fonradar

Şahıs Muhasebe Bürosunda Ünvan olabilir mi ?

• Konbuyu başlatan tufanari
  • Başlangıç tarihi
T

tufanari

Ziyaretçi
Örneğin, Ltd. şirket değil de şahıs olarak bu örnekler olabilirmi.

1- Kalender Mali Müşavirlik - SM Mali Müşavir Kadir Yönet
2- Kalender Mali Müşavirlik Şirketi - SM Mali Müşavir Kadir Yönet
3- Kalender Serbest Muhasebecilik Mali Müşavirlik - SM Mali Müşavir Kadir Yönet
4- Kalender Serbest Muhasebecilik Mali Müşavirlik Şirketi - SM Mali Müşavir Kadir Yönet

Bu şekilde Şahıs firması kurulumu sebest mi ? 4 tane örnek yazdım. Olmayanı varmıdır.

Ynt: Şahıs Muhasebe Bürosunda Ünvan olabilir mi ?

Reklam yasağı
Madde 44 - Meslek mensupları iş elde etmek için reklam sayılabilecek faaliyetlerde bulunamazlar.

Tabela veya basılı kâğıtlarında ruhsatname ile belirlenen meslekî ünvanları dışında başka sıfat kullanamazlar.

1 ve 3 ü kullanabilirsiniz, sorun yok ...

İlgili yönetmelikte şöyle yazıyor,
Tabela Asılması Zorunluluğu

Madde 15 - Her meslek mensubu; işyerinin bulunduğu binanın herkesin kolaylıkla görebileceği biçimde bir yerine, sadece adı ve soyadı ile meslek ünvanını taşıyan bir tabela asmak zorundadır.
Birden çok meslek mensubu çalışmalarını ortaklık bürosu veya şirket şeklinde birleştirdikleri takdirde; tabelaya ayrıca ortaklık bürosu veya şirket ünvanı yazılır. Ayrıca ortaklar ad ve soyadları ile ünvanlarını da tabelaya yazabilirler

buradan yola çıkarak yukarıda bahsettiğiniz ünvanları kullanamazsınız.

Bazı meslek mensuplarının tabelalarında şöyle ünvanlar var;

AD-Soyad
Mali Müşavir..

3568 sayılı yasamızda 3 ünvan belirtilmiş SM,SMMM ve YMM.. Böyle ünvan varmı bizim yasamızda..Çoğu meslek mensubu bu şekilde tabelaya ünvan yazıyor yani benim gördüklerim..Acaba masraftanmı kaçıyorlar anlamadım..

4 ünvanda kullanılamaz. Yasamız gereği tek şahıs için kullanılacak ünvan ad-soyad ve sm/smmm/ymm olabilir. Ancak ortaklık bürosu ise xxx muhasebe ortaklık bürosu ali sel sm-veli kel sm gibi olabilir.

Bu ünvanlarda Büro açılışı tescili tabela ve kartvizit basımı doğrumudur. Var olanlardan örnekler aşağıdadır.
Bilgi verirseniz sevinirim....

Yönet Muhasebe ve Danışmanlık Hizmetleri - S.M.M.M. Ali Yönet

Offıce Serbest Muhasebecilik Mali Müşavirlik Hizmetleri - S.M.M.M. Şengül Görü

İnan Muhasebe ve Mali Müşavirlik Hizmetleri - S.M.M.M. Kadir İnan..

ünvan olabilir mi olamaz mı?
olabilir de diyen var olamaz da diyen...
hangisi doğru?
moderatör son noktayı koyabilir mi acaba?

tabela ve reklamla ilgili meslek yasası ve ilgili yönetmeliklere bakarsak olamaz
ama şikayet olmadıkça oda ses çıkarmadığından dolayı herkes her şekilde meslek ünvanı dışında kelimeleri kartvizit veya tabelalarında kullanıyor.
hatta ben geçenlerde evimin apartman girişinde el broşürü buldum.
çözüm sosyal güvenlik mali müşavirlik ltd.şti.
hizmetlerini sıralamışlar emekli ederiz gelin falan yazmışlar. broşürü aldım odaya bırakmayı düşünüyorum....

halime.d ' Alıntı:
ünvan olabilir mi olamaz mı?
olabilir de diyen var olamaz da diyen...
hangisi doğru?
moderatör son noktayı koyabilir mi acaba?

Moderatör son noktayı koyan kişi değil, forumun sadece düzenli şekilde işlemesini sağlayandır. Sayın ugursa konuya açıklık getirmiş.

ugursa ' Alıntı:
İlgili yönetmelikte şöyle yazıyor,
Tabela Asılması Zorunluluğu

Madde 15 - Her meslek mensubu; işyerinin bulunduğu binanın herkesin kolaylıkla görebileceği biçimde bir yerine, sadece adı ve soyadı ile meslek ünvanını taşıyan bir tabela asmak zorundadır.
Birden çok meslek mensubu çalışmalarını ortaklık bürosu veya şirket şeklinde birleştirdikleri takdirde; tabelaya ayrıca ortaklık bürosu veya şirket ünvanı yazılır. Ayrıca ortaklar ad ve soyadları ile ünvanlarını da tabelaya yazabilirler

buradan yola çıkarak yukarıda bahsettiğiniz ünvanları kullanamazsınız.

khant teşekkürler.
benim duymak istediğim cevap da buydu. esasen yasa gereği kullanılamayacağını çoğumuz biliyoruz. amma ve lakin uygulama maalesef böyle olmamaktadır.
pekü broşürü odaya bırakırsanız cezai yaptırımı nedir acep? ya da daha geniş soracak olursam, meslekten men'e kadar gidebilecek cezai yaptırımlar neler acaba? gene uygulamada soruyorum, fiilen gerçekleşenleri... yoksa yasada görüyorum neler olduğunu...

tabela ve reklamla ilgili meslek yasası ve ilgili yönetmeliklere bakarsak olamaz
ama şikayet olmadıkça oda ses çıkarmadığından dolayı herkes her şekilde meslek ünvanı dışında kelimeleri kartvizit veya tabelalarında kullanıyor.
hatta ben geçenlerde evimin apartman girişinde el broşürü buldum.
çözüm sosyal güvenlik mali müşavirlik ltd.şti.
hizmetlerini sıralamışlar emekli ederiz gelin falan yazmışlar. broşürü aldım odaya bırakmayı düşünüyorum....

broşürü odaya bırakmama gerek kalmadı büro tescil belgesini veren oda temsilcisine teslim ettim. daha düzgün bir tabirle ben broşürü gösterdim ve bu konuda rahatsızlığımı anlattım daha ben söylemeden temsilci hanımefendi bunu odaya bırakmak üzere benden alıp alamayacağını sordu ve broşürü aldı. sonucun ne olacağını bende merak ediyorum...