S.M Mali Müşavirlik Ruhsatım Var...

friko1907

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Mali Müşavirlik ruhsatımı aldım. Müşteri portföyü olup ta ruhsatı olmayan veya denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan herkes paylaşsın...

Ynt: S.M Mali Müşavirlik Ruhsatım Var...

Müşteri portföyü olupda ruhsatı olmayanlar 500-750 TL arasına ruhsatı kiralıyorlar SMMM yi adına açtıkları büroya dahi sokmuyorlar , Denetim işine girersende denetim işi YMM lerde SMMM ruhsatını ne yapsınlar YMM lerin yanında zaten ruhsatlı dolu birde yasa TBMMM de delik deşik oldu hangi denetim neyin denetimi bir heyecanla alınan ruhsatlar duvara süs oluyor keşke almadan önce biraz daha düşünseydiniz.

arkadaşım iyi güzelde bu kadar insanın hepsi mi düşünmedi bu ruhsatı alırken herkes mi boş yere aldı herkes mi duvara asmak için aldı. bu belge için harcanan paralar harcanan emek aylık 500 veya 750 TL kira için mi? gerçekten neden aldı bu kadar insan bu belgeyi... ben araştırdım araştırmaz olurmuyum bu belge sahibi insanlar şu an şirketlerde 3.000 4.000 TL arası en kötü maaş alıyorlar. bürosu olanlar 50 ile 100 defter tutuyor. Denetim işine de gelince eğer bu işi YMM lere bırakacaksak sorunu kendimizde arayalım. Cesaret edip biz kuralım denetim firmalarını

Yahu sen nerde yaşıyorsun nerden duydun kulakdan dolma yalan yanlış bilgilerle büyük hayallerle yüksekten uçma. Kim 3000-4000 almış şirketlerde muhasebe müdürü yada uzmanı sıfatındaki adamlar bile o parayı alamıyor millet iş bulamıyor belgeliler işsiz işsiz dolanıyor sen gelmişsin 3000-4000 den bahsediyorsun bürolarda 50-100 defteri nerden çıkardın yahu davulun sesi uzaktan bu kadarmı hoş geliyor.
Denetimi YMM lere bırakacaksak demişsin yahu denetim zaten YMM lerdeydi şuanda mecliste denetim yapılacak şirketlere ciro rakamı belirleniyor ve 50 milyon TL lerden bahsediliyor bak bakalım 50 milyonu geçtim 10 Milyon TL üzeri cirolu şirketlerin defterini kim tutuyor hangi SMMM nin 10 milyon ciro üzeri defteri var, rakam zaten bunun üstüne çıktığında vergi dairesi tam tastik raporu istiyor yoksa gel inceleyeceğim diyor yeni TTK da tam tastik yapılan şirkete aynı YMM denetimde yapabiliyor yani herşey ayarlanmış durumda siz daha neyin denetiminden bahsediyorsunuz.
Birde herşeyin azı karar ilkokul mezunundada sizdeki belgeden var ortaokul mezunundada piyasada 80bin SMMM var her sınav döneminde biner kişi daha ekleniyor yani aldığınız belge matah bişey değil 750 TL ye kiralıycak adam bulursanızda öpün başınıza koyun çünkü piyasada 500 e bile temiz belge kiralayan bir sürü adam mevcut. Hayallarle yada büyük beklentilerle bu belgeyi almak iyide sonu hep hüsran hep hüsran.

evet SMMM lerin durumu içler acısı şuanda ama yinede biraz da kişinin kendine bağlı stonhand arkadaşım bu kadar kötümser olmayın 3000-4000 nerde diyosunuz da benim arkadaşım daha ruhsatını almadı bir dersi var ama 3500 tl işe başladı kısa bir zaman önce çünkü çok donanımlı kendisi yani birazda kendimizde arayalım bazı şeyleri lütfen...bu mesleği ayaklar altına alanda bazı SMMM'ler yukarıya çıkaranda yine kimi SMMM'ler....

3500-4000 gibi rakamlar çok üst rakamlar çok çok donanımlı ve çok iyi şirketlerde çalışan adamların aldığı rakamlar ki o şirketlerede içerde tanıdık olmadan sağlam referans olmadan girmek zaten imkansız ha giren varmıdır tabiki vardır yüksek maaşda alabilirler ancak bunlar çevrenize baktığınızda bir elin parmağını geçmez.
Piyasada 1000-2000 arasına çalışan yada çalışacak durumda olupda iş bulamayan bir sürü adam var SMMM deyince sanki ünvanın içi dolu zannediliyor ancak ünvanın içi tamamen boş içini doldurmakda bize kalmış ancak piyasada beş değil on değil 80.000 SMMM var hatta şunuda ekleyeyim gittiniz sağlam bir şirkete başvurdunuz sırf SMMM belgeniz olduğu için bile işe alınmıyorsunuz tepedeki meslekdaş sizi kendine rakip görmesin hemen eleyiveriyor yani belge almak zormu zor ama belge hiçbir işe yaramıyor hatta iş arayışlarında dezavantaj bile oluyor.
Belgeyi yeni alıpda çok yüksek beklenti içinde olanlar kendini geliştirmiş donanımlıysa bir şekilde iş buluyor ancak diğerleri çok büyük hayal kırıklığı yaşıyor belgeyi duvara asıp pazarlamacılık yapan bir sürü tanıdık var ne diyeyim.

stonhand sana yalan borcum yok etrafımda söylediğim maaşları alan hatta belgesi olmadan alan o kadar çok kişi var ki anlatsam inanamazsın. yeni büro açan arkadaşlarımın daha 1 yılı dolmadan 30 a yakın defterleri oluyor. bunları gördüğüm için yazıyorum. daha yeni bir arkadaşım bir firmaya muhasebe müdürü olarak girdi sen şimdi bu kadar da olmaz diyeceksin ama söylediğim rakamlardan bile yüksek maaşa girdi. Birde donanımdan bahsediyorsunuz emin olun ki YMM SMMM olmuş bir çok meslektaş herşeyi bilmiyordur aten bilmesi de düşünülemez. Adam kurumsal bir firmaya müdür olarak başlıyor altında zaten beyanname dolduran hesaplara işleyen 3-4 tane muhasebeci var işi onlar yapıyor o kontrol ediyor ve dediğim ücretleri alıyor

sn friko1907 herşey bu kadar güzel SMMM belgesi bile olmayanlar 4000 üzeri maaşla işlere başlıyorlar , yeni SMMM ler 3500-4000 e havada karada iş buluyorlar bürocular her yıl 30 defter ekliyor tahsilat sıkıntısıda yok herşey güllük gülistanlık memlekette büro açmayanı dövüyorlar yani o kadar peki sorması ayıp sizin burada ne işiniz var
'' Arkadaşlar Mali Müşavirlik ruhsatımı aldım. Müşteri portföyü olup ta ruhsatı olmayan veya denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan herkes paylaşsın... ''
herşey bu kadar güzelse siz neden 3500-4000 e iş aramıyorsınızda ruhsatı olmayan biriyle ortaklık kurmaya yada denetim şirketi kurmaya çalışıyorsunuz gidin 3500-4000 e temiz bir kurumsalda iş başı yapın olmadı gidin büro açın her yıl 30 defter tutun heleki ilk yılda 30 defter gelsin zaten kardasınız herşey bu kadar güzel ve düzgünse belgesi olmayanlar bile 4000 üzeri maaşa iş başı yapıyorsa sizin yenibir müşavir olarak burada işiniz ne ??

stonhand ' Alıntı:
sn friko1907 herşey bu kadar güzel SMMM belgesi bile olmayanlar 4000 üzeri maaşla işlere başlıyorlar , yeni SMMM ler 3500-4000 e havada karada iş buluyorlar bürocular her yıl 30 defter ekliyor tahsilat sıkıntısıda yok herşey güllük gülistanlık memlekette büro açmayanı dövüyorlar yani o kadar peki sorması ayıp sizin burada ne işiniz var
'' Arkadaşlar Mali Müşavirlik ruhsatımı aldım. Müşteri portföyü olup ta ruhsatı olmayan veya denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan herkes paylaşsın... ''
herşey bu kadar güzelse siz neden 3500-4000 e iş aramıyorsınızda ruhsatı olmayan biriyle ortaklık kurmaya yada denetim şirketi kurmaya çalışıyorsunuz gidin 3500-4000 e temiz bir kurumsalda iş başı yapın olmadı gidin büro açın her yıl 30 defter tutun heleki ilk yılda 30 defter gelsin zaten kardasınız herşey bu kadar güzel ve düzgünse belgesi olmayanlar bile 4000 üzeri maaşa iş başı yapıyorsa sizin yenibir müşavir olarak burada işiniz ne ??

:) söylerken ne kadar kolay 'senede 30 defter'

eylülll ' Alıntı:
evet SMMM lerin durumu içler acısı şuanda ama yinede biraz da kişinin kendine bağlı stonhand arkadaşım bu kadar kötümser olmayın 3000-4000 nerde diyosunuz da benim arkadaşım daha ruhsatını almadı bir dersi var ama 3500 tl işe başladı kısa bir zaman önce çünkü çok donanımlı kendisi yani birazda kendimizde arayalım bazı şeyleri lütfen...bu mesleği ayaklar altına alanda bazı SMMM'ler yukarıya çıkaranda yine kimi SMMM'ler....

Sayın Eylüll'ün dediği gibi iş kişinin kendisinde bitiyor arkadaşlar. Üniversiteden mezun olupta dershanelere giderek öss gibi bu sınavlara hazırlanan belgeyi alan arkadaşlar var. Kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, ne kadar donanımlı olduğunuzla alakalı bu durum. Şuan 2 yıllık stajyerim max:1,5 yıl sonra belgemi alırım kısmetse tam kurumsal olmayan bir firmada uzman olarak çalışıyorum o bahsettiğiniz rakamları çok şükür alabiliyorum. 2-3 yıl sonra çok daha iyi olacaktır. (yaşım 24)
Saygılar,

ya ben anlamış değilim bizim millet nerede yaşıyor uzaydamı
bizmi yabancıyız bu ülkeye anlamadım gitti
piyasada bir dünya mali müşavir var
aynen arkadaşın dediği gibi össye hazırlanır gibi sınavlara girmişler
açıköğretim için dersane staj başlatma ve yeterlilik için dersane
yani mali müşavir olacak diye sınavda sınav

hepimizin kaçırdığı nokta şu şimdi burda yazıyoruz kaçımız yabancı dil biliyoruz
harbiden ama tarzanca değil kaçımızın yurtdışı tecrübesi var turist olarakda kabuldur
piyasadaki mali müşavirlerin çoğu 20 yaşında 80metrekarelik büroda işe başlamış
hayatları o 80metrekarede geçmiş şimdi akıllı bir işadamı bu adama niye 4000 versin

biz mali müşavirliği belgeye endekslediğimiz için kaybediyoruz,kişisel gelişim
topluma örnek olma bu konuları atlıyoruz.
doğrudur çok yüksek maaş alanda var samimi arkadaşım 7000 euro maaş alıyor
1000 tl ye iş arayan belgesi olupda kendini mali müşavir sananda çok
mesleki açıdan işi bilyoruz ,yetmezki sen kendini kültürel açıdan yetişdirdinmi,dünya görüşün varmı,
insanlarla diyaloğun nasıl,insanları koordine etmeyi biliyormusun bunlar önemli

inanın odayı gidiyorum iki kelimeyi bir araya getiremeyen meslektaşlar var sırf bu yüzden odayada gitmiyorum

Arkadaş isteyen varsa ruhsatımı kiralayayım sizde aracılık edin demiş reklam yapmış ,ilan vermiş, siz neyin peşindesiniz.Kiralık versemi iyi olur şirkette çalışsamı muhabbeti yapıyorsunuz.

Friko1907 Belge kiralamak suçtur.Hemde önemli bir suçtur.Başınız belaya girer Dikkat edin.

aknsbs ' Alıntı:
Arkadaş isteyen varsa ruhsatımı kiralayayım sizde aracılık edin demiş reklam yapmış ,ilan vermiş, siz neyin peşindesiniz.Kiralık versemi iyi olur şirkette çalışsamı muhabbeti yapıyorsunuz.

Friko1907 Belge kiralamak suçtur.Hemde önemli bir suçtur.Başınız belaya girer Dikkat edin.

Kiralamak suçtur fakat suçu ceza alan görmedim. tecrübe ile sabittir.üzgünüm.

bknz. Turmob disiplin kurulu kararları.(verilen disiplin kurulu cezasına itiraz edilirse süreç o kadar uzun ki siz ölürsünüz adam işe devam eder gider.)

Her sene 30 iyiymiş valla , pazarlamaya ağırlık vermemiz lazım aslında çok büroda işe gömüldük...

Hayır yani şunuda anlamıyorum ruhsatı aldım eeee müşteri portföyü olupda ruhsatı olmayan yada denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan e arkadaş piyasada adamlar bak ilde veriyorum istanbulda 500 e belge kiralıyor deyince de vay efendim millet şirketlerde 3500-4000 kazanıyormuş yok büro açan 30 defteri1 yılda toparlıyormuş o zaman adama yahu durum böyleyse böyle bir başlığı niye açtın demezlermi demekki belgeyi aldınız bir işe yaramıyor işine yarayacak varsa buyursun gelsin diyorsunuz bende diyorum ki sende olan bu memlekette 80 bin kişide var hatta ilkokul mezunundada var yetmedimi ortaokul mezunundada var yetmedimi lise mezunundada var git istanbulda kaldır kafanı en az 5 tane SMMM tabelası göremediğin yer varsa git hemen orda büro aç birde her yıl 30 defter deniyor yahu tebliğ okumaktan bildirim yapmaktan üç kuruşa tutulan defterler için mük 355 den gelecek cezalardan korkmaktan tahsilat sıkıntısından maliyenin bize karşı olan tutumundan kafanızı kaldırabilirseniz her yıl 30 defter yaparsınız tabi yahu işten kafayı kaldıramıyoruz maliye biz daha az kazanalım ceza yiyelim diye her gün bir şey çıkarıyor davulun sesi dışardan bu kadarmı hoş geliyor diye bundan diyorum arkadaş büroculukmuş millet tahsilat sıkıntısından defter eksiltiyor arkadaş her yıl defter ekleniyor diyor ha sebep ne ruhsat kirası için 750 TL yi beğenmemekten kaynaklı ama yok öyle bir dünya memleket ruhsat dolu belgeliler aç işsiz adamlar internete bile ruhsat kiralama ilanı verir duruma düşmüş ama işte davulun sesiyle alakalı maliye davulu hergün dibimizde kulaklarımızı sağır edercesine çalıyor artık kanun, tebliğ yada sirküler çıkmayan ay yada ayıda geçtim hafta bile yok gibi maliyeyi takip etmekten işimizi yapamaz duruma gelmişiz ama işte anlayana

bir smmm nin belgeyi kiraya veriorum die buraya yazı yazması ayıp gerçekten.. yapmıcanda nie aldın kardeşim belgeyi.. delikanlı gibi kendin yap işi.. verdiğin adam yanlış işler yapsa o sorumluluğu nasıl alacaksın..

medcezir ' Alıntı:
ya ben anlamış değilim bizim millet nerede yaşıyor uzaydamı
bizmi yabancıyız bu ülkeye anlamadım gitti
piyasada bir dünya mali müşavir var
aynen arkadaşın dediği gibi össye hazırlanır gibi sınavlara girmişler
açıköğretim için dersane staj başlatma ve yeterlilik için dersane
yani mali müşavir olacak diye sınavda sınav

hepimizin kaçırdığı nokta şu şimdi burda yazıyoruz kaçımız yabancı dil biliyoruz
harbiden ama tarzanca değil kaçımızın yurtdışı tecrübesi var turist olarakda kabuldur
piyasadaki mali müşavirlerin çoğu 20 yaşında 80metrekarelik büroda işe başlamış
hayatları o 80metrekarede geçmiş şimdi akıllı bir işadamı bu adama niye 4000 versin

biz mali müşavirliği belgeye endekslediğimiz için kaybediyoruz,kişisel gelişim
topluma örnek olma bu konuları atlıyoruz.
doğrudur çok yüksek maaş alanda var samimi arkadaşım 7000 euro maaş alıyor
1000 tl ye iş arayan belgesi olupda kendini mali müşavir sananda çok
mesleki açıdan işi bilyoruz ,yetmezki sen kendini kültürel açıdan yetişdirdinmi,dünya görüşün varmı,
insanlarla diyaloğun nasıl,insanları koordine etmeyi biliyormusun bunlar önemli

inanın odayı gidiyorum iki kelimeyi bir araya getiremeyen meslektaşlar var sırf bu yüzden odayada gitmiyorum
bravo çok iyi özetlemişsiniz herşey bilgi ve ya belge değil vizyon sahibi olmakta önemli.

ugur6666 ' Alıntı:
bir smmm nin belgeyi kiraya veriorum die buraya yazı yazması ayıp gerçekten.. yapmıcanda nie aldın kardeşim belgeyi.. delikanlı gibi kendin yap işi.. verdiğin adam yanlış işler yapsa o sorumluluğu nasıl alacaksın..

şimdi sayın uğur6666 ve senin gibi düşünen diğer kişilere şunu belirtmek isterim ki ben asla ama asla belgeyi kiralamak gibi alçakça bir işe başvuracak karakterde değilim ama görüyorum ki bu işleri bilen burada bir çok arkadaş var. Benim söylemek istediğim şuydu şu malum yeni yasa çıkmadan önce denetim işi için en az iki mali müşavir bir araya gelip denetim şirketi kurduğunda denetim yapabileceği yönündeydi ama sanırım artık o imkanı da bırakmadılar. Ben sırf bu yüzden yazdım yazdıklarımı. İkincisi 1999 dan beri muhasebe işi içerisindeyim.Kendime göre ve piyasada ki bir çok muhasebeciye göre iyi olduğumu düşünüyorum. Kısacası buradaki insafsızca yorum yapan kişilere söylemek istediğim şu insan nasılsa karşısındakini de öyle görürmüş... Bakın ne yaptılar ilkokul ortaokul lise özel sm den smmm ye geçenlere bağımsız denetim hakkı verdiler. bize ne oldu ben söyleyeyim birbirimizi yerken alın size kol saati dediler.

stonhand ' Alıntı:
Hayır yani şunuda anlamıyorum ruhsatı aldım eeee müşteri portföyü olupda ruhsatı olmayan yada denetim şirketi kurmak için mali müşavir arayan e arkadaş piyasada adamlar bak ilde veriyorum istanbulda 500 e belge kiralıyor deyince de vay efendim millet şirketlerde 3500-4000 kazanıyormuş yok büro açan 30 defteri1 yılda toparlıyormuş o zaman adama yahu durum böyleyse böyle bir başlığı niye açtın demezlermi demekki belgeyi aldınız bir işe yaramıyor işine yarayacak varsa buyursun gelsin diyorsunuz bende diyorum ki sende olan bu memlekette 80 bin kişide var hatta ilkokul mezunundada var yetmedimi ortaokul mezunundada var yetmedimi lise mezunundada var git istanbulda kaldır kafanı en az 5 tane SMMM tabelası göremediğin yer varsa git hemen orda büro aç birde her yıl 30 defter deniyor yahu tebliğ okumaktan bildirim yapmaktan üç kuruşa tutulan defterler için mük 355 den gelecek cezalardan korkmaktan tahsilat sıkıntısından maliyenin bize karşı olan tutumundan kafanızı kaldırabilirseniz her yıl 30 defter yaparsınız tabi yahu işten kafayı kaldıramıyoruz maliye biz daha az kazanalım ceza yiyelim diye her gün bir şey çıkarıyor davulun sesi dışardan bu kadarmı hoş geliyor diye bundan diyorum arkadaş büroculukmuş millet tahsilat sıkıntısından defter eksiltiyor arkadaş her yıl defter ekleniyor diyor ha sebep ne ruhsat kirası için 750 TL yi beğenmemekten kaynaklı ama yok öyle bir dünya memleket ruhsat dolu belgeliler aç işsiz adamlar internete bile ruhsat kiralama ilanı verir duruma düşmüş ama işte davulun sesiyle alakalı maliye davulu hergün dibimizde kulaklarımızı sağır edercesine çalıyor artık kanun, tebliğ yada sirküler çıkmayan ay yada ayıda geçtim hafta bile yok gibi maliyeyi takip etmekten işimizi yapamaz duruma gelmişiz ama işte anlayana

şimdi sayın uğur6666 ve senin gibi düşünen diğer kişilere şunu belirtmek isterim ki ben asla ama asla belgeyi kiralamak gibi alçakça bir işe başvuracak karakterde değilim ama görüyorum ki bu işleri bilen burada bir çok arkadaş var. Benim söylemek istediğim şuydu şu malum yeni yasa çıkmadan önce denetim işi için en az iki mali müşavir bir araya gelip denetim şirketi kurduğunda denetim yapabileceği yönündeydi ama sanırım artık o imkanı da bırakmadılar. Ben sırf bu yüzden yazdım yazdıklarımı. İkincisi 1999 dan beri muhasebe işi içerisindeyim.Kendime göre ve piyasada ki bir çok muhasebeciye göre iyi olduğumu düşünüyorum. Kısacası buradaki insafsızca yorum yapan kişilere söylemek istediğim şu insan nasılsa karşısındakini de öyle görürmüş... Bakın ne yaptılar ilkokul ortaokul lise özel sm den smmm ye geçenlere bağımsız denetim hakkı verdiler. bize ne oldu ben söyleyeyim birbirimizi yerken alın size kol saati dediler.....

friko kardeşim o zaman sen kendini iyi ifade edememişsin.. müşteri portföyü olup ruhsatı olmayan deyince iş değişiyor çünkü.. biz zaten buna karşıyız..