fonradar

Şahıs Şirketi Kurulması Ve Sgk'lı Olarak Çalışmak Hakkında

Gayrimenkul değerleme uzmanı olarak ( spk lisanslı) bir kuruluşta tam zamanlı çalışıyorum. Aynı zamanda şahıs işletmemi de açmak istiyorum. Hem şirkette tam zamanlı çalışarak hemde yanımda sigortalı bir kişi çalıştırmak kaydıyla şahıs işletmesi kurabilir miyim.? Ben lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanıyım. Kanunda lisanslı olmam nedeniyle engelleyici bir durum söz konusu mudur ?

Bir işyerinde sigortalı olarak çalışan ve SSK(4/A) sigortalısı olan bir kişi aynı anda bir ticari faaliyette de bulunmaya başlamışsa yada bir şirkete ortak olmuşsa ticari faaliyette bulunmasından yada şirket ortağından dolayı Bağ-Kur (4/B) sigortalısı olamaz.
Ancak bir sigortalı birden fazla işverenin yanında hizmet akdine tabi çalışıyorsa o sigortalıyı çalıştırdığı tüm işverenler sigortalı olarak SGK' ya bildirmesi ve primlerini ödemesi gerekmektedir. Hizmet akdine tabi çalışan kişi başka bir işverenin yanında sigortalı çalışıyor ve SGK' ya sigortalı olarak bildiriyor diye aynı sigortalıyı çalıştıran ikinci işveren çalıştırdığı kişiyi SGK' ya bildirmezlik yapamaz. Her iki işverende sigortalıyı çalıştırdıkları kadar SGK' ya ayrı ayrı bildirim yapmak zorundadır. Bildirmemesi halinde sigortasız işçi çalıştırmış gibi işlem yapılır.