Şahıs Firmasının Adi Ortaklığa Dönüşmesi

Üyelik
22 Ara 2011
Mesajlar
35
Konum
İSTANBUL
29.07.2013 açılışlı bir şahıs firması var firma sahibi bir ortak alacağını ve adi ortaklığa dönüşmek istediğini söyledi.Mesleğe yeni başladığım için bu tür bir işlem daha önce yapmadım.
Ne tür işlemler yapılması gerekiyor elinde örnek dilekçeleri olan varsa yardımcı olmanızı rica ederim.Şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
Adi ortaklık için bir mukavele yapılıyor hisseleri belirtiliyor .Eski firma kapanış ve yeni firma için açılış Standart işe başlama dilekçesi her şahıs için kullanılıyor kdv ve muhtasar ortaklık adına verileceği için ortaklık içinde ayrı bir dilekçe ile müracaat ediliyor.Mevcut mallar ve demirbaşlar şahıstan adi ortaklığa aynı gün satılıyor normal fatura kesiliyor
kdv uygulanıyor.Ödeme kaydedici cihaz varsa ortaklık adına önce satın alma izni alınıyor tesbit yaptırılıyor (hafıza değişmesi lazım).Ticaret odası kaydı gerekiyorsa ikiside ayrı ayrı kayıt oluyor esnaf odasıda aynı adi ortaklığın tüzel kişiliği olmadığı için kaydı olmuyor.Açma ve iş ile ilgili başkaca ruhsatlar varsa ortaklık adına değiştirmekte fayda var.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.
 
Üyelik
22 Ara 2011
Mesajlar
35
Konum
İSTANBUL
bilgi için teşekkürler irfan bey adi şirket açılışı için giderken şahıs firmasına ait faturalar vergi dairesine götürülüyor değil mi?adi ortaklık içinde yeni bir işletme defterei onaylatmamız gerekiyor diye biliyorum doğdumudur?
 
Üyelik
3 Eki 2012
Mesajlar
44
Konum
ankara
bilgi için teşekkürler irfan bey adi şirket açılışı için giderken şahıs firmasına ait faturalar vergi dairesine götürülüyor değil mi?adi ortaklık içinde yeni bir işletme defterei onaylatmamız gerekiyor diye biliyorum doğdumudur?evet doğrudur şahıs adına bastırılan ft.lara tutanak tutturmanız lazım..
 
Üst