Şahıs Şirketi Vergileri/Masrafları

Üyelik
5 Şub 2017
Mesajlar
4
Konum
İstanbul
Arkadaşlar selamlar,

Bir danışmanlık şahıs şirketi kurma planı yapıyorum birkaç sorum vardı, işin uzmanı olarak yanıtlarsanız eğer çok mutlu olurum:

1. 29 yaşından küçük, vergi mükellefi olmamış genç girişimcilere 75.000'lik kazancına kadar vergi muafiyeti söz konusuymuş, 75.000 üzerine çıkması durumunda 75.000 tl'lik kısım muaf olacak biçiminde anladım yasayı. Yani 75.000 tl'yi aşsa gelirim yine bu 75.000'lik kısım muaf olacaktır diye anlıyorum. Bilginiz var mıdır, doğru mudur?

2. Bildiğim kadarıyla vergi olarak ödemem gerekenler: gelir vergisi, kestiğim faturanın %18 KDV'si, stopaj gibi kalemler. Bir de geçici vergi diye bir kavram duydum. Geçici vergi gelir vergisinin yıllık 4 parçaya bölümlenmiş hali midir? Yoksa gelir vergisi + KDV'ler + geçici vergi gibi çok masraflı bir konu mu söz konusu?

3. İş ile ilgili kullanımlarımı (müşteriye ulaşım, müşteri lokasyonundaki yemek harcamaları, bağkur ödemem gibi) gider olarak gösterebiliyorum sanırım? Peki kestiğim faturaya ait KDV'yi de gider olarak gösterebiliyor muyum? Şahıs firmalarının genelde gider olarak gösterdiği başka şeyler var mıdır acaba?

4. Kabaca, işçi çalıştırmayan, 200 TL gibi bir miktar kira ödemesi yapan bir firmanın, gelir vergisi, KDV vb. haricinde yıllık ve aylık ne masrafları vardır acaba?

Sevgiler
 
Üyelik
27 Şub 2017
Mesajlar
3
Konum
İstanbul
merhaba bunu ben de merk eidyorum bende 26 yaşındayım şahıs şirketi açacağım kısmetse ne tür bilgiler öğrendin benimle de paylaşır mısın?
Henüz cevap yazan olmamış senin öğrendiğin bilgileri paylaşır mısın benimle de?
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,127
Konum
İSTANBUL
Sn. Arkadaşlar bu tarz kapsamlı sorularınız için bir meslek mensubundan birebir destek almanızı tavsiye ederim.
Saygılar,
 
Üst