fonradar

Şahıs firmama kişisel aracımı kaydettirmek

Merhabalar,

İnşaat mühendisiyim ve kendi adıma şahıs firmam var. Yeni bir araç satın aldım ancak aracı şahsıma aldım yani firma üzerine almadım.

Mali müşavirime aracın akaryakıt faturalarını, genel bakım vb. masraflarını firmamda gider olarak gösterip gösteremeyeceğimi sordum.

Kendisi de bana eğer aracın faturasını firma envanterine işlersek akaryakıt vb. faturaları gider olarak gösterebileceğimi söyledi.

Aracı satın aldığım zaman zorunlu trafik sigortasını aldığım yer yapmıştı. Bana aracı kendi adıma mı yoksa firma adına mı alacağımı sordular. Ben de kendi adıma dedim. Şu an zorunlu trafik sigortasında da kullanım amacı hususi gözükmekte. Eğer firma üzerine alsaydım yatırdıkları prim artıyormuş, bunu da ifade ettiler.

Benim aklıma takılan soru şu;

Ben aracımı firma envanterine kaydettirip, akaryakıt gibi giderleri düşmeye başlarsam zorunlu trafik sigortam hatta özel kaskom kendi şahsım üzerine olduğu yani firma üzerine olmadığı için ileride oluşacak bir hasarda hasar ödenmemesi, eksik ödenmesi ve/veya maliyesel açıdan sıkıntı, problem yaşar mıyım?

Şimdiden teşekkürler,

Ynt: Şahıs firmama kişisel aracımı kaydettirmek

Selamlar,
Şu an aracı ruhsat fotokopisi ve dilekçe ile birlikte ticari faaliyetinizde kullanmak istediğinizi belirtecek şekilde daireye bildirebilirsiniz.Bu şekilde aktife almış olursunuz.Satarken de (binek oto olduğundan) %1 kdv'li fatura düzenlersiniz.Aktife aldığınız tarihten itibaren (dilekçe tarihi diyelim) tüm masraflarını defterinize gider olarak kaydedebilirsiniz.Poliçeleri eski tarihli hazırlanmış olduğundan gidere yazmamanızda fayda var.Çünkü poliçeler hazırlandığında araç henüz aktifinize kayıtlı değildi. Araç aktife alınsa da alınmasa da hasarın ödenmemesi veya eksik ödenmesi gibi bir durum olamaz. Sigorta şirketleri aracın aktifte olup olmadığına bakmazlar.Araç ticari olmadığı için böyle bir inceleme olmaz.En kötü şu olabilir.Hasar durumunda hasar bedeli kadar bazı sigorta şirketleri yansıtma faturası dediğimiz faturayı düzenlemenizi isteyebilirler.Böyle durumda araç aktifte olduğundan bu faturayı düzenlemeniz gerekir.Bu da normaldir.Bunun dışında herhangi bir problem olmayacağı kanaatindeyim.Şahsi görüşüm bu yöndedir,saygılar.