fonradar

Şahış Şirketi Ve Belediye İle Olan İlişkiler

Merhaba, konuyu doğru başlık altına mı açtım emin değilim ama malumatı olanlar aydınlatırlarsa çok memnun olacağım.

Bir ay önce şahıs şirketi kurdum. Faaliyet alanlarımız reklam ajanslarına hitap edecek ürün fotoğraflarının çekimi, grafik tasarımı ve bunlara ek olarak web sitesi tasarımı ve yazılım gibi büro tipi işler.

İşletme bir işmerkezinde 25m2'lik tek bir odada dış mekan tabelası olmaksızın ve sokaktan geçen müşteriyi hedeflemeksizin hayatını sürdürecek. Geçtiğimiz günlerde maliye den yoklama memuru geldi ve sözkonusu faaliyetlerin kiralanan mekanda yapılabileceğine hükmederek tutanağını tuttu ve akabinde vergi levhamı aldım. Şimdi bazı arkadaşlar belediyeden işyeri açma belgesi aldın mı? şeklinde sorular soruyorlar ki böyle bir girişimde de bulunmadım. İnternetten görebildiğim kadarıyla belediyeler işyeri açacaklardan "ustalık belgesi" istiyorlar ki böyle bir belgem de yok. Şimdi bahsettiğim çerçevede büroda ticari faaliyetini sürdüren şahıs firması belediyeden bu belgeyi/ruhsatı almak zorunda mı? Şayet ters bir durum olursa Ustalık belgesi yüzünden şu ana kadar dişten tırnaktan artırarak yaptığım masraflar boşa mı gidecek? Maliye'nin uygun görüdüğüne belediye uygun değil diyebilir mi? Her iki durum için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

Bilgilendirecek büyüklerim için şimdiden çok teşekkürler.

Belediyeden ruhsat almalısınız. Zabıta tesbitinde hem ceza kesilecektir hemde ısrarla almaz iseniz işyerinizin mühürlenmesine kadar gidebilir.

işyeri açacaklardan "ustalık belgesi" istiyorlar ki böyle bir belgem de yok

yukarıdaki sayın Ahmet beyin dediği durumda ne yapılmalıdır.Örnek iplik toptan satan dükkan gibi