fonradar

Saatlik Ücret ve Ne Ücret Sorunu

İyi günler arkadaşlar çalıştığım firmada bordrolarda saatlik ücret veya net maaş yazmıyor bu sebeple sağlıklı hesap yapamıyoruz. Yetkili birime konuyu iletincede aatlik ücret değişir sabit değildir gibi açıklama yapılıyor. Bu ne derece doğrudur yasal olan nedir ve bizim ne yapmamız gerekir.

Bir hususta 1400 tl brüt ücret almaktayım saatlik hesabımız olmadığı için yetkili birime maaşımın neye denk geldiğini sorduğumda 980 tl ye denk geliyor dendi ama araştırma yaptığımda 1000 tl gibi bir rakam olması gerekiyor. Sgk yı aradığımda dışarıdan bir muhasebeciye hesaplatın ona göre başvuru yapın dendi bordroda saatlik ücret yazmaz iken muhasebeci nasıl hesaplayacak.
Brütten nete maaş hesabının yasal başka yöntemi varmıdır. Şayet yanlışlık olmuşsa nereye şikayet edebiliriz.

Günaydın :
Eğer bekar, çocuksuz ve her hangi bir özel kesintiniz (icra,nafaka,sendika,vb......) yoksa datasist hesabına göre :
Ücret : 1400,

Kesintiler .
SSk işçi : 196 TL, işsizlik : 14TL Gv: 178,5 TL. Dv: 10,63 TL.

kesinti toplamı : 399,13 TL.

1400 - 399,13 = 1000,87 TL + 73,40 TL (agi) = 1074,27 TL net ele geçen.
Bilmediğimiz başka bir durumunuz yoksa ayda elinize net : 1074,27 TL. geçmesi lazım,
saygılarımla

Günaydın :
Eğer bekar, çocuksuz ve her hangi bir özel kesintiniz (icra,nafaka,sendika,vb......) yoksa datasist hesabına göre :
Ücret : 1400,

Kesintiler .
SSk işçi : 196 TL, işsizlik : 14TL Gv: 178,5 TL. Dv: 10,63 TL.

kesinti toplamı : 399,13 TL.

1400 - 399,13 = 1000,87 TL + 73,40 TL (agi) = 1074,27 TL net ele geçen.
Bilmediğimiz başka bir durumunuz yoksa ayda elinize net : 1074,27 TL. geçmesi lazım,
saygılarımla

evli ve çoçuksuzum eşimde çalışmıyor ayda 1088.94 tl gibi bir rakama denk gelmesi gerekirken 980 + asgari geçim indirimi alıyorum. Bir çok hesaplama sitesinde hesapladım asgari geçimsiz 1000 tl net olması gerek. Firmanın muhasebesi kandırıyor bizleri.

evli ve çoçuksuzum eşimde çalışmıyor ayda 1088.94 tl gibi bir rakama denk gelmesi gerekirken 980 + asgari geçim indirimi alıyorum. Bir çok hesaplama sitesinde hesapladım asgari geçimsiz 1000 tl net olması gerek. Firmanın muhasebesi kandırıyor bizleri.

Günaydın Ali bey ,
Muhasebenin sizi kandıracak gibi bir durumu oacağını hiç sanmıyorum..
Burada sizinde bizimde bilmediğimiz gibi bir durum var. Çünki maaşı bordro modülleri hesaplıyor. Siz bu yıl içinde maaş haricinde her hangi bir ödeme aldınızmı ? sorun vergi matrahında olabilir. ?

benim ilk bordrom dan itibaren böyleydi. Bizde saatlik ücret yada net ücret bordroda yok onlar bize ne derse ona inanıyoruz sordum 980dendi hesap ona göre tutuyor ama 1400 tl nin neti vergi dilimi olsa dahi gerçekte bin tl değil mi. Vergi dilimine yeni girdim.