Rusya İle Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması...

Üyelik
13 May 2010
Mesajlar
134
Konum
istanbul
Arkadaşlar bir mükellefim aralık ayında Rusya'da bulunan bir firma için gayrimenkul danışmanlık hizmeti verdi. Hizmeti verdiği yer İstanbul. Fatura keserken de Hizmet + KDV olarak faturayı kesti. Fakat Rusya'daki firma bu faturadaki KDV yi ödemek istemiyor. Hizmet bedelini ödeyeceğini, KDV yi ise Rusya devletine ödeyeceğini söylüyor.
Bizim bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Ben Rusya ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasında madde 15 deki hizmetlerden elde edilen gelir vergilendirmesini incelediğimde bu KDV nin hizmet burada verildiği için burada ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim.
 
Üyelik
31 Ara 2013
Mesajlar
112
Konum
ankara
Öncelikle ÇVÖA ları gelir üzerinden alınan vergileri kapsadığı için KDV hakkında buradan yola çıkarak bir yorum yapmak doğru olmaz. Diğer taraftan anlaşmaların 14. maddesi serbest meslek faaliyetini düzenler. Burada hizmet Türkiye'de ifa edildiği için vergileme hakkının Türkiye'ye ait olacağını düşünüyorum. KDV konusunda da hizmet ihracından faydalanabilir gibi duruyor ancak yine de şartlarını sağlayıp sağlamadığına tekrar bakın derim.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Arkadaşlar bir mükellefim aralık ayında Rusya'da bulunan bir firma için gayrimenkul danışmanlık hizmeti verdi. Hizmeti verdiği yer İstanbul. Fatura keserken de Hizmet + KDV olarak faturayı kesti. Fakat Rusya'daki firma bu faturadaki KDV yi ödemek istemiyor. Hizmet bedelini ödeyeceğini, KDV yi ise Rusya devletine ödeyeceğini söylüyor.
Bizim bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Ben Rusya ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasında madde 15 deki hizmetlerden elde edilen gelir vergilendirmesini incelediğimde bu KDV nin hizmet burada verildiği için burada ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim.


Anladığım kadarı ile danışmanlık hizmeti verilen gayrimenkul veya menkuller İstanbulda. Yani faydalanma kriteri açısından hizmetten yurt içinde yararlanma söz konusudur. Bence KDV tahakkuku doğrudur.
 
Üst