Şahıs Firması Vergi Levhası Ve Yoklama İşlemlerinin Gecikmesi

Üyelik
13 Ocak 2021
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Merhaba,

Forumunuza yeni üye oldum, öncelikle herkese selamlar sevgiler,

Şahıs şirketimi internet üzerinden firma kuruluşuna aracılık eden bir firma üzerinden oluşturdum. İşe başlama tarihimi 01.01.2021 olarak göstererek işe başlama bildirimini benim adıma yaptılar. Bugün ayın 13'ü olmasına rağmen henüz vergi levham çıkmadı. Yoklama da yapılmadı. Herhangi bir gelişme şu ana kadar olmadı. Sizlere sormak istediklerim şunlar, forumları aradım tam bir cevap bulamadığım için yazmak istiyorum, konuyu hatalı açtıysam kusura bakmayın.

1-) Bu ay içerisinde vergi levham çıkmaz ve yoklamaya gelinmezse beyannamelerimi yine de vermek zorunda mı muhasebecim? Usulsüzlük cezası almamam için nelere dikkat etmeliyim? Henüz herhangi bir iş yapamıyorum 13 gün olmasına rağmen sadece beklemekteyim.

2-) Bağkur işe başlama tarihinden itibaren mi aktif olur, yoksa vergi levhası ve yoklama işlemleri tamamlandıktan sonra mı şahıs şirketi resmi olarak faaliyete başlamış kabul edilir? Bağkur bu ay tam olarak talep edilecek midir?

3-) Eğer bu ay içerisinde ilerleme sağlanamaması halinde şahsi olarak bağlı bulunduğum vergi dairesine giderek işlemler hakkında bilgi almak ve aciliyet belirtmek gibi bir hakkımız bulunuyor mu?

İlk defa bu tarz bir girişimde bulunduğum ve muhasebecimden alacağım bilgileri teyit edebilecek bir tanıdığım olmadığımdan, bilgisi olan arkadaşların bilgileri benim için çok değerli olacaktır.

İyi haftalar dilerim.
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,493
Konum
İSTANBUL
Sn. mertbey, öncelikle hayırlı olsun. Açılış işlemlerinizi bir meslek mensubu ile yapsaydınız çok iyi olurdu düşüncesindeyim. Tabi bu benim kanaatim. Eğer açılış işleminiz sorunsuz yapıldıysa vergi levhanız hemen çıkar. Bunu isteyin. Sormuşken yoklama işlemini de aracı firmaya sorun. Yada bizzat vergi daireniz ile irtibata geçin.
1- Anladığım kadarı ile bir muhasebeciniz var. Sizin adınıza beyanlarınızı muhasebeciniz verecektir.
2- Bağ-kur işe başlama tarihinden itibaren aktif olur.
3- Bizzat görüş alabilirsiniz. Yardımcı olacaklardır.
 

COA

Üyelik
8 Ara 2020
Mesajlar
7
Konum
İzmir
Mehmet Bey Merhaba,

Aynı konu benimde başıma geldi , bende internet üzerinden hizmet veren firmadan şirket açılışı yaptım. Aynı firma olma olasılığı yüksek :). Konu onlarla alakalı bir durum değil yoğunluktan ve pandemiden dolayı vergi daireleri yoklamaya gitmiyor veya yetişemiyor.

Ben şöyle bir yol izledim. Vergi dairesi ile iletişime geçtim bölgeme bakan yoklama memurunun numarasını aldım. Kendisiyle randevulaştık vergi dairesine giderek nezdinde beyanda bulunarak yoklama işlemini gerçekleştirdim. Sonra aracı firmaya haber verdim ve işlemlerim tamamlandı.

Vergi levhanız onaylanmış ve oluşmuş olabilir muhasebeciniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Ama yoklama ve işe başlama belgeniz olmadan işlem yapmayın derim.
 
Üst