Şahıs Şirketi Sahibinin Kazancı

Ben sanayi bakanlığından bir girişim desteği aldım ve şahıs şirketi kurdum. Kendime bir maaş öngörmüştüm ancak duyduğum kadarıyla şahıs firması sahibinin bordrosu olmuyormuş. Benim sanayi bakanlığına destek parasını nasıl kullandığıma dair bilgi vermem gerekiyor ve kendime ödediğim maaşı bir şekilde belgelemem gerekiyor.
Sorularım:
- Şirket sahibi olarak bordro hazırlatabiliyor muyum? Örneğin kredi için bankaya gitsem benden bordro istediklerinde ne yapacağım?
- Bazı aldığım duyumlara göre şirket sahibinin kazancı, maaş değil, yıl sonunda şirketin elde ettiği kar üzerinden hesaplanıyor (vergiler vs çıkarıldıktan sonra).. Bu doğru bir bilgi midir?

Teşekkürler..

Ynt: Şahıs Şirketi Sahibinin Kazancı

sevgili necabettin bey,

şirket sahibi olarak kendinize ait bir maaş bordronuz olamaz. sizin geliriniz yıl sonunda elde edeceğiniz kârınızdır. bankaların sizden gelir belgesi isteyeceği zaman sunacağınız gelir belgeleriniz, vergi levhanız ve hesap özetinizdir, bilanço usulü iseniz hesap özeti yerine gelir tablosu ve bilançodur. bakanlığa, sizin işletmeniz için yaptınız giderleri gösteren defter dökümü(ertesi yıl verilir) yada mali müşavir onaylı gider dökümü yeterli olacaktır görüşündeyim.