Ynt: Ruhsatta hususi yazan araç giderleri

yani araç bizde kayıtlı olmayacak satarken herhangi bir hesaplama da yapılmayacak doğal olarak.atıyorum ayda 500 tl akaryakıt gideri varsa onlar işlenebilecek değil mi..

üstadım tabiki kayıtlı olacak aktifte ve satarken de kdv hesaplanıp fatura kesilecek ona göre düşünün

ama zaten benim anlatmak istediğim şey bu aracın bizde herhangi bir kayıdı bulunmaması.sadece bir dilekçe ile giderlerini işleyebilmek.bu durumda satarken de herhangi bir hesaplama söz konusu olmayacak.tşk ederim..

İndirilecek giderler:
Madde 40 ? Safi kazancın tesbit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:
.....
5. (Değişik: 24/6/1994 - 4008/24 md.) Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri (...), (1)

dilekçe ile aktife alacaksın ve o zaman giderlerini kullanabileceksin ve artık aktifte olan taşıt fatura ile çıkışı yapılabilinir