Sabit Kıymet

Firma Tarafından 700.000,00 TL ye alınan sabit kıymet alınmıştır. Ödeme peşin olarak yapılmıştır.Ancak Sabit kıymetler satıcı firma tarafından henüz gönderilmemiştir. Buna karşılık sadece 400.000,00 değerinde fatura kesilip tarafımıza gönderilmiştir. Bu durumda yapılması gereken muhasebe kayıtları nelerdir.Çok acil yardımcı olyrsanız sevinirim
Şimdiden teşekkür ederim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: SABİT KIYMET

Gelen fatura kadar sabit kıymetlere borç kayıt yapabilirsniz. Gerisi c/h bakiye olarak kalacak.

Ynt: Sabit Kıymet

hiç birşey anlamadım bu işten fatura ne diye kesildi
eğer sabit kıymet 700 tl ise 700 tl fatura kesilmelidir
400 tl neden kesildi ki ve fatura açıklamasında ne yazıyor
fatura mal gelmesede kesilebilinir fakat faturanın 400 kesilmesi tuhaf bir olay
ki ödemede tam yapılmış

Sayın Seden,

Yurt içi veya yurtdışından alacağınız maddi duran varlıklara ilişkin yapılan avans ödemeler 259-verilen avanslar hesabında takip edilir.
______________/_____________
259 Avanslar 700.000.-
102 Banka 700.000
_______________/______________
255 demirbaş 400.000.-
320 Satıcı 400.000
______________/_________________
320 satıcı 400.000.-
259 Avanslar 400.000

Sonuç olarak verilen avanslar hesabınız 300.000.- tl borç bakıyesi verecektir.

siz bırakın faturayı, evrakı muhasebe kaydını bir kenara ....
700.000 tl ödeme yapmışsınız, faturanız eksik geldiği gibi, mal da gelmemiş; malın peşine düşün.
bir defa mal gelmeden bedel ödenmez.Hele servet bir rakamdan bahsediyorsanız ödeme iki defa düşününülür..
mal gelir irsaliyesiyle, depocu veya -tutara bakılırsa- teknik birim kontrol eder. Sonra banka üzerinden ödeme yapılır.
Muhasebe kaydı işin en kolay tarafı.....

not:umarım 129- 128 i kullanmak zorunda kalmazsınız..

Mal gelmeden bedel ödenmez mi? Bu kural da nerden çıktı?

Siz hiç ciddi firma görmediniz galiba? Bir beyaz eşya bayine gidip çamaşır makinası alın bakalım. Ödemeyi yapmadan evinize geliyormu?

Önce ödeme sonra teslimat.

nguroy ' Alıntı:
Mal gelmeden bedel ödenmez mi? Bu kural da nerden çıktı?

Siz hiç ciddi firma görmediniz galiba? Bir beyaz eşya bayine gidip çamaşır makinası alın bakalım. Ödemeyi yapmadan evinize geliyormu?

Önce ödeme sonra teslimat.
sayın üye
700.000 tl bedelli sabit kıymetten bahsediyor.

merdaneli çamaşır makinası, vcd, dvd almamış.

mal gelmediği gibi evrak da eksik.Ben ciddi firma gördüm.700 000 tl yi eksik mal eksik evrakla alan firma ve çamaşır makinası alımına benzeten muhasebeci görmedim.
bu arada çamaşır makinasını hangi hesaba atıyorsunuz..

Bu çapta bir alışveriş için mutlaka yazılı sözleşme ve teminatlar söz konusu olmalıdır.Eğer satıcı firma tahhüdü yerine getirmiyorsa yasl yollar açıktır.

:)

benim işletmede 700.000.- usd çekirdek parası gibi..
Yapıyoruz sözleşmeyi demirbaşlar ara ara geliyor yurt içinden veya yurt dışından , el mahkum bazen bizde Ödemeyi peşinen yapmak zorunda kalıyoruz.

merdaneli çamaşır makinası kaldımı ki ya, atacak hesap arayalım:)

Doğru kayıt
______________/_____________
259 Avanslar 700.000.-
102 Banka 700.000
_______________/______________
255 demirbaş 400.000.-
259 Avanslar 400.000
______________/_______________

seden ' Alıntı:
Firma Tarafından 700.000,00 TL ye alınan sabit kıymet alınmıştır. Ödeme peşin olarak yapılmıştır.Ancak Sabit kıymetler satıcı firma tarafından henüz gönderilmemiştir. Buna karşılık sadece 400.000,00 değerinde fatura kesilip tarafımıza gönderilmiştir. Bu durumda yapılması gereken muhasebe kayıtları nelerdir.Çok acil yardımcı olyrsanız sevinirim
Şimdiden teşekkür ederim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

bakın stad. yanlış anlamayın ama soruyu sorarken açık ve net olarak sormanız sonuca ulaşmada daha sağlıklı olur. adamın biri gelip temele demişki: ula temel siz karadenizliler niye soruya soruyla cevap veriyursuz demiş? temel düşünmüş düşünmüş ve sonunda adama dönmüş ve
- niçün sormasınlar ki? demiş. şimdi verilen cevaplara dikkat ederseniz bu işte bizim karadenizli temelin işine dönmüş. siz bir soru sormuşunuz, soruyu yanıtlama gayretinde olan üstadlar size 4-5 tane farklı soru yöneltmiş... o yüzden size tavsiyem alacağınız en sağlıklı vyanıta ulaşmak istiyorsanız şu meşhur makinanın muhteviyatından bahsederek başlayabilirsiniz. neden iki parça halinde? neden önden ödeme yapıldı? neden ürünün teslimi yapılmadı? ve daha garibi bu makinayı iki faturaya bölen firma bu malın sevk irsaliyesini ne şekilde düzenledi? saygılar üstadım....