fonradar

Şahış Şirketi kurmak

Merhaba.Üniversite de ders olarak görmüş olsak da pratik ile teorik arasında fark var ;) emin olamadığım için bir çok şeyden sizlerden yardım istemeye karar verdim.

Aile şirketimizde(dayımın yanında) SSK 'lı olarak çalışmaktayım.Çalışmaya devam ederken bir yandan da Kendi üzerime şahıs şirketi kurmaya karar verdim.Tabi mümkün ise.Başka bir firmada çalışırken bu mümkün müdür?

Bir de şirketin adresini kendi ikametgah adresim yani kaldığım ev olarak vermem mümkün müdür? Kira da kalıyorum.

Son olarak güncel rakamlarla ne kadar maliyet çıkar başlangıç olarak ve düzenli olarak her ay ödenen damga vergisi Stopaj vs..vs... bilen bi üyemiz varsa aydınlatırsa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim iyi geceler....

Ynt: Şahış Şirketi kurmak

---Aile şirketimizde(dayımın yanında) SSK 'lı olarak çalışmaktayım.Çalışmaya devam ederken bir yandan da Kendi üzerime şahıs şirketi kurmaya karar verdim.Tabi mümkün ise.Başka bir firmada çalışırken bu mümkün müdür?

**Evet mümkündür.Hatta SSK'nız eski yerde devam ettiği sürece BAĞ-KUR ( 4/1-b) olmanıza gerek yok fakat SSK'lı (4/1-a) çalışırken ara verirseniz.O zaman BAĞ-KUR (4/1-b) olmak zorunda kalırsınız.

---Bir de şirketin adresini kendi ikametgah adresim yani kaldığım ev olarak vermem mümkün müdür? Kira da kalıyorum.

**Evi işyeri olarak çoğu Vergi Dairesi kabul etmiyor.Fakat kabul eden Vergi Daireside var.

---Son olarak güncel rakamlarla ne kadar maliyet çıkar başlangıç olarak ve düzenli olarak her ay ödenen damga vergisi Stopaj vs..vs... bilen bi üyemiz varsa aydınlatırsa çok sevinirim.

**Şahıs şirketlerinin eğer Tescil edilecekse,Tescil masrafı 500.-tl civarında ayrıca Defter Tasdiki 30.-tl (İşletme defteri) Ayrıca KDV beyannamesi Damga Vergisi 22.-tl (Ayrıca Eğer KDV ödemesi çıkarsa Ödenecek KDV) Stopaj için Damga Vergisi 22.-tl Tabi İşyeri Kira olursa duruma göre aylık veya 3 aylık Kira Stopaj ödemesi.Tabi bunlar güncel durum.Yarın birgün vergi değişikliklerinden ötürü bir vergi yükü gelirse durum ona göre değişir.