fonradar

Şahıs İşletmesinde Kdv İndirimi

Merhaba

2.sınıf bir şahıs işletmesi veya serbest meslek erbabı kdv beyannamesinde bulunan ödenecek kdv'yi ödedikten sonra bu kdv'yi işletme defterine gider olarak veya indirilecek kdv olarak işleyebilirmi, muhasebeci bir arkadaş indirilecek kdv olarak işlemiş. Böyle bir durum söz konusu mu? Gelir vergisi kanunun aşşağıda yazan bu maddesinden sorumun cevabına ulaşamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

***8- Ödenen Meslek İlan Reklam Vergileri, İşyerleriyle İlgili Ayni Vergi, Resim ve Harçlar ile Kanun İlam ve Mukavelenameye Göre Ödenen Tazminatlar
Serbest meslek faaliyetine ilişkin yapılan bu tür giderler de indirim konusu yapılabilecektir. Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar hasılattan indirilir. Ancak, serbest meslek erbabının suçlarından doğan tazminatlar gider olarak indirilemez*

Ynt: şahıs işletmesinde kdv indirimi

deniz_80 ' Alıntı:
Merhaba

muhasebeci bir arkadaş indirilecek kdv olarak işlemiş. Böyle bir durum söz konusu mu?

Merhaba ;

" Ben yaptım oldu " mantığı ile yapılmış.

Muhasebeci !!!! arkadaşın yaptığı kesinlikle yanlıştır.

Ynt: Şahıs İşletmesinde Kdv İndirimi

Merhaba

Sn demiral , kendinizi fazla üzmeyin. Bir şekilde netten GVK 68.madde yi bulup buraya aktarabilirdiniz.

Bir sorun var ise yardımcı olmaya çalışalım.

Merhaba ;

" Parmaklarım yoruldu " dediğiniz için foruma link verme , alıntı yapma v.s. gibi konularda yardımcı olabiliriz diye düşünmüştüm de

Neyse çok önemli değil .

Sn Muhasebe' ye kesinlikle katılıyorum.

Burada bu forumu izleyen her arkadaşımız link bulabilir. Uzun uzun yazmak yerine ya ilgili dayanağı belirtmek ya da daha kolay link vermek, yazıların gereksiz uzamasını önler. İsteyen ilgi duyarsa verilen linki inceler. Gerekirse de tekrar sorar yorum yapar. :)