fonradar

Safha Maliyet Sistemi

merhabalar..
uzun zamandır çeşitli konularda bilgi verici yorumlarınızı okumaktayım.alakadar herkese teşekkür ederim.
bir konuda fikirlerinizi almak isterim
bordür üreten bir firmaya smmm olarak girdim.safha maliyet sistemini uygulayacağım ama uygularken fifo yöntemi mi yoksa ortalama maliyet yöntemini mi uygulamalıyım bilmiyorum.ne şartlarda fifo ne şartlarda ort.maliyet kullanılmalı?
şimdiden teşekkür ederim

Ynt: Safha Maliyet Sistemi

Merhaba,

Öncelikle safha malyet sisteminin bordur fabrikası için uygun bir yöntemmidir. Bunu sorgulamak gerekir diye düşünüyorum. Eğer üretim aşamalarının detayını verirseniz bu konu hakkında daha rahat görüş beyan edebiliriz sanırım.

Safha maliyet sistemi üretimi uzun süreç alan mamüller için uygundur. Demir çelik endüstrisi buna örnek teşkil edebilir. Bu söktörde fırının uygun sıcaklığa gelmesi aylar sürdüğünden dönem sonlarında ürünün tamamlanma derecesine göre mamül ve yarı mamül maliyetleri tesbit edileceğinden safha maliyet yöntemi uygulanır.

eğer bordur üretimide bu şekilde yürüyorsa safha maliyet uygulanması mantıklıdır.

Fifo ve ortalama maliyet yontemi ayrımı hususuna gelirsek. Hangi yöntemin seçileceği uygulanan maliyet sisteminden çok üretime girecek hammaddenin birim fiyatlarındaki değişim hızı ve firmanın stok bulundurma alışkanlığıyla ilgilidir.

Belirttiğim konularda biraz daha açıklayucu bilgi verirseniz. Yardımcı olmak daha kolaylaşacaktır.

Saygılarımla,

sayın uzman,

işe bayramdan sonra başlayacağım yani benim de üretim hakkında bi bilgim yok.ama şöyle bi yorum da yapıldı..
''fifo yöntemiyle ortalama maliyet yöntemi arasındaki fark dönembaşı yarı mamul stoktan kaynaklanır.dbyms yoksa zaten maliyeti de olmayacağından hangi yöntemi uygulayacağımın da bi önemi olmayacağı söylendi.bu durumda ortalama maliyeti uygulamayı uygun gördüm.Yani planım bu yönde ama detaylı bilgiyi edinince tekrar sizin ve diğer meslektaşlarımın yorumlarınızı almayı isterim.
teşekkür ederim.

Uzman'ın da dediği gibi maliyet yöntemini seçmek (lifo/ort) işin kolay kısmı.

İlk etapta önerebileceğim, işe başlar başlamaz, hemen savaş alanına (üretime) inmeniz ve bir kaç hafta muhasebede masa başında değil, üretim proseslerinin başında durmanızdır.

Sonra zaten bize sormayacaksınız. Biz size sormaya başlayacağız...

Yardımlarınıza Teşekkür ederim..
ama yine de kafama takılan şu..stok devir hızı yüksekse ya da düşükse hangisini kullanmalıyım?İnanın tek derdim bu şuan :)
ikinci sorum ise stok değerleme yöntemlerinden birini seçerken kıstas ne olmalı(hammaddyi üretime sürerken)
bu iki soruma cevap alabilirsem çok rahatlıyacağım.1 haftadır baya bi araştırma yaptım istediğim sonuçlara ulaşamadım.

VE BU ARADA HERKESE İYİ BAYRAMLAR DİLEKLERİMLE SAYGILARIMI SUNUYORUM..

Merhaba,

Ben olsam

Emniyet stoğunu düştükten sonraki stok devir hızı;

Eğer 60 günden fazlaysa ortalama maliyet kullanırım. Çünkü firma hammaddeyi elinde bu kadar uzun süre tutma ihtiyacı hissediyorsa kesinlikle hammadde girdi fiyatlarında sürekli bir artış var demektir. Veyahut hammaddeye çok fazla zam geleceğini düşündükleri bir dönemde hammadde alımına yüklenmişlerdir.

Eğer 60 günden az ise nisbeten daha kolay bri yöntem olan fifo yu tercih ederim. Çünkü maliyetlerde önemli bir fark yaratmaz. Uygulaması daha kolay olduğu için sizi zorlamaz.

Eğer stok devir hızını hesaplayamıyorsanız. Kayıtlar düzgün değilse siz hakim olana kadar ortalama maliyet sistemini kulanınız. Zira her halukarda en düşük karı elde edbileceğiniz sistemdir. Kayıtları düzenleyip hakimiyeti sağladığınız zaman yöntemi tekrar düzenlersiniz.

Saygılarımla,

sayın uzman ;
soruma tam olarak cevap aldım. çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Umarım yeni işinizde başarılı olursunuz.

Bu arada konuya hakim olduğunuzda safya maliyet yöntemi hususunu tekrar tartışmak isterim.

Saygılarımla,

teşekkür ederim.memnuniyetle bilgilerimi paylaşırım.
hayırlı günler

sayın uzman, safha maliyeti ile ilgili birşey kafama takıldığından size sormak istedim.

12 safhalı bir üretim işletmesinde 1.safhada tamamlanma derecesi %30 olan bir yarı mamulün anlamı hangisidir: a-Bu yarı mamül %70 işlem sonrası mamul haline geçecektir.
b-Bu yarı mamul %70 işlem sonrası 2.safhaya geçecektir.

Merhaba

a şıkkı tabiki; tamamlanma derecesinden kasıt mamülün o safhada yüzde kaçının tamamlandığıdır.

Saygılarımla

teşekkür ederim sayın uzman,

bilginiz varsa birşey daha sormak isterim.

Safha maliyet sistemini uygulaması gereken bir işletme bulduğu maliyetleri birbirinden farklı siparişlere yükleyebilir mi? Şöyle ki, işletme siparişe göre üretime geçiyor fakat üretim hattı safhalar halinde işliyor.
Peki safha maliyet sistemi uygulayan işletmeler (aslında günümüzde salt safha
maliyet sisteminin veya sipariş maliyet sisteminin uygulanmasında günümüz teknolojisinde
biri olmadan diğerinin uygulanması çok zorlaşmıştır. Bir işletmede her iki sistem de, birlikte
uygulanmak zorunda kalınmaktadır. Maliyetlerini safhalar itibarıyla toplayan işletmeler, bu
maliyetleri birbirinden farklı siparişlere yüklemek durumunda kalmaktadırlar.) safhalara göre
oluşan maliyetleri 151 Yarımamuller Üretim Hesabında mi izleyecekler? Hayır. Eş zamanlı
kayıt yaptıklarında fonksiyon esasına göre ana hesaplara kayıt düşerken aynı zamanda gider
yerini de belirtecekleri için esas üretim gider yerlerinde oluşan maliyetleri de ayrı ayrı ölçmek
zorunda olduklarından safhalar itibarıyla (esas üretim gider yerleri) oluşan maliyetler
fonksiyon esasına göre açılmış (710, 720, 730) olan hesaplarda izlenmiş olacaktır.
bulduğum bir makaleden alıntıyı yukarıda görmektesiniz. Prof.dr.Süleyman Yükçü'den alıntıdır.

Merhaba

a şıkkı tabiki; tamamlanma derecesinden kasıt mamülün o safhada yüzde kaçının tamamlandığıdır.

Saygılarımla

Fakat b şıkkı olması gerekmiyor mu?
Çünkü ben 1.safhadan %100 tamamlanma derecesi olan yarı mamulü alıp 2.safhaya işleme sokuyorum.Eğer a şıkkı olsa neden 2.safhaya işleme girsin ki?

saygılar

Merhaba;

Toplam üretimi 100 saat olan bir ürün;

1. safhada 30 saat
2. safhada 20 saat
3. Safhada 40 saat
4. Safhada 10 saat

geçiriyorsa

Dönem sonunda;

1. safhası tamamlanmış ürün 2. safhaya geçerken tamamlanma derecesi 30 dur

2. safhası tamamlanmış ürün 3. safhaya geçerken tamamlanma derecesi 50 olur

3. safhada 20 saat işlem görmüş ancak 4 safhaya geçememiş ürünün tamamlanma derecesi 70 olur

4 safhayı tamamlayan ürün ancak 100 tamamlanma derecesine ulaşabilir.

derelitütüncü ' Alıntı:
teşekkür ederim sayın uzman,

bilginiz varsa birşey daha sormak isterim.

Safha maliyet sistemini uygulaması gereken bir işletme bulduğu maliyetleri birbirinden farklı siparişlere yükleyebilir mi? Şöyle ki, işletme siparişe göre üretime geçiyor fakat üretim hattı safhalar halinde işliyor.
Peki safha maliyet sistemi uygulayan işletmeler (aslında günümüzde salt safha
maliyet sisteminin veya sipariş maliyet sisteminin uygulanmasında günümüz teknolojisinde
biri olmadan diğerinin uygulanması çok zorlaşmıştır. Bir işletmede her iki sistem de, birlikte
uygulanmak zorunda kalınmaktadır. Maliyetlerini safhalar itibarıyla toplayan işletmeler, bu
maliyetleri birbirinden farklı siparişlere yüklemek durumunda kalmaktadırlar.) safhalara göre
oluşan maliyetleri 151 Yarımamuller Üretim Hesabında mi izleyecekler? Hayır. Eş zamanlı
kayıt yaptıklarında fonksiyon esasına göre ana hesaplara kayıt düşerken aynı zamanda gider
yerini de belirtecekleri için esas üretim gider yerlerinde oluşan maliyetleri de ayrı ayrı ölçmek
zorunda olduklarından safhalar itibarıyla (esas üretim gider yerleri) oluşan maliyetler
fonksiyon esasına göre açılmış (710, 720, 730) olan hesaplarda izlenmiş olacaktır.
bulduğum bir makaleden alıntıyı yukarıda görmektesiniz. Prof.dr.Süleyman Yükçü'den alıntıdır.

Sayın Yükçü'ye katılmıyorum;

Üretimini gelen siparişe göre yapan firma her siparişin maliyetini ayrı görmek istediği için bu sistemi kullanır;

dolayısıyla bu şekilde üretim yapmayan bir firma pek tabi ki safha maliyet sistemini tek başına kullanabilir; İki yöntemden birisi tek başına kullanılamaz diye bir kanıya katılmam mümkün değil.

Kaldı ki; sipariş maliyetinde mamül değil parti no ön planda olacağından; özellikle karma malların üretiminde hiç pratik bir yöntemde değildir.

Benim favorim; her zaman için standart maliyet yöntemidir. Eğer üretim safhalar halinde yapılıyorsa; safha maliyet yöntemiyle beraber standart maliyet yöntemi kullanılırsa; hem performans, hemde faaliyet denetimi çok rahat yapılacaktır.

safhalara göre
oluşan maliyetleri 151 Yarımamuller Üretim Hesabında mi izleyecekler?

tabiki bu hesapta izleyecekler; yansıtma hesapları bu işlemler için kurgulanmış hesaplardır.

Dönem sonunda tedavisi devam etmekte olan bir hasta için yapılan giderler bile 151 hesapta takip edilmesi gerekirken;

Saygılarımla,

Toplam üretimi 100 saat olan bir ürün;

1. safhada 30 saat
2. safhada 20 saat
3. Safhada 40 saat
4. Safhada 10 saat

geçiriyorsa

Dönem sonunda;

1. safhası tamamlanmış ürün 2. safhaya geçerken tamamlanma derecesi 30 dur

2. safhası tamamlanmış ürün 3. safhaya geçerken tamamlanma derecesi 50 olur

3. safhada 20 saat işlem görmüş ancak 4 safhaya geçememiş ürünün tamamlanma derecesi 70 olur

4 safhayı tamamlayan ürün ancak 100 tamamlanma derecesine ulaşabilir.

Şimdi 1.safhada tamamlanmış 100 birim yarı mamul olduğunu ve bu 100 birimin de 2.safhaya geçtiğini düşünelim. Burda 2.safhaya geçen 100 birim için tamamlanma derecesi %100 değil midir? 1.safhada dimmg toplamı 200 tl olsun.100birim*%100=100eşdeğer birim sayısıdır. 200tl/100eşdeğerbirim=2tl/birim eşdeğer birim maliyeti buluruz. 2tl/birim*100birim=200 tl maliyet 2.safhaya aktarılır.1.safha için üretime giren 100br=üretimden çıkan 100br miktar dengesidir.
Tamamlanma derecesi %100 olduğundan 1.safhanın tüm maliyetleri 2.safhaya aktarılır.
Tutar dengesi;
üretime giren=üretimden çıkan
dbym+dönem içi üretime başlanan=dsym+üretimi tamamlanıp 2.safhaya geçen
0+200=0+200
1.safhada tamamlanıp 2.safhaya geçen yarı mamulün tamamlanma derecesi %30 ise,
Eşdeğer birim sayısı=%30*100=30eşdeğer birim (Fark buradan kaynaklanıyor.Hesaplamalarda 2.safhaya geçen birimin tamamlanma derecesi %100 olarak alınmakta)
200tl/30birim=6,666tl/birim
6,666tl/birim*100birim 2.safhaya geçen yarı mamul = 666,6tl bulunur.
Miktar dengesi
Dbyms+dönem içi üretime başlanan=dsymstok+2.safhaya geçen
0+100=0+100
Tutar dengesi;
0+200=0+666,6tl olarak yanlış bulunur.
1.Demek istediğiniz 1.safhada dönem sonu kalan yarı mamulün tamamlanma derecesi %30, tamamlanıp 2.safhaya geçen değil sanırım.
Benim kafama takılan tamamlanma derecesi her yerde yarı mamulün mamul cinsinden ifadesi olarak geçiyor. Ama hesaplamalara baktığımızda 1.safhadan 2.safhaya geçen maliyeti hesaplarken eşdeğer birim sayısı 2.safhaya geçen miktar için %100 olarak alınıyor.
Bu da tamamlanma derecesinin sanki safhalar arasında tamamlanma derecesi ve mamul cinsinden tamamlanma derecesi gibi iki farklı tamamlanma derecesi varmış gibi düşünmeme sebep oluyor.
Sayın Uzman , bu konuda bilgi sahibi olduğunuzdan ve yazdıklarınızdan da anladığım üzere konuyu sevdiğinizden kafama takılan yerleri danışıyorum.Ben açık açık yazıyorum ki benim yanlışımı görüp düzeltin diye.Yanlış anlamayın.İyi çalışmalar.

Merhaba,

Safha maliyet sistemini bant sistemi gibi düşünmeyin; yani atıyorum oyuncak bebek üretiminde 1. atelye gövdeyi yapar; ürün ikinci atelyeye geçer orada sol kol takılır; ürün üçüncü atelyeye geçer orada sağ kol takılır ürün dördüncü atelyeye geçer orada sol kol takılır vs....

Bu üretimde zaten her şey nettir; üretim sürecinde her atelyenin masrafı ayrı ayrı hesaplanır yap-boz oyunu gibi birleştirilir falan;

Safha maliyet sistemi Bu değil;

Demir çelik üretimindesiniz; atıyorum fırının yakılması, yeterli dereceye ulaşması, demirin fırına atılması, erimesi; kalıba dökülmesi ve soğuması altı aylık bir süreç olsun;

Siz Ekimde 5 nolu fırını yaktınız;

01 Kasımda 1. parti
20 Kasımda 2. parti
10 Aralıkta 3. parti
20 Aralıkta 4. Parti

üretimine başladınız;

31.12 geldi ve sizin gider hesaplarını kapatmanız gerekiyor;

5 nolu fırın giderlerini;

1. parti atıyorum % 30 Tamamlanma derecesine göre
2. parti atıyorum % 20 tamamlanma derecesine göre
3. parti atıyorum % 12 tamamlanma derecesine göre
4. parti atıyorum % 05 tamamlanma derecesine göre

151 hesap altında açaçağınız üuygun althesaplara yansıtırsınız

----------------/ / ------------------
151.01 1. Parti xxxx
151.01 2. Parti xxxx
151.01 3. Parti xxxx
151.01 4. Parti xxxx

731.01 5 Nolu Fırın xxxxx
721.01 5 Nolu Fırın xxxxx
----------------/ / ------------------

İşte safha maliyet sistemi budur; Dönem sonlarında 7 li grupta bakiye kalmaması gerektiğinden henuz oluşumu tamamlanmamış bir mamülün gider hesaplarından yüklenmesi gereken paylarının tesbiti için kullanılacak bir yöntemdir.

Saygılarımla,