zirve

Şahıs İşletmesinin Ltd.Şti' ne Devri

Üyelik
21 Eyl 2008
Mesajlar
36
Merabalar,
Bilanço esasına göre defter tutan bir şahıs işletmesini limited şirketine devretmek istiyoruz. Bu devirden vergi (kdv,gelir vergisi) doğar mı? (Yalnız limited şirket henüz kurulmamış önce limited şirketi aynı adreste kurup sonra şahıs firmasını sermaye artırımı yoluyla devretmek istiyoruz.)

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Forum Kuralları
 
Üyelik
11 Ocak 2007
Mesajlar
237
Konum
muğla
Ynt: Şahıs İşletmesinin Ltd.Şti' ne Devri

şahıs işletmesinin özvarlık tesbitini (ticaret mahkemesine eğer bulunduğunuz yerde tiç. mahkemesi yok ise asliye hukuk ta olabiliyor öz varlık tesbiti için dilekce veriyorsunuz mahkemenin atayacagı bilirkişi bu tesbiti yapıyor veya yeminli malimüşavire yaptırabilirsiniz)yaptırarak bütün aktif ve pasifiyle yeni kurulan şirkete devir ederseniz vergi cıkmıyor.
 
Üyelik
21 Eyl 2008
Mesajlar
36
Ynt: Şahıs İşletmesinin Ltd.Şti' ne Devri

Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Devredilecek İşletmenin bilançosunu çıkarıp mahkemeye başvurup özsermaye tespitini yaptırdıktan sonra bilançoda görünen stoklar, maddi duran varlıklar için fatura kesmemize gerek var mıdır? yoksa bilançoyu doğrudan limited şirketine aktarmamız yeterli olacak mıdır? Teşekkürler.
 
Üst