Şahıs Bilanço veya Şirket

Üyelik
1 Eki 2010
Mesajlar
14
Konum
İstanbul
Herkese hayırlı günler.

Bu yıla kadar işletme defteri olarak tutulan muhasebemiz, bilanço sınırını geçtiği için artık bilanço defteri olarak tutulacak. Kafama takılan bir konuyu sormak istedim. Acaba, şahıs bilanço olarak devam etmek mi yoksa yeni bir Ltd kurmak mı bizim için daha avantajlı olur? Bana yardımcı olacak cevaplarınızı bekliyorum. Saygılar dilerim.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Selamlar
Öyle bir soru sordunuz ki...
bu soruya öyle kolay cevap verilmez.En azından ben cevap veremem.yorum yapabilmek için;
Şahsı,firmayı,sektörünü,sektöründeki itibarını,sektöründeki vergisel veya hukuksal riski,ciroyu,kar-zarar durumunu,vergi durumunu vs.derken,komple bir değerlendirme yapmak gerekir.
Onun için,bilançoda kalsın veya şirket kursun demek,bana göre çok basit ve eksik olur.
Saygılar
 
Üyelik
1 Eki 2010
Mesajlar
14
Konum
İstanbul
Tahsin Bey, öncelikle verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Belirttiğiniz konuları bir toparlamam lazım. Vereceğim bilgiler ışığında bana tekrar yardımcı olmanızı bekleyeceğim. İyi çalışmalar dilerim.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
180
Konum
salihli
Sn.Tahsin üstada katılmakla birlikte,
şu an şirketlerin denetim belirsizliğinide gözönüne alarak, şahısta kalmanızı öneririm.
 
Üyelik
1 Eki 2010
Mesajlar
14
Konum
İstanbul
Evet, denetim şirketinde çalışan bir arkadaşımda aynı şeyi söyledi. Yanıtınız için teşekkür ederim.

Bu konuyu arastırırken farklı bir soru geldi aklıma. Otel işi yapıyoruz biz. Yazar kasa alacaktım ama arkadaşım, doğru olanın fatura kesmek olduğunu yazar kasa kullanmamamı söyledi. Parakende satış fişi kullanılması olayı da var, kullanılabilir mi? Bugüne kadar işletme defteri tutan bir otelken baba vefatı dolayısıyle hatlı minübüsü de şube olarak devraldık. O yüzden gelir artışı oldu. Bu bilançoya geçme işi hayır mı şer mi anlayamadım. Bir de şube olarak hatlı minibus var. Bilançoya geçince minibüsün gelir beyanı nasıl olacak?(Fatura yönünden) Yani, kafam allak bullak oldu. Sorduğum soruların anlamlı olup olmadığını bile bilmiyorum. Normalde minübüslerde ve de otellerde nasıl bir faturalama sistemi izlendiğini bilen var mı acaba?
 
Son düzenleme:
Üst