fonradar

Sabit Kıymet Alımı

batlı

Katkı Sunan Üye
bugünkü muhasebetr sitesinde sayın koray ateşin soru cevap kısmında bir şey dikkatimi çekti. sabit kıymetle ilgili her türlü vergi resim harcın maliyeti artırıcı bir faktör olmamasından ötürü direk gidere atılabileceğini belirtmiş. ben bu görüşe katılmıyorum. örneğin bir araç almışız ve aracın faturasında ötv'de gözükmektedir. ya da alım sırasında diğer katlandığımız çeşitli vergi ve harçlar benim kanaatimce maliyetin bir unsuru olarak aktifleştirilmesi gerekmektedir. peki sizin görüşleriniz?

Ynt: Sabit Kıymet Alımı

Merhaba

Öncelikle konuya ilişkin VUK maddelerine bakalım;

Madde 262- Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamını ifade eder.

Madde 270- Gayrimenkullerde, maliyet bedeline, satınalma bedelinden başka, aşağıda yazılı giderler girer:

1. Makine ve tesisattan gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri;

2. Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.

[1] Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve [2] Özel Tüketim Vergilerini maliyet bedelini ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

Md. 262 İktisadi kıymetin iktisap edilmesi sırasındaki yapılan ödemelerin tamamını kastediyor. Yani her türlü giderin maliyete dahil edilmesi gerektiğinden bahsediyor.

Md. 270 Gayrimenkullerde maliyet bedeline giren giderler kısmında bu konuya açıklık getiriliyor. Yani altı çizili giderlerde serbestlik tanıyor.

Saygılar.