fonradar

Şahıs İşletmesi Kapanışı hk.

Ben bir dersanede muhasebe öğretmenliği yapıyorum.İşimiz teorikle olduğu için uygulamada olan bir konuda takıldım Onun için yardım edersiniz diye ümit ediyorum. Bir arkaşımızın Şahıs işletmesi var ssk da ve verg, dairesinde onun adı geçiyor ve üzerine kayıtlı. Öncesinde bizim arkadaş ortak olduğu bu işletmeye sözel olarak ortaklı devam etmesine rağmen bu şahıs işletmeyi başkasına devretmiş. Arkadaşında tabi haberi yok bundan sonradan haberi oluyor. Tabi bu ortağın bizim arkadaşa da borcuda var ve arkadaş bu ortak olan adamdan senet almış. Bunlarıda bankaya tahsile vermiş. Senetlerin günü mayısta. Şimdi arkadaş bu dükkandan kurtulmak istiyor yalnız yazar kada vergi dairesi borcu ve ssk kayıtları arkadşaın üzerine. Bu alacağı bir şekilde tahsil edecek ama bu işletmenin kapanışı verilip yazar kasa için iptal dilekçesi veya anlaşılırsa yeni alan adamla devir etme prosedürü yapılacak yalnız biz kapanış vermedne yeni alan adam açılış yapabiliyormu birde bu alacağı tahsil yolları işletme üzerinden gerçekleştirilebilirmi bu prosedürden biraz bahsedermisiniz. Yani ne yapılırsa bu işletmedne tamamen en az zararla kurtulmuş oluruz. Müsaitseniz uygun olursanız cevabınızı bekliyorum. Saygılar.

Ynt: Şahıs İşletmesi Kapanışı hk.

anladığım kadarıyla işletme kapandıktan sonra senetleri tahsil edemeyeceğinizden birine aynı işletmeyi kapatmadan devretmek istiyorsunuz ama şahıs işletmeleri şahıslara aittir, mevcut mallar vs devrolunsa bile mükellefiyet kapatma-açma şeklinde olur, şahıs firmasında devir olmaz.

yazarkasayı arkadaşınız kendine fatura eder (şahsına), yeni devralan kişi gider pusulası ile şahıstan alım yapabilir.