fonradar

S.M.M.M. 'nin Kendine Düzenlemesi Gereken Sözleşmeler Hk.

sn üstadlar

s.m.m.m. hangi sözleşmeleri kendine düzenlemelidir?
kendi beyannameleri ve işlemleri için?
aracılık ve sorumluluk beyannamesi düzenlenemdi örneğin.

hangi sözleşmeler düzenlenmelidir?

saygılarımla

Meslek mensubunun kendi kedine aracılık sözleşmesi düzenlemesi mümkün olmadığı gibi, gerekli de değildir. Kendi beyannamenizi kendiniz gönderebilirsiniz.

340 Nolu VUK GT;

"Aracılık yetkisi verilen meslek mensuplarının kendi mükellefiyetleri ile ilgili vergi beyannamelerini de elektronik ortamda gönderebilecekleri tabiidir."

Bir sözleşmenin unsurları itibariyle düzenlenebilmesi için en az 2 gerçek ve/veya tüzel kişinin mevcut olması gerekir. Daha önce de söylediğim gibi kendi kendinize sözleşme düzenlemeniz hukuken imkansız, zaten bu nevi bir sözleşme keenlen yeküm olur.

Borçlar Kanunu md.1;

"MADDE 1- Sözleşme, tarafların iradelerini karşılıklı ve birbirine uygun olarak açıklamalarıyla kurulur.İrade açıklaması, açık veya örtülü olabilir."

Görüldüğü üzere "taraf" demiyor, "tarafların" diyor.

Sn beykoz ben bu soruyu acemiliğinize veriyorum, kendi beyanlarınız için eğerki beyanlarınızı kendiniz gönderiyorsanız sözleşme düzenleme yada ebeyan sistemine sorumluluk sözleşmesi girmenize gerek yok ki zaten dikkat ederseniz ebeyan sistemine bilgisini girmediğiniz mükellefin beyanını zaten veremiyorsunuz ancak kendi beyamız olunca verebiliyoruz yani hepsini geçtim sistemde bir sözleşme istemiyor.

sn karakaya bey anladı ne dediğimi...sadece sistemden bahsetmedim...bir de hizmet sözleşmesi var...ona da gerek olmadığı ortaya çıkıyor...
uzun lafın kısası bir smmm sadece ek 2 yi ile vergi dairesinden şifresini alıyor ve kendisi ile herhangi bir sözleşme imzalamıyor...
soru her ne kadar basit ya da aptalca görünse de ..dünden bu yana bayağı ilgi gördü....