S.G.K.' na Borcu Olanda %5'lik İndirimden Faydalanıyor.

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Bugün bir mükellefime ait e-bildirge gönderdim geçen ay 5510 dan faydalandırılarak gönderdiğim bu mükellefime bu ayda yani 2008 Kasım döneminde yine 5510 uygulayarak bildirgeyi onayladım.

Bu mükellefin Geçmiş dönem borç sorgulamadan döküm aldığımda 2008/10 dönemine ait priminin tamamının yatmadığını gördüm. müfredat kartına baktığımda yatırıldığına ait bir banka ödemeside yok,

Yani demek oluyorki Borcu olanda %5 lik indirimden faydalanıyor.

SGK bize sonra diyebilirmi neden borcu olana 5510 sayılı kanunu seçerek e bildirge gönderdin.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: S.G.K.'na borcu olanda %5'lik indirimden faydalanıyor.

bence o size istinai bir durum olmuştur. Çünkü geçen ay ben bir şirketi girmeye çalıştım ancak 38 ytl borcu olduğu için kabul etmedi.

Diğer taraftan, bir döneme ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan sigorta primi ve işsizlik sigortası primlerinin yasal ödeme süresi sona ermeden, takip eden aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin Kuruma gönderilmesi mümkün bulunmaktadır. 5510 sayılı Kanun türü seçilmek suretiyle düzenlenmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan sigorta primi veişsizlik sigortası primlerinin yasal ödeme süresi sona ermeden takip eden aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin Kuruma 5510 sayılı Kanun türü seçilerek gönderilmesi ve bir önceki aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlar ödenmeden takip eden aya ilişkin aylık primve hizmet belgesinden kaynaklanan borçların ödenerek beş puanlık prim indiriminden yersiz olarak yararlanılmış olup olmadığının tespiti için, bu nitelikteki işyerlerinin her ay düzenli olarak listesi alınacak, gerekli kontroller yapıldıktan sonra Hazinece yersiz olarak karşılanmış olan sigorta primleri, ödeme vadesinin bittiği tarihten tahsil tarihine kadar gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte işverenlerden/alt işverenlerden tahsil edilecektir.Dolayısıyla, aylık prim ve hizmet belgesinin 5510 sayılı Kanun türü seçilmek suretiyle gönderilebilmesi amacıyla muaccel sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunup bulunmadığı konusundabilgisayar programlarınca yapılacak borç sorgulaması sırasında, bir önceki aya ilişkin düzenlenmiş olan aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlar sorgulanmadığından, bir önceki ayailişkin aylık prim ve hizmet belgesinden kaynaklanan borçlarını ödemeyen işverenlerin, e-Bildirge programları vasıtasıyla aylık prim ve hizmet belgesinin gönderilmesi sırasında 5510 sayılı Kanun türü açılsa da, sözkonusu Kanun türünü seçmemeleri gerekmektedir.

bu demek oluyorki, her 5510 lu e-bildirge gönderirken borcu olup olmadığını kontrol etmek biz muhasebecilere düşüyor.